Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir

Laptop bataryanız pili bitti mi bitmedi mi? Laptop bataryanızın bittiğini düşünüp yeni batarya almak istedi iseniz önce bunları denemelisiniz. Belki de bataryanız bitmemiştir. Elbette ki laptoplar mobil olduğundan bir odadan diğer odaya geçerken kullanım rahatlığı sağlarlar.

Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir

Bu konuda pil tasarrufu özelliğini kullanmak gibi Windows 10’da pilinizi yönetmek için gerekli ipuçlarını bulacaksınız.

Ancak, yaygın sorunlardan biri, piliniz tamamen şarj olmadığında ya da hiç şarj olmadığında ne yapacağınızdır. Bunun olmasının çeşitli nedenleri olabilir.

Windows 10’da Pilin Şarj Edilmeme Sorunları Nasıl çözülür

( Makale sonundaki videoyuda izleyebilirsiniz)

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin aniden şarj edilmesini durdurabileceği veya tam kapasitede şarj edilmeyeceği çeşitli faktörler vardır. Bunlar pilin yaşı, sağlığı ve olası ürün yazılımları veya donanım sorunları olabilir. Yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri bilgisayarınızı kapatın, fişini takın ve gece boyunca şarj olmasını sağlayın. Fark görmüyorsanız, aşağıdaki önerilerin bazılarını deneyin.

1. Windows 10 Pil Tanılamayı Çalıştırın

Piliniz tamamen şarj olmuyorsa, deneyebileceğiniz ilk şey Windows 10’daki Pil sorun gidericisidir.

Başlat menüsü > Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > sorun gider > ek sorun gidericiler‘e tıklayın.

ek sorun gidericiler
Aşağı kaydırın ve Güç bağlantısına tıklayın.
Sorun gidericiyi çalıştır ‘a tıklayın.

Windows 10'da Pilinizin Şarj Edilme Sorunları Çözme

Sihirbazı tamamlayın, ardından sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için cihazınızı yeniden başlatın.

Çoğu dizüstü bilgisayar, kendi fabrika teşhis araçlarını da içerir. Pilinizi test etmek için bunları da kullanmanız önerilir. Tanılamaya erişmek üreticiye göre değişir, bu nedenle bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın. Bir testi çalıştırmadan , önce cihazı tamamen %99 veya %100’e şarj etmeniz, AC adaptörünü ayırmanız, tanılama yardımcı programını takmanız ve ardından testi çalıştırmanız gerekebilir.

2. AC Güç Kaynağınızın Düzgün Bağlandığını Kontrol Edin

Bazen AC güç kaynağınıza bağlı güç kablosu gevşek olabilir. Uygun şekilde takıldığından ve sabitlendiğinden emin olmak için kontrol edin.

3. Farklı bir Priz Deneyin ve Düşük Voltaj ve Elektrik Sorunlarını Kontrol Edin

Evdeki voltaj sorunları sisteminizin performansını etkileyebilir.
Bir prize dizüstü bilgisayarınızın fişini taktığınızda şarj olurken diğer bir odadaki prizde şarj olma çok ağır olabilir. Bunun içinde bir elektrikçi çağırıp evdeki voltaj değerinin kontrolünü sağlattırabilirsiniz.

4. Başka bir Şarj Cihazı ile Test Edin

AC güç adaptörü sorunlu olabilir. Evinizde uyumlu bir başka adaptör var ise bir de farklı bir güç kablosu ile deneyin. Eğer yok ise bir arkadaşınızdan ödünç alabilirsiniz. Yani kısaca başka bir güç kablosu ile cihazı şarj etmeyi deneyin. Ayrıca dizüstü bilgisayarınızın adaptörüyle aynı voltaja sahip olduğundan emin olun.

5. Tüm Harici Aygıtları Kaldırma

Akıllı telefon, USB harici sürücü, fare, yazıcı gibi harici aygıtları şarj ederken sisteminize takılı tutarsanız, pilinizin% 100’e ulaşması daha uzun sürer. Tüm bu cihazların bağlantısını kaldırın.

6. Kir veya Hasar Kontrolü Yapın

Dizüstü bilgisayarınızın bataryasını çıkarın, ardından hasar olup olmadığını veya kontakların etrafında ve pil bölmesinin içinde temizlenmesinin gerekip gerekmediğini kontrol edin. Ayrıca, şarj portunun içinde akünün şarj olmasını engelleyebilecek toz parçacıklarının olup olmadığını kontrol edin.

7. BIOS ve Chipset Sürücü Güncellemelerini Kontrol Edin

Bazen BIOS ve Chipset gibi bileşenlerin güncellemesi otomatik olarak yapılamayabilir. Güncellemeler varsa kontrol edin. Çünkü bu güncellemeler pilin verimli bir şekilde şarj edilmesini engelleyen hataların çözülmesine yardımcı olabilir.

8. Güç düğmesine basın ve bırakın

Bazen bilinmeyen hatalar pilin şarj olmasını engelleyebilir. Bunu düzeltmenin kolay bir yolu bilgisayarınızı kapatmaktır. Güç düğmesini 15 ila 30 saniye basılı tutun. AC adaptörünü takın ve sonra bilgisayarı başlatın.

9. Uygulamaları Devre Dışı Bırakma ve Windows 10’da Pil Kullanımını Kontrol Etme

Arka planda çalışan uygulamaları kapatma yalnızca pil ömrünü korumakla kalmaz, aynı zamanda daha hızlı şarj edilmesini sağlar. Ayarlar’dan, Sistem > Pil > Uygulama başına pil kullanımı açın . Bu, hangi uygulamaların en fazla pili kullandığını size söyleyecektir ve ne yapılması gerektiğine karar verebilirsiniz.

10. Şarj Aleti veya Pili Değiştirin

Sonuç olarak, yukarıdakileri denedikten sonra herhangi bir gelişme görmüyorsanız, o zaman şarj cihazını veya pili değiştirmeniz çözüm olacaktır.

Umarım, bu basit püf noktaları pilinizin yeniden çalışmasını sağlayabilir. Aksi halde, pil veya şarj aleti değiştirmek gerekecektir.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Windows 10 Da Uygulamaların Pil Kullanımı Nasıl Yönetilir

Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir

Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır

Windows 10 Masa Üstüne Pil Tasarruf Kısa Yolu Nasıl Atanır?

Windows 10 Arka Planda Çalışan Uygulamalar Nasıl Durdurulur

Yayınlanma tarihi: 3 May 2018-Son güncellenme tarihi 04-05-2021

“Laptop Bataryasının Şarj Sorunları Nasıl Giderilir” üzerine 4 yorum

 1. Oldukça ayrıntılı anlatmışsınız , son çare elbetteki pili değiştirmek zaten ortalama pil ömrü 3-5 seneyi geçmiyor diye biliyorum , Çıkma diye tabir edilen pilleri tavsiye ediyormusunuz ?

  Yanıtla
  • @ihsan duru

   Aynen 3-5 yıl. Valla ben kullanıyorum çok eski laptoplarda yine pil kullanmak istediğiniz de pil orjinal pil fiyatları düşük değik oldukça pahalı eski bir bilgisayar için değmiyor.

   Yanıtla
 2. Oldukça güzel açıklamışsınız bukadar çok şeyi kontrol etmek asla aklaıma gelmezdi , ellerinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın