Lityum İyon Pil Nasıl Saklanır?

Lityum İyon Pil Nasıl Saklanır?

Pek çok kişi dışarı çıkarken laptop’unu yanına alıyor. Evde masaüstü bilgisayar yada yine dizüstü bilgisayarı kullanıyor. Hem evde hem dışarıda dizüstü bilgisayar kullanımı ile de pil hali ile yetişmiyor. Ve yedek bir pil daha almak zorunda kalıyor.

Peki aldığımız yedek laptop bataryasını nasıl muhafaza etmeliyiz?

Günümüzde, Lityum İyon piller, tüm dizüstü bilgisayarların % 99’unda ve son beş yılda satılan cihazlarda bulunan pil tipidir. Artık çoğu Lityum İyon piller 2-3 yıl boyunca iyi bir performans gösterse bile pilin ömrünü uzatmak için bir kaç ipucuna ne dersiniz?

Yedek olarak saklamak istediğiniz Lityum İyon pili saklamadan önce boş olmadığından emin olun.

Zamanla, piller güç kaybedeceği için şarjsız bir şekilde depolanmamalıdır. Eğer bir pil çok düşük bir şarjla saklanırsa, şarjın pilin düşük voltaj eşiğinin altına düşmesine izin verme riski vardır. Buda pilin ölümüne sebep olur. Dikkat edilmesi gereken nokta ise lityum pili tam şarj ile saklamayın. % 40 oranında şarj edilen bir Li-ion pil, özellikle yüksek sıcaklıklarda, % 100 şarj ile depolanan bir pilden daha uzun süre dayanır.

Aşağıdaki tablo lityum pilin Depolama ortamının sıcaklığını, % 40 – kapasite bir pilin Bir yıl sonra kaybını ve %100 kapasiteli dolu bir pilin bir yıl sonraki kaybını gösteriyor.

Lityum İyon Pil Nasıl Saklanır?

 

*görsel buradaki kaynaktandır.

Gördüğünüz gibi, 0 derecede % 40 dolu olan bir batarya şarjın sadece 2% ‘lik bir kısmını kaybeder. Nedeni sabit sıcaklıkdır. Bu tabloya göre çoğu buzdolabının 34-38 derece fahrenayt arasında olması nedeni ile bir pili buzdolabında saklarsanız sabit bir sıcaklıkta muhafaza edilmiş olur. Çünkü buzdolabının sıcaklığı nadiren değişiklik gösterir.

Pil buzdolabında nasıl saklanır?

Pilin yaklaşık olarak sabit bir sıcaklıkta kalması ile pili koruruz ama pili buzdolabında muhafaza etmenin önemli bir ayrıntısı var. Buzdolabında nem bulunduğu için pile zarar verir. Yani Buzdolabında pilin nemden parçalanmasını önlemek için tedbir almalısınız.

Buzdolabındaki pili nemden korumanın yolu:

1- Elinizde, belirli bir cihaz için ikinci bir Li-ion piliniz var ise, kullanılmayan şarjın raf ömrünü uzatmak için %40’a kadar boşaltın.

2- Fermuarlı( yada kilitli ) buzdolabı poşetine bir tane nem tutucu koyun ve %40 kapasiteli pili bu poşete yerleştirip fermuarını kapatın. Nem tutucu koyduğunuza ve kilidini iyice kapattığınıza emin olun. Ve buzdolabına yerleştirin.

Lityum İyon Pil Nasıl Saklanır?

 

3- Ayrıca, her ay buzdolabınızdaki pili çıkartın. Pilin deşarj döngüsünü gerçekleştirin. Ancak Piller, herhangi bir deşarj veya şarjdan önce 24 saate kadar oda sıcaklığına kadar tamamen ısınmaya bırakılmalıdır. Eğer yapmazsanız, bataryaya ciddi zarar verme riski vardır. Yukarıdaki talimatları uygularsanız, Lityum İyon bataryanıza ihtiyacınız olduğunda mükemmel durumda olacaktır.

Telefonun Pilini En Fazla Ne Tüketiyor

Yayınlanma tarihi: 28 Haz 2018- güncellenme tarihi: 23-09-2022

“Lityum İyon Pil Nasıl Saklanır?” üzerine 10 yorum

 1. Bilgiler için teşekkür ederim, canım annem bunları nereden bilsin ama pilleri hep dolapta saklardı. Öngörü işte:)

  Yanıtla
 2. Elektronik ile uğraşıyorum. Bu konuda anlatılacak o kadar çok şey var ki burada anlatmak mümkün değil sanırım 🙂 Performansı düşmüş bir pilin ful doldurulup bir gece buzlukta bekletildikten sonra bu doldurup bekletme olayının tekrarlanması ile geri kazanılan pil vakaları, doğru şarj aleti kullanımının önemi, her seferinde tam doldurulmaması gerektiği… Nice konular var. Güzel bir kaynak olmuş teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 3. Güzel bir yazı , bilmediğim şeyler öğrendim , pil konusunda aklımın ucundan geçmeyen şeyler yazmışsınız , teşekkürler

  Yanıtla
 4. Pİllerin saklanması konusunda harika bir yazı olmuş Buzdolabında saklanabileceğini yeni öğreniyorum , ayrıca tam dolu veya boş saklanmayacağını da öğrendim ellerinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın