Evde Kolayca Bilgisayarın Harddiskini Değiştirin

Bilgisayarın Harddiskini Değiştirmenin adımları çok kolay ve basittir. Bu makalemizde Laptop – dizüstü bilgisayara  sabit disk ( hard disk) nasıl takılır? Harddisk değişimi ile ilgili tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Evde Kolayca Bilgisayarın Harddiskini Değiştirin

Sabit disklerin belli ömürleri vardır. Bir süre sonra mekanik sabit disklerin okuma – yazma sorunları başlayacağı gibi ses yapma sorunları başlar ve artık ömrünü tamamlayan bir hardisk ile çalışamaz duruma gelirsiniz. Ve harddisk değiştirme ihtiyacı duyarsınız. Harddisk değiştirme işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Ve yenisini alıp evde kendiniz kolayca HDD değişimi yapabilirsiniz.

Öncelikle bir bilgisayarda neden harddisk değiştirme ihtiyacımız olur onu açıklayayım?

1-Hard disk değiştirme nedeninin en masumu kapasite azlığı olabilir. Örneğin 300 GB ‘lık bir hard diski 500 GB ile değiştirmek isteyebilirsiniz.

2- Hard disk değiştirmenin mecburi ve zorunlu nedeni ise artık ömrünü doldurmuş olmasıdır. Benim hard diskim artık ömrünü doldurmak üzere olduğu için yeni bir hard disk ile değişim yaptım. Ömrünün dolduğunu nasıl anladın derseniz, bilgisayarı artık kullanamaz hale geldim %100 lük bir disk kullanma sorunu meydana geldi.

Çok ağırlaşmaya başladı. Programları açarken yazıların görünmemesi, ve ekranın donarak siyah kalma sorunları başlamış olması ile aniden Windows’un çökme sorunları ardı ardına geldi. İçerisindeki bilgileri kurtarmak için bad sektör taraması yaptık. Bad sektör taraması nasıl yapılır konusuna makale altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tarama sonrası Windows’u normal olarak açabildim ve birkaç yazılım ile hdd’nin sağlık durumunu kontrol ettiğimde ise diskin durumunun iyi olmadığını ve tam 45806 saat çalıştığını tespit ettik. Sabit disklerin 41975 saat çalışma sonrasında bozulma riski %94 olduğunu kanıtlanmıştır. Hali ile benim laptop’un diski bu durumda çok riskli idi. Zaten bu sabit disk ile çalışmak oldukça da güçleşmişti.

Sabit diski  sata 2 mi sata 3 mü almalıyız?

Yani alacağımız harddisk Sata 2 mi sata 3 mü olmalı derseniz şu devirde sata 2 hard disk almanıza gerek yok. Bilgisayarınız sata 2 bile desteklese Sata 3 HDD kesinlikle çalışır. Bu aynı parmak belleklere benzer. USB bellekler girişleri 2.0 olsa bile şimdilerde yeni çıkan 3.0 bellekleri satın aldığımızda nasıl çalışıyor ise Sata 2 ‘de Sata 3 çalışacaktır. Ve az da olsa Sata 2’den çok daha iyi ve hızlı bir performans sağlayacaktır. Üstelik HDD değiştirdikten sonra bilgisayarınız eski olduğu için aniden değiştirmek yada ana kart sorunları olursa da mecburi değişim gerektiğinde aldığınız HDD’yi harici olarak kullanabilirsiniz. Sata 3 yüksek hızda bir harici hardiskiniz olur.

Şimdi gelelim sabit disk nasıl takılır :

Laptop HDD inizi kendiniz satın alıp değiştirebilirsiniz. ihtiyacımız olan sadece tornavida. Çünkü hemen hemen her laptopun Ram ve HDD kısımları kolay ulaşılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Eski laptopta vidalar paslanma sebebi ile yapışmış olabilir. Ki benim laptop’um 8 yıllık bilgisayar olduğu için hali ile vidalar açılmak da zorlandı. Sizin de böyle bir sorununuz olursa ilk önce çok az parmağınız ile makine yağını vidanın olduğu kısımlara yağın işlemesini sağlarsanız vidaları kolayca sökebilirsiniz.

