Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir

4446 Görüntülenme

Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir-www.ceofix.com

Laptop bataryanız bitti mi bitmedi? Laptop bataryanızın bittiğini düşünüp yeni batarya almak istedi iseniz önce bunları denemelisiniz. Belkide bataryanız bitmemiştir. Elbetteki laptopların kullanım amacı bir odadan diğer odaya geçerken kullanım rahatlığı olması açısından pil sorunu olmamalı.

Bu konuda Windows 10’da pilinizi yönetmek için önceki ipuçlarını bulacaksınız. Pil uyarı seviyesini ayarlayarak, pil tasarrufu özelliğini kullanma gibi.

Ancak, yaygın sorunlardan biri, piliniz tamamen şarj olmadığında ya da hiç şarj olmadığında ne yapacağınızdır. Bunun olmasının çeşitli nedenleri olabilir.

Windows 10’da Pilinizin Şarj Edilme Sorunları Çözme

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin aniden şarj edilmesini durdurabileceği veya tam kapasiteye şarj edilmeyeceği çeşitli faktörler vardır. Bunlar pilin yaşı, sağlığı ve olası ürün yazılımları veya donanım sorunlarını içerebilir. Yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri bilgisayarınızı kapatın, fişini takın ve gece boyunca şarj olmasını sağlayın. Fark görmüyorsanız, aşağıdaki önerilerin bazılarını deneyin.

1. Windows 10 Pil Tanılamayı Çalıştırın

Piliniz tamamen şarj olmuyorsa, deneyebileceğiniz ilk şey Windows 10’daki Pil sorun gidericisidir.

Açık Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > sorun gider
Aşağı kaydırın ve Güç bağlantısına tıklayın.
Sorun gidericiyi çalıştır ‘a tıklayın.

Sihirbazı tamamlayın, ardından sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için cihazınızı yeniden başlatın.

Çoğu dizüstü bilgisayar, kendi fabrika teşhis araçlarını da içerir. Pilinizi test etmek için bunları da kullanmanız önerilir. Tanılamaya erişmek üreticiye göre değişir, bu nedenle bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın. Bir testi çalıştırmadan önce, önce cihazı tamamen %99 veya %100’e şarj etmeniz, AC adaptörünü ayırmanız, tanılama yardımcı programına takmanız ve ardından testi çalıştırmanız gerekebilir.

2. AC Güç Kaynağınızın Düzgün Bağlandığını Kontrol Edin

Bazen AC güç kaynağınıza bağlı güç kablosu gevşek olabilir. Uygun şekilde takıldığından ve sabitlendiğinden emin olmak için kontrol edin.

3. Farklı bir Priz Deneyin ve Düşük Voltaj ve Elektrik Sorunlarını Kontrol Edin

Evdeki voltaj sorunları sisteminizin performansını etkileyebilir.
Bir prize dizüstü bilgisayarınızın fişini taktığınızda şarj olurken diğer bir odadaki prizde şarj olma çok ağır olabilir. Bunun içinde bir elektrikçi çağırıp evdeki voltaj değerinin kontrolünü sağlattrıabilirsiniz.

4. Başka bir Şarj Cihazı ile Test Edin

AC güç adaptörü sorunlu olabilir. Evinizde uyumlu bir başka adaptör var ise bir de farklı bir güç kablosu ile deneyin. Eğer yok ise bir arkadaşınızdan ödünç alabilirsiniz. Yani kısaca başka bir güç kablosu ile cihazı şarj etmeyi deneyin. Ayrıca dizüstü bilgisayarınızın adaptörüyle aynı polarity ve voltaja sahip olduğundan emin olun.

5. Tüm Harici Aygıtları Kaldırma

Akıllı telefon, USB harici sürücü, fare, yazıcı gibi harici aygıtları şarj ederken sisteminize takılı tutarsanız, pilinizin% 100’e ulaşması daha uzun sürer. Tüm bu cihazların bağlantısını kaldırın.

6. Kir veya Hasar Kontrolü Yapın

Dizüstü bilgisayarınızın bataryasını çıkarın, ardından hasar olup olmadığını veya kontakların etrafında ve pil bölmesinin içinde temizlenmesinin gerekip gerekmediğini kontrol edin. Ayrıca, şarj portunun içinde akünün şarj olmasını engelleyebilecek toz parçacıklarının olup olmadığını kontrol edin.

7. BIOS ve Chipset Sürücü Güncellemelerini Kontrol Edin

Bazen BIOS ve Chipset gibi bileşenlerin güncellemesi otomatik olarak yapılamayabilir. Güncellemeler varsa kontrol edin. Çünkü bu güncellemeler pilin verimli bir şekilde şarj edilmesini engelleyen hataların çözülmesine yardımcı olabilir.

8. Güç düğmesine basın ve bırakın

Bazen bilinmeyen hatalar pilin şarj olmasını engelleyebilir. Bunu düzeltmenin kolay bir yolu bilgisayarınızı kapatmaktır. Güç düğmesini 15 ila 30 saniye basılı tutun. AC adaptörünü takın ve sonra bilgisayarı başlatın.

9. Uygulamaları Devre Dışı Bırakma ve Windows 10’da Pil Kullanımını Kontrol Etme

Arka planda çalışan uygulamaları kapatma yalnızca pil ömrünü korumakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı şarj edilmesini sağlar. Ayarlar’dan, Sistem > Pil > Uygulama başına pil kullanımı açın . Bu, hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını size söyleyecektir ve ne yapılması gerektiğine karar verebilirsiniz.

10. Şarj Aleti veya Pili Değiştirin

Sonuç olarak, yukarıdakileri denedikten sonra herhangi bir gelişme görmüyorsanız, o zaman şarj cihazını veya pili değiştirmeniz çözüm olacaktır.

Umarım, bu basit püf noktaları pilinizin yeniden çalışmasını sağlayabilir. Aksi halde, pil veya şarj aleti değiştirmek gerekecektir.

Windows 10 Da Uygulamaların Pil Kullanımı Nasıl Yönetilir

Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir

Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Windows 10 Masa Üstüne Pil Tasarruf Kısa Yolu Nasıl Atanır?

Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durduru“Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir” üzerine 2 yorum

  1. Oldukça güzel açıklamışsınız bukadar çok şeyi kontrol etmek asla aklaıma gelmezdi , ellerinize sağlık

    Cevapla
    • Teşekkürler 🙂 Aynen insanın aklına gelmiyor. Ama yenisi almadan çözüm bulmak lazım

      Cevapla

Yorum yapın