Windows’da Terminal Temasını Değiştir

Windows 10 veya 11 yüklü sistemlerde PowerShell ve Windows Terminali ön yüklü olarak gelir. Peki Terminal taması nasıl değiştirilir?

Windows'da Terminal Temasını Değiştir

Microsoft, PowerShell’i 2006’da tanıttı. PowerShell, Komut İstemi ile geriye dönük olarak uyumludur, yani CMD ile yapabileceğiniz her şeyi PowerShell ile yapabilirsiniz. Windows Terminal’i ise 2019’da Windows 10 ile tanıttı ve hemen hemen her komut satırı kabuğunu destekleyen bir terminal operatörüdür ve Windows Terminal açık kaynaklı bir projedir. Ayrıca, Windows Terminal’deki bir başka büyük özellik de, birden çok komut satırı yardımcı programını çalıştırmanıza izin veren daha modern, sekmeli bir arabirime geçiştir. Örneğin, birden çok Komut İstemi örneğini çalıştırabilir veya cmd, PowerShell, BASH ve Azure’u aynı anda açabilirsiniz. Ayrıca Unicode ve UTF desteği sayesinde Windows Terminal’de diğer dillerden emojiler ve özel karakterler kullanabilirsiniz. Lakin terminal ile sıklıkla uğraşacaksanız temasını değiştirip özelleştirmek isteyebilirsiniz.

Terminal teması nasıl değiştirilir?

Terminal’de temanızı değiştirmeye başlamak için önce Terminal uygulamasını başlatmanız gerekir. Bu sebeple, Başlat menüsü arama çubuğuna ‘terminal’ yazın ve sonuca tıklayın. Terminal uygulaması başlatılacaktır.

Terminal teması nasıl değiştirilir?

Terminal uygulamasını başlattıktan sonra üstten “Open settings”  Ayarlar’a tıklayın. Terminalde bu kısımlar Türkçeleştirilmemiştir.

Terminal teması değiştir

Burada, Terminal uygulamasının görünümünü değiştirmek için bir dizi seçeneği bulabilirsiniz. Açık ve koyu temayı değiştirmek için  Appearance “Görünü”m’ü seçin .

Tema sekmesinde, Koyu veya Açık ( Dark – Lighht) ayarını seçebilirsiniz . Ardından Save butonuna tıklayın. Tema anında değişecektir.

Yayınlanma tarihi: 16 Eyl 2022,güncellenme tarihi: 12-07-2023

“Windows’da Terminal Temasını Değiştir” üzerine 6 yorum

 1. 1.16.252 preview (önizleme sürümü)nde Light, Dark seçeneğine ilaveten Use Windows Theme seçeneği de eklendi. Kararlı sürümde başka renk seçenekleri de olabilir belkide.

  Yanıtla
  • @salih

   Evet, doğru ekran görüntüsünde bu seçenek görünüyor zaten. Umarım yeni seçenekler gelir. Lakin başka özelleştirmelerde yapılabiliyor. Bunlarıda göz ardı etmemek gerekir. Eğer terminal kullanıcı iseniz pek çok değişiklik yapabilirsiniz buradan. 👍

   Yanıtla
 2. Hmen hemen hiç kullanmıyorum , temasının değiştirilebileceğinden bile haberim yoktu , elinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın