Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa

Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa

Bir yazılım veya script düşünün herkeste çalışıyor sizde hatalı çalışıyor , eksik  çalışıyor yada hiç çalışmıyor. Ne kadar sinir bozucu değil mi? Web sayfamda Windows 10 konularına yer veriyorum ve pek çok özelliklerini de sizler ile paylaşıyorum. Bundan yedi ay önce Windows 10 Home sürüm 1607 İS Derlemesi 14.393.187 sürümündeki hatayı da sizler ile paylaşan benim.

Windows 10 Home sürüm 1703 İS Derlemesi 150063.296 daki bir hatayı ve bu hatayı nasıl fixleyebileceğinizi de sizler ile paylaşacağım. 

Hatayı nasıl farkettim

Giriş cümlelerimden de anlaşılacağı üzere bazı yazılım ve vbs’leri bilgisayarımda çalıştıramadım.

Örnek resim:

Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa

Sorunun kaynağını bulmak epey bir vaktimi aldı. Ancak sorun çözülmeliydi. Çünkü araştırdıkça ortaya çok daha kötü durumlar ortaya çıktı.

Ne gibi derseniz. Öncelikle bendeki windows 10 home sürümü başka bilgisayara kurulduğunda hiç hata vermiyordu. Aynı yazılım ve vbs’ler diğer bilgisayarda çalışıyordu. Bende ise ek yazılım ile sahipliği alırsam çalışıyordu.

Yani yazılımların ve vbs’lerin çalışmama sebebi sahiplik yetkisi yüzünden olduğunu anladım. İşin garip tarafı ise sahiplik bilgilerinde de sorun yoktu. Her şey olması gerektiği gibi idi.

1. Hata hangi durumda ortaya çıkıyor 

Aşağıdaki resimdeki kırmızı ile işaretlediğim yerlere dikkat edin. Sistem windows 10 home > kullanıcı ismi: tuba > bilgisayar adı : tuba Ve windows 10’da internet kota verilerini sıfırlayan bir yazılımdaki yedek oluşturucu ile kota yedeğimi almak istiyorum. Ancak gördüğünüz gibi yedek oluşturulamadı olarak bir hata alıyorum. Ancak yukarıdaki cümlelerimde de bahsettiğim gibi sahiplik yetkilerini alan bir yazılım ile çalıştırırsam yazılım yedek alıyor. Veya diğer bilgisayarlarda yazılım sorunsuz çalışıyor.

2-Peki Hata Nerede Dikkatinizi çekti mi?

Hata kullanıcı ismi ve bilgisayar isminde. Resimde de görüldüğü gibi kullanıcı ismimde tuba, bilgisayar ismimde tuba. Ve bu hata sadece windows 10 home sürümünde var. Windows 10 single language’ın 1703 İS Derlemesi 150063.296 da bu sorun yok. Yani kullanıcı ismi ve bilgisayar ismi aynı olsa dahi hiçbir hata alınmıyor.

Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa

Windows 10 da programların çalışmaması ve scriptlerin çalışmaması sorunu:  Windows 10 Home sürüm 1703 İS Derlemesi 150063.296 daki bilgisayar adı ve kullanıcı adı aynı olması ile alınan hatalar!

1. Hatanın olası sonuçları nelerdir?

-Bilgisayarın sahibi gibi görünürsünüz ama sahiplik yetkiniz yoktur.

– vbs ler çalışmayabilir
– Programlar çalışmayabilir , hatalı çalışabilir , yada kısmi çalışabilir.

2. Çözüm nedir ?

Özellikle bilgisayarınızın sistemi Windows 10 home 1703 İS Derlemesi 150063.296  ise ve herkeste çalışan program veya scriptler sizde tuhaf şekilde hata veriyorsa,  bilgisayar ismi ile kullanıcı isminin aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Ve aynı ise mutlaka değiştiriniz.

Bilgisayar kullanıcı ismi

Ek olarak:

Bilgisayar ismi tuba kullanıcı ismi tuba’yı windows  kabul ederken,
Kullanıcı isminiz tuba olsun ve bilgisayarınızın ismide  örneğin ceofix olsun.
Ve bilgisayarınıza yeni bir kullanıcı oluşturmak istediniz.
Ve yeni kullanıcıya ceofix ismini vermek isterseniz bu isim kullanılıyor hatası ile karşılaşacağınızı unutmayın.

yeni bir kullanıcı

Windows 10 Da Kullanıcı Profil Klasörünü Yeniden Adlandır

Windows 10 Da İkincil Bir Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur

Bilgisayar İsmi Ve Kullanıcı İsmi Nasıl Değiştirilir

Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa

Komut İstemi İle Kullanıcı Şifresini Değiştirin

Windows 10 Hesap Resmi Nasıl Değiştirilir

Windows 10 Hesap Resmi Nasıl Varsayılan Yapılır

Windows Oturum Açma Ekranını Atla

Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa

“Herkeste Çalışan Yazılım Veya Script Sizde Çalışmıyorsa” üzerine 3 yorum

  1. Günlerdir bu sorunun ne olduğunu arıyordum. bir türlü bulamamıştım. İşin kötü yanı format atamıyorum sistem yedeğim yok kalmıştım öyle. Kafayı yemek üzere idim. Nette windows 10 da çalışmayan uygulamalar için uyumluluk sorunu filan diyorlar ama tam bir uydurma. çünkü o sorun benim yaşadığım sorun değil. Eminim çünkü kankanın bilgisayarında tıkır tıkır çalışıyordu. Çok güzel bir bilgi, iyi ki paylaşmışsınız.

    Yanıtla
  2. Allah sizden razı olsun , kafayı yemek üzereydim , kaç defa format attım , demekki hata buradaymış inanılmaz bir tespit , Müthiş işime yaradı nekadar teşekür etsem azdır .

    Yanıtla

Yorum yapın