Bilgisayar’da Daha Pil Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

Bu makalemizde laptop’un bataryasındaki pil seviyesi %10 olunca kapanmasını sağlayacağız. 

Bilgisayar'da Daha Pil Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

Laptoplar mobil kullanım için oldukça rahattır. Lakin bu rahatlık zaman zaman pilin bitmesi ile can sıkıcı duruma gelir. Heleki bir kaç dakikalık işiniz kaldığında pil bitiyor kapanıyorsa! Aslında pil koruma modu sağlıklı bir moddur. Pili sonuna kadar kullanıp aniden laptop kapanırsa sabit diskte bad sektörler oluşturur. Lakin pil koruma seviyeleri devrede iken daha henüz pil bitmeden bilgisayar kendini kapatacağı için sabit diskte bad sektor oluşumunu engellemiş olursunuz. Peki ya daha %35 pil varken iki dk ‘lık işi yaptırmaması neden?

Elbette bu durum can sıkıcı. Madem böylesi durumlar ile karşılaşıyorsunuz o halde pil korumasını kendi istediğiniz süreye göre ayarlayabilirsiniz.

Laptop pili daha varken bilgisayar hemen kapanmasın:

1- Görev çubuğunda pile sağ tıklayalım. Ve güç seçeneklerini seçelim.

2- Plan ayarlarını değiştir’e tıklayalım. Ardından” Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” seçelim.

Bilgisayar'da Daha Pil Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

3- Gelişmiş ayarlar penceresinde, Düşük pil düzeyi %10 Kritik pil düzeyini ise %5 yapın.

Bilgisayar'da Daha Pil Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

4- Ayrıca başlat menüsü –> ayarlar –> sistem’e tıklayın.

5- Sol bölmeden pil’e tıklayın. sağ bölmeyi kaydırın.

Bilgisayar'da Daha Pil Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

Pil tasarrufu altındaki pilim…altına düşürse pil tasarurufunu otomatik olarak etkinleştir’i işaretleyip skalayı istediğiniz yüzdeye getirirseniz pil kullanımından tasarruf sağlamış olursunuz.

Bu konularda ilgini çekebilir:

Düşük Veya Kritik Pil Seviyesinde Uyarı Ayarla

Bilgisayar Pil Seviyesi Düşük Uyarısı Vermiyor-Çözümü

Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Windows 10 Da Uygulamaların Pil Kullanımı Nasıl Yönetilir

Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir

Lityum İyon Pil Nasıl Saklanır?

Görev Çubuğunda Pil Yüzdesini Takip Et

Windows 10 Masa Üstüne Pil Tasarruf Kısa Yolu Nasıl Atanır?

Windows 10 Da Pil Simgesi Görünmüyor

Windows 10 Da Uygulamaların Pil Kullanımı Nasıl Yönetilir

Laptop’un Pil Sağlığını Analiz Et – Laptop Pil Ömrü Kontrol
Yayınlanma tarihi: 9 May 2020-güncelenme tarihi 02-12-2021

“Bilgisayar’da Daha Pil Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü” üzerine 17 yorum

 1. merhaba;
  Asus ux31e laptop’um var. İkinci el aldım aldığımdan beri pilde kullanım yaptığımda %40-%50 civarlarında bir anda enerji keserek kapanıyor. Bazen tekrar açtığımda açılıyor açılır açılmaz geri kapanıyor ve ya 1-2 dk sonra kapanıyor. Bazen şarja takmadan açılmıyor. Şarjda kullanırken hiç bir problem yok kapanma yapmıyor. Önce pilden olduğunu düşündüm pili değiştirdim. Ancak yeni pili taktığımda da yine %49 da kapandı. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 2. bilgisayar iş yerine ait. bilgisayarda gameloop vardı bende telefonum bozulduğundan gameloopa girdim ve pubg tarzı oyun indirdim. sonrasında oyun açıldı iç yükleme yaparken oyun , birden bilgisayar kapandı ve şarjı da vardı o sırada. bir süre sonra bilgisayar artık %50 civarlarında hep kapanmaya başladı, bazen yüzde 30. ben bunlar olunca oyunu ve gameloop u sildim. ama yetmezmiş gibi şarjı 20 civarında şarjdan çıkarırkende kapanıyor laptep, şarjı takmadanda açılmıyor. benim ne yapmam lazım bilemdim laptıopu vermeme 2 gün var. görürseniz lütfen yardımcı olun acaba oyun rami mi bitirdi ben tam anlamam bu işlerden . zaten dün gece şarj yüzde 70 teyken kalan pil süresine 1 saat diyordu , yüzde 69 a da 1 saat 10 dakikka kaldı diyor ….. anlayamadım gtti. yardımcı olabilirseniz ne mutku

  Yanıtla
  • @Almati

   rami tüketme gibi bir şey söz konusu değil. ama kurduğun ne ise sanırım pili aşırı tüketiyor. Oyunu ve kurduğun şeyi kaldırıp tam şarj etmeyi dene.

   Yanıtla
 3. Dizüstü bilgisayarım şarjdayken birden kapanıyor. Pilini takmadan sadece şarjda kullandığımda da bir süre sonra kendiliğinden kapanıyor. Sadece pilde kullandığımda şarjı bitene kadar bir sıkıntı olmuyor kapanma falan yok. Şarj adaptöründen olduğunu düşündüğüm için adaptörü iki defa değiştirdim ama değişen birşey olmadı.

  Yanıtla

Yorum yapın