Windows’un Açılışını Hızlandıralım

Herkes Windows’un daha fazla hızlanmasını ister. Zaman zaman konularımızda Windows’u hızlandırmak için ipuçları da paylaştık. İşte bugünkü konumuzda da Windows’u hızlandırmanın farklı bir yolundan bahsedeceğiz.

Windows 10'un Açılışını Hızlandıralım

Bilgisayarınızın başlangıçta daha hızlı açılmasını istiyorsanız, bunu başlatma gecikmesini azaltarak veya devre dışı bırakarak yapabilirsiniz. Nasıl derseniz hemen açıklayalım. Bilgisayarı açtınız ve bilgisayarı başlattığınızda açılmasını istediğiniz programlar vardır. Bunları siz eklemiş olabilirsiniz yada bazen uygulamalar ve sürücüler kurulurken kendilerini başlangıçta açılması için atarlar. Windows ise siz bilgisayarı açtığınızda başlangıç ​​programlarının başlatılmasını on saniye geciktirir. Bu Başlatma gecikmesi, gerekli tüm Windows hizmetlerinin yüklenmesinin tamamlandığından emin olmak için uygulanır.

Ancak, bilgisayarınızın başlangıçtan daha hızlı açılmasını istiyorsanız, bunu başlatma gecikmesini devre dışı bırakarak yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızı başlatırken açılacak belirli uygulamalar vardır. Bu programlar Başlangıç ​​Öğeleri olarak bilinir. Bunlar, işletim sistemi başlatıldığında otomatik olarak çalışan kısayollar, programlar, klasörler sürücüler vb. İçerir. Başlangıç ​​öğelerini kendiniz seçmiş olabilirsiniz veya bunlar, kurulumları sırasında uygulamalar veya sürücüler tarafından otomatik olarak eklenebilir. Bilgisayarınızı açtığınızda Windows, başlangıç ​​programlarının başlatılmasını on saniye geciktirir. Bu Başlatma gecikmesi, gerekli tüm Windows hizmetlerinin yüklenmesinin tamamlandığından emin olmak için uygulanır. Ancak, bilgisayarınızın başlangıçtan daha hızlı açılmasını istiyorsanız, bunu başlatma gecikmesini devre dışı bırakarak yapabilirsiniz.

Windows açılışı nasıl daha hızlı hale getirilir?

Makale sonundaki videoyuda izleyebilirsiniz.

Klavyenizden Windows + R tuşlarına basın çalıştır kutusuna “Regedit” yazın ve Tamam’a tıklayın.

Şimdi, açılan Kayıt Defteri Düzenleyicisinde aşağıda belirtilen anahtara göz atın.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Serialize

Başlatma gecikmesini azaltmak veya devre dışı bırakmak için “Startupdelayinmsec” öğesini düzenleyin. “Startupdelayinmsec” üzerine çift tıklayın ve otomatik başlatma programları için başlatma gecikmesini değiştirmek istediğiniz saniye sayısını “Değer verisi”“0” yazarsanız, başlangıç ​​gecikmesi tamamen kapatılacaktır. Serialize anahtarını görmüyorsanız bu anahtarı oluşturmanız gereklidir..

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. Kayıt düzenleyicisi açıldığında, aşağıda belirtilen yolu izlemelisiniz:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \

“Explorer” üzerine sağ tıklayın ve ardından “Yeni” ve “Anahtar” ı seçin. Yeni anahtar oluşturulduktan sonra “Serialize” olarak yeniden adlandırın.  Anahtar ismini  Aşağıdan “view source” ikonuna tıkalyıp, kopyalayabilirsiniz.

Serialize

Serialize” anahtarını seçin ve sağ bölmeye sağ tıklayın ve “Yeni”> “DWORD (32-bit) Değeri” ni seçin. Yeni değer adı olarak “StartupDelayInMSec” yazın (aşağıdan kopyalayabilirsiniz) ve değerini 0 olarak ayarlayın.

StartupDelayInMSec

Windows'un Açılışını Hızlandıralım

.REG dosyası kullanarak Çift Tıklama ile Başlangıç ​​Gecikmesini Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Sayfanın sonunda bulunan windows-start-up-fast.rar dosyasını indirmeniz yeterlidir. (Şifre: ceofix)

.rar dosyası Başlatma gecikmesini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için iki dosya içerir; startup-delay-etkinleştir.reg  ve startup-delay-devre-disi-birak.reg  Artık bunlardan istediğinizi  kullanabilirsiniz.

Örneğin “startup-delay-etkinleştir.reg dosyası” na sağ tıklayın ve Birleştir’i seçin. İstenirse Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunu onaylayın. Devam etmek için Evet’i tıklayın. Kayıt girişleri, Kayıt’a başarıyla eklendi. Tamam’ı tıklayın. Değişikliklere bakmak için dosya gezgini yeniden başlatın.

Yukarıdaki adımlar gerçekleştirildikten sonra, değişikliklerin etkili olması için bilgisayarı yeniden başlatın.

▼Download▼ Şifre:ceofix

Yayınlanma tarihi: 28 May 2021- son güncellenme tarihi: 17-07-2023

“Windows’un Açılışını Hızlandıralım” üzerine 10 yorum

    • @emir faruk

      başlangıç ​​programlarının başlatılmasını on saniye geciktiriyoruz konuda anlattım ya StartupDelayInMSec değerini sıfır yapıyoryz

      Yanıtla

Yorum yapın