Hard disk değiştirme Videosu izleyin:

Adım adım harddisk nasıl takılır?  Dizüstü bilgisayar hard disk değişimi nasıl yapılır? 

1- Laptop pilini çıkartıyoruz.

Dizüstü bilgisayar hard disk değişimi nasıl yapılır? 

 

2- HDD’nin ayrıldığı kısım bellidir. Vidaları sökuyoruz ve kapağı kaldırıyoruz.

Dizüstü bilgisayar hard disk değişimi nasıl yapılır? 

 

3- Ve hard diski sata yuvasından çıkartıyortuz. Hardiski yuvasından çıkarmak hiç zor değil. Bu kısım kızaklıdır. Kızağı kendinize doğru çekin. Sata girişinden hdd ayrılacaktır ve boşlukta kalacaktır. Hdd’yi alalım. Hardisk 4 vida ile tutturulmuş bir kutu içindedir.

Evde Kolayca Bilgisayarın Harddiskini Değiştirin

 

Bu 4 vidayı sökeceğiz. 4 vidayı söktükten sonra harddisk artık boşta olacaktır ve kutudan alıp yeni harddiski aynı kutuya yerleştireceğiz.

Evde Kolayca Bilgisayarın Harddiskini Değiştirin

 

4- Yeni harddiskimizi kutuya oturtup yeniden vidalayacağız. 4 vidayıda taktıktan sonra yeniden bilgisayarın harddisk alanına yerleştirip kızağı bu sefer ileri doğru itiyoruz.

Dizüstü bilgisayar hard disk değişimi nasıl yapılır? 

 

Hardisk yuvasına oturduktan sonra yapmamız gereken artık kapağı kapatmak. Kapağı kapatıyoruz Ve iki vidayı yeniden vidalıyoruz. Tüm işlemler bu kadar eski harddiski çıkardık ve yeni harddiski bilgisayara takıp kapattık!

Ben bir bayan olarak laptop harddisk değişimini kendim yaptım. Herhangi bir sorun yok. Sadece bir Harddisk değişimi için bilgisayarı tamire göndermemiz gerekmiyor. Bunu herkes evinde kolayca yapabilir.

Son Olarak Windows Kurulumu:

Bir bilgisayara sıfır yani yeni bir hardisk alıp monte etti iseniz. Bilgisayarı kullanabilmek için parmak belleğe yazdırılmış yada CD’den yazdırılmış bir işletim sistemi olması gerekiyor. Ve bildiğimiz gibi bilgisayarı power tuşu ile açıp F12 yada F5 ile (her bilgisayarda farklı olabilir). Kısaca boot menüye girip, bilgisayarı usb bellekten yada cd’den başlatıp windows ‘u kurmanız gerekiyor.

Hard disk değişimi ve windows kurulumu sonrası bilgisayarınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 29 Nis 2018, editlenme tarihi: 28-02-2021

“Evde Kolayca Bilgisayarın Harddiskini Değiştirin” üzerine 31 yorum

 1. Merhaba. Benim laptopda da harddisk sorunu var. Üzerinde 500gb Toshiba marka takiliymis. Islemcisi pentium 2.4 hz. Servis çok pahalı istedi. Kendim alıp takmak istiyorum. Hangi marka ve gb önerirsiniz.
  Birde değişimden sonra hangi windowsu kumaliyim ve nasıl yapmam gerekiyor. (Windows 7, Windows 8 vs ne önerirsiniz ) teşekkür ederim

  Yanıtla
  • @Hüseyin

   Merhaba, imkanın var ise SSD ( Hazır dolarda düşmüşken fırsatı değerlendirebilirsin. ) eğer imkanın yok ise istediğin bir mekanik hard diski alabilirsin.Eğer SSD alırsan windows 8 veya windows 10 kurabilirsin. (windows 7 ssd için optimize olmayabilir) Mekanik HDD için istediğin sistemi kurabilirsin.

   Yanıtla
 2. Selamün eleykum benim hdd’demin sağlık durumu kötü bac sector hatası verdi sizce ne yapabilirim

  Yanıtla
 3. Çok teşekürler , ben genelde tamirciye götürüyordum lakin videonuzdan sonra çevremde bu tarz birşey olursa önce kendim değiştirmeyi deneyeceğim

  Yanıtla
 4. Merhaba benim 2 bilgisayarim var birinin hard diski bozuldu diger surekli kullandigim bilgisayar da hdd takili ben bunu ssd ile degistirirsem hdd olanida diger bozulan bilgisayarama takarsam olur mu bu arada kendi kullandigim bilgisayari yani ssd takmak istedigim bilgisari oyun oynamak icin kullaniyorum . Bide lutfen bana alabilecegim bir hdd ve ssd onerirmisiniz linklerle beraber

  Yanıtla
  • @Songul

   Merhaba elbette olur, Samsung alabilirsin. EN ucuz olanı kendin aratırsan daha iyi olur, Satış sitelerinde aynı ürünü farklı fiyatlar ile alabilmemk mümkün. Bu sebep ile araştırmayı kendin yapmalısın. Bazen kişiye özel indirim bile olabiliyor.

   Yanıtla
 5. Nimet hanım evde 2 adet bilgisayar var birisinin 500gün harddiski vardı arıza yaptı.masaüstü bilgisayar 8 gb remi var yeni bir tane ssd alacam ne önerirsiniz vede bu format için cd neden bulurum çözüm soylermisiniz çok teşekkür ederim

  Yanıtla
  • @Mehmet

   Samsung SSD’lerinin iyi olduğunu duydum. ( Eğer marka soruyorsan ) Madem HDD’ler bozuk. O zmaan şöyle yapabilirsin. 1 tane SSD + 1 tanede mekanik Yani (HDD) alabilirsin. Nedeni ise; SDD’lerin belli bir okuma – yazma ömürlerinin olması. Masa üstleri için En ideal çözüm işletim sistemini SSD’ye kurup, depolama diski olarakda mekanik sabit disk kullanmandır. SDD’nin 2 türü var. Biri normal SDD okuma-yazma hızı 550mb/s diğeri V-nand ssd die geçer bunlarında okuma-yazma hızı 3500Mb/sn tabi bu bütçe ve imkan meselesidir. Eğer desktekliyor ise 250GB civarı bir sdd alabilirsin.

   Format için Microsoft’un sitesinden ISO indirip bir flash belleğe yazdırıp sistemi kurabilirsin. Ayrıntılı format işlemi için linke bakabilirsin.

   https://www.ceofix.com/11149/bilgisayara-format-nasil-atilir-windows-10-format-at-resimli/

   Yanıtla
 6. Sağlam olmayanda (ona hdd diyeceğim) sadece c dizini var ve içinde windows 10 home single language yüklü, sağlam olanda ise (buna da sshd diyeceğim) emin değilim ama zaten sshd nin içinde önemli bir şey yok şuan kullandığım sağlam pc ye takıp direk formatlayacağım etkinleştirme ile ilgili bir sotun olur mu peki yardımlarınız için teşekkür ederim

  Yanıtla
 7. Elimde 2 tane pc var ikisininde işletim sistemi aynı donanım olarak farklı biri diğerinden daha iyi ikisinin harddisklerini değiştirip kullanma şansım var mı?

