Windows 10’da Gece Işığını Gün Batımına Göre Aç yada Kapat

Windows 10 Gece Işığını Aç yada Kapat

Bilgisayar ekranları mavi bir ışık yayar. Ve bu ışık melatonin üretimini olumsuz etkiler. Gece ışığı, mavi ışık miktarını azaltan bir özelliktir ve göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve bilgisayarınızda geç saatlere kadar çalıştıktan sonra uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek daha sıcak renkler gösterir. Sonuç olarak uyku kalitenizi bozan ve gözlerinizde rahatsızlıklara neden mavi ışıkdan, gece ışığı modu ile kurtulabilirsiniz. Gece ışığı, gözlerin gündüz doğal olarak aldığı ışığa benzer bir renk yayar . Artık yaz gelmesi ile birlikte de laptopları alıp balkona çıkıyoruz ve genelde ışık yakmadan bilgisayara baktığımız için bilgisayar ışığı aşırı derecede gözlerimizi yoruyor. Windows 10, bilgisayar ekranınızdan yayılan mavi ışığı kapatmak veya azaltmak için yerleşik bir ayara sahiptir. Geç saatlere kadar çalışmayı planlıyorsanız, özelliklede karanlık ortamda çalışacaksanız göz yorgunluğunu azaltmak için windows 10’da Gece ışığı ayarlayarak uyku kalitesini arttırabilirsiniz.

Windows 10’da Gece Işığı Nasıl Açılır veya kapatılır

1- Başlat menüsüne tıklayın ardından Ayarlar’ı açın.

2- Sistem’e tıklayın. Sisteme tıklar tıklamaz zaten monitor ayarı açılacaktır. Sağ bölmeden gece ışığını açık yada kapalı olarak anahtarı değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Gece Işığını Aç yada Kapat

3- Ayrıca, “Parlaklık ve renk” bölümünün altında Gece ışığı ayarları bağlantısına tıklayın. Ve ekrandaki mavi ışığın sıcaklık ayarını güç skalasını kullanarak değiştirin.

4- Ve bu ayarı hergün yapmak ile uğraşmak istemezseniz zamanlayabilirsiniz. Gün batımından gün doğumuna” seçeneğini kullanarak gece ışığını planlamak için Windows 10 cihazınızda konum hizmetlerini etkinleştirmeniz gerekir.

Windows 10 Gece Işığını Aç yada Kapat

 Gün batımından gün doğumuna” seçeneğini kullanarak gece ışığını planlamak için Windows 10 konum hizmetleri nasıl ayarlanır?

1- Gece ışığını gün batımında zamanlamak için konum servislerini açın altındaki ” konum ayarları” bağlantısına tıklayın.

2- Konum ayarlarına otomatik olarak atacaktır.  Bu cihaz için konum kapalı ayarına tıklayın ve açık olarak değiştirim.

3- Ardından uygulamaların konumunuza erişmesini izin ver altındaki anahtarı açık konuma getirin.

4- Ve hemen tam konuma erişecek olan uygulamarın hepsininin anahtarını kapalı konuma getirin. Böylelikle konumu açtık ama uygulamaların konuma erişmesini engellemiş oluruz.

Windows 10 Gece Işığını Aç yada Kapat

Hepsi bu kadar. Artık gün batımından gün doğumuna kadarr ayarını yapabiliriz.

Windows 10 Gece Işığını Aç yada Kapat

Gece ışığı ile ilgili tavsiye makaleler:

Windows’da Gece Işığını AyarlaWindows’da Gece Işığını Ayarla

Android Nougat 7.0 Gece Modu Nasıl Aktif EdilirAndroid Nougat 7.0 Gece Modu Nasıl Aktif Edilir

“Windows 10’da Gece Işığını Gün Batımına Göre Aç yada Kapat” üzerine 2 yorum

Yorum yapın