Chrome da Çeviri Dili Nasıl DeğiştirilirChrome'da Çeviri Dili Nasıl Değiştirilir

Chrome tarayıcısında yerleşik bir çeviri özelliği bulunur. Kendi ana diliniz haricindeki sayfaları ziyaret ettiğinizde sağ üst köşede size sayfayı sizin dilinize uygun olarak çeviri özelliği sunar.

Sayfayı çevirmek isterseniz bu seçeneği kullanabilirsiniz ve yararlı bir seçenektir.

Ancak belkide sizin dilinize göre seçim sunsa da bazen başka diller için içinde çeviri isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek yerleşik olarak gelen Chrome’daki translate özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

Türkçe dilden farklı bir dildeki sayfayı ziyaret ettiğimizde karşımıza chrome tarayıcı sayfayı çevirme özelliği otomatik olarak açılır. O anı kaçırdı iseniz üzülmeyin. Sağ üst köşede sizin kullanımınızı beklemek üzerek hazırda bekler.

Şimdi sağ üst köşedeki küçük çeviri ikonuna tıklayalım. Benim chrome dilim Türkçe ve ziyaret ettiğim sayfa ingilizce ve bu ayara otomatik olarak tanımlı bana bu çeviri özelliğini sundu.  Yani çeviri özelliği sayfadaki yazı dilini otomatik olarak algılar ve sizin varsayılan dilinize  çevirir. Bunu kabul ediyorsanız hemen çevire tıklayın.

chrome çeviri özelliği

Şayet siz varsayılan dil çevirisini kullanmak istemezseniz seçeneklere tıklayıp varsayılan seçeneklere tıklayıp çevrilecek dili seçebilirsiniz.

chrome dil çevirisi seçeneklerchrome dil çevirisi

Örneğin ingilizce-italyanca olarak değiştirebilirsiniz. Ancak bu ayar kalıcı değildir. Bir sonraki yabancı dil ziyaretinizde yine varsayılan dile çeviriyi sunacaktır.

chrome dil çevirisi italyanca

Sadece ingilizce değil  Örneğin almaca bir siteyi ziyaret etsem de Chrome bu özelliği bize sunacaktır.  Ama belkide bu özellikden rahatsız oldum yada sadece Almanca sayfalar için çeviri istemiyor olabilirim. Bu seferde çeviri özelliğini pasifleştireceğim.

Ve bunun için iki tane seçenek vardır.
Biri Almanca dilini asla çevirme. ( Bu almanca dilinde ziyaret ettiğiniz tüm siteleri kapsar)
İkincisi bu siteyi hiç bir zaman çevirme. ( buda sadece çeviri özelliğini bu ilgili site için kapatır)

bu kısımda tercih size kalmış oluyor.

chrome dil çevirisi asla çevirme

Yada tam tersi , sıklıkla taradığınız bir dili  chrome’un otomatik olarak dilinize çevirmesini isterseniz, her zaman çevir seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Zaman içinden bu özellikden vazgeçerseniz. Ayarları yine aynı yol ile geri alabilirsiniz. Tiki kaldırın ve bittiye tıklayın.

chrome dil çevirisi her zaman çevir

Şayet yabancı dillerdeki sayfaları ziyaret ederken varsayılan dili  kullanmak istemezseniz ayarı değiştirebilirsiniz. İşte bu kalıcı bir çözüm olacaktır.

Varsayılan dil değişimi için. Chrome adres satırına aşağıdaki adresi yazın.

chrome://settings/languages 

Chrome’un dil ayarları açılır. Burada dil ekleyebilir veya dilleri kaldırabilirsiniz. Chrome’un metni çevirmek istediğiniz dili değiştirmek için En Altta ‘Ekle’ye tıklayın.

chrome dil çevirisi ayarlar

Chrome’un kendisinde yerleşik dil seçenekleri olsa bile tüm dillerde görüntülenemeyeceğini unutmayın. Aslında bunu denedim ve çok  iyi sonuç vermiyor. Üstteki çeviri yaklaşım ayarları daha ideal bir çözüm sunuyor.

Chrome’da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?
Chrome da Favicon Olarak Yer İmi Nasıl Kaydedilir
Chrome PDF Görüntüleyiciyi Nasıl Devre Dışı Bırakılır
Chrome’da Flash Player Hatası

 

2 Yorum

  1. seyran bozkurt 21 Mart 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 21 Mart 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir