Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Windows 10 da pil kullanım tasarrufu nasıl yapılır?

Laptop kullanıcılarının en büyük sorunlarından biride pildir. Pilin çabuk tükenmesi ile bazen zor anlar yaşabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde uygulamaların pil kullanımı ve bunların nasıl yönetebileceğinizden bahsetmiştim. İlgili konuyu makale sonundaki linklerden inceleyebilirsiniz.

Pil kullanımını kontrol altında tutmak istiyorsanız arka plan etkinliklerini sınırlayıp, pil tasarruf modunu etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10’da Pil tasarruf modunu etkinleştirme.

Başlat menüsü > ayarlar > sistem > pil ‘e tıklayın. Pil tasarruf modu için kendinize özel bir yüzde belirleyin. %30 luk bir birim şart değildir. İstediğinize göre hatta pile çok ihtiyaç duyacağınız güne göre bu yüzdeyi 70’lere bile alabilirsiniz.

pil tasarrufu

Yüzdeyi ayarladıktan sonra alttaki kutucukta ekran parlaklık ayarı vardır. Dilerseniz Ekran parlaklık ayarınıza kutucuğa tik atıp ekran ışığından da istifade edebilirsiniz. Böylelikle Örneğin resimde şarjım %30 değerlerine geldiğinde “Sonraki şarja kadar pil tasarruf modu etkin hale geldi.

pil tasarrufu düşük ekran parlaklığı

Pil tasarrufunda Ekran Işığının Azalması:

Pil tasarruf modu etkin olduğunda görev çubuğunda pil simgesinin üzerinde yeşil bir ikon görünür. Ayrıca bildirim merkezinde de pil tasarruf modunun etkin olduğunu görebilirsiniz.

Şayet pil tasarruf modunda ekran ışığından ödün vermemek isterseniz “Pil tasarruf  esnasında düşük ekran parlaklığı” ayarındaki kutucuktan tiki kaldırabilirsiniz.

Aşağıdaki makalelerde ilginizi çekebilir:

Windows 10 Da Uygulamaların Pil Kullanımı Nasıl Yönetilir
Bir Tık İle Bİlgisayarı Uyku Moduna Alın
Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir
Windows 10 Da Maksimum İşlemci Gücü Nasıl Kazanılır
Bilgisayarlar Ne Kadar Isınıyor- Bilgisayar Sıcaklığı Ne Kadar“Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır” üzerine 6 yorum

 1. pil çok çabuk tükeniyor. deneyeceğim bakalım

  Cevapla
  • Umarım işe yarar Meryem 🙂

   Cevapla
 2. Genelde laptop u evde değilde dışarda kullanırım ekran kararıp duruyordu ve bundan rahatsızdım. Demek ayarı bu kısımdan yapılıyormuş 🤔

  Cevapla
  • Evet dışarda ekran kararınca güneş ışığından görünmesi zorlaşıyor. O kısımda haklısınız. Pil bitince elektrik ile kullanma yada şarj imknını var ise sorun olmaz Pil tasarruf modunda ekranın kararmasını önleyebilirsiniz.

   Cevapla
 3. Sağolun çok işime yarayacak , bazen priz bulamıyorum ve pilin her bir zerresi lazım oluyor , işte bu durumlarda bu ayar işime yarayacaktır .

  Cevapla
  • rica ederim. pil tasarrufu önemlidir. 🙂

   Cevapla

Yorum yapın