  Yanıtla
 8. merhaba video çok güzeldi emeğinize sağlık ben laptop’mu satacağım
  yeni bir harddisk alıp değiştirirsem sattığım kişinin özel dosyalarıma erişme gibi bir durumu olmaz değil mi ?
  bir de yeni alacağım harddisk’i laptop masaüstü pc olarak ayırıyorlar mı yoksa hepsinde standart mı ?

  son olarak sitenize bilgisayara format atma konusu var mıdır ? yoksa video olarak çeker misiniz ? teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • @Syan06

   Hayır olmaz. ancak öncelikle silme işlemi yapmalısını. Bu konudan ayrıntılarına bakın. Diğer soru ise, hepsinde standart değildir. Laptoplarda genellikle 2.5 inçlik hardisk kullanılır. Masa üstlerinde ise genellikle 3,5 inçlik kullanılır. .Format konusunu belki ilerde işlerim. Kolay gelsin.

   Yanıtla
   • @Nimet Tuba Öz

    Harddisk arabirimi diye bir durum var mesela benimki sata ise bende sata mı alacağım yoksa başka arabirim alsamda olur mu ?
    Format konusunda biraz hızlı olur musunuz?

    Yanıtla
   • @Nimet Tuba Öz

    bildiğim kadarı ile harddisk in illaki hafıza tutma gibi bir özelliği var geri dönüşüm programları ile bazı parçaların gerigetirilip birleştirildiğini biliyorum ama işinin ehli olması filan gerek galiba yanlış mı biliyorum.

    Yanıtla
    • @ahmet sönmezer

     Sorunu tam anlayamadım ama? Şunu mu demek istedin acaba? Hard disklerin içindekileri silip ardından çöp kutusundan tamami ile silsek bile veri kurtarma yazılımları ile sildiklerimiz geri getirilebilir. Ama demek istediğin birleştirme konusu ile neyi kastettin onu anlayamadım.
     birde eğer harddiski satacaksan veri kurtarma yazılımı ile de kurtulamayacak şekilde diski temizlemek de mümkündür. Bunun içinde bu yazılımı kullanabilirsin: https://www.ceofix.com/1475/veriler-kalici-bir-sekilde-nasil-temizlenir/

     Yanıtla
 9. İyi günler bende laptopda 250 gb ssd var tabiki yetmediği için 1harddisk alacağım anlattınız şekilde hard diski takarım ama benim windows ve uygulamalar ssd di de kurulu benim ben harddiski sadece film ve oyunlar için kullanacağım benim tekrar format atıp windows yüklememmi gerekiyor.

  Yanıtla
 10. Evde bir bilgisayar var aslında hiçbirşeyi yok sadece çocuklar sevmiyor ağır çalışıyor bu diyip duruyorlar. Sizin yaptığınız gibi bir harddisk alıp bu sorunu çözebilir miyim?

  Yanıtla
  • @Feride

   Merhaba öncelikle görev çubuğuna sağ tıklayın ve görev yöneticisini açın. çalışan uygulamaları orada göreceksiniz üstte bölümler vardır. Örneğin bir tarayıcı bir kaç internet sayfası açın yani bilgisayarda işlem yapmaya başlayın. Görev yöneticisinden gözlemleyin. Disk kullanımında sıkıntı var ise harddisk’de sorun vardır. Bellek kullanımında sıkıntı var ise sorun ram kaynaklıdır. Ayrıca bad sector taraması ile de sonucu görebilirsiniz. Ayrıca hdd’nin durumunu bu yazılım ile kontrol edebilirsiniz.

   Yanıtla
 11. Hay Allah razı olsun sizden şu işi adam gibi anlatanı görmedim , ilk siz anlatmışsınız bende bilgisayarcıya götürmeyi düşünüyordum vazgeçtim kendim değiştireceğim , süper bilgi

  Yanıtla
   • @Nimet Tuba Öz

    Benim elimde 2 bilgisayar var biri lenovo z5070 öbürü z5075 yani yakın modeller. z5075 in içinde seagate momentus 1000gb, z5070in içinde ise seagate sshd 1000gb 8gb nand flash var (altını açıp baktım ne gördüysem bunlar). z5075in içindeki bozuk öbürü daha sağlam bunları değiştirmek istiyorum ikisinin içi de dolu bir sorun olur mu? Lütfen acil yardım eğer değiştirebiliyorsak nasıl

    Yanıtla

Yorum yapın