Android’de Çocukları Kontrol Etmek İçin 8 Uygulama

Çocuğunuzun telefonunda çok fazla zaman geçirmesinden endişe ediyorsanız, çocuğunuzun kontrol etmek için “Ebeveyn kontrolü” uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Android'de Çocukları Kontrol Etmek İçin 8 Uygulama

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızı korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak istemeniz elbette doğru. Çocuklarınız sizin hayatınız ve dolayısıyla bu dünyada onları korumak ve rehberlik edip kontrol etmek istersiniz. Ancak, modern hayattaki teknoloji ile onları korumanız ve gözetmeniz zorlayıcı olabilir. Modern yaşam tarzı, Teknoloji ile yetişmiş gençler için bağımlılık yapabilir. Çocuğunuz bir Android akıllı telefon kullanıyorsa, kontrolü almanızın bazı yolları vardır. Bunu yapmanın en iyi yollarını bulmanıza yardımcı olması adına, Android için aşağıdaki ebeveyn denetimi uygulamalarına göz atmanızı öneririz. Aşağıda listelenen her uygulama, çocuklarınız için telefon süresini düzenlemeyi çok daha kolaylaştırır. Öyleyse, Android’de ebeveyn kontrolü için en iyi uygulamaları seçmeye gelince nereden başlamalısınız?

Android’de çocukları kontrol etmek için (ebeveyn kontrolü) en iyi 8 uygulama nelerdir?

EvaSpy

1.EvaSpy

Ebeveyn kontrolü uygulamaları arasından listemize eklemek istediğimiz ilk uygulama EvaSpy olacaktır. Her şeyi kaydetme yeteneği nedeniyle şiddetle tavsiye edilir. Endişe ettiğiniz herhangi bir şey için çocuğun mesajlaşma uygulamalarını ve sosyal medya uygulamalarını kontrol edebilirsiniz. Çocuğunuzun belirli sınırları aşmadığından emin olmak için coğrafi sınırlama kullanımı da dahil olmak üzere GPS konumlarını izleyerek onların konumlarını bulabilirsiniz.

Diğer önemli özellikler ise; mesajları ve çağrıları izleme ve kısıtlama özellikleridir. Ayrıca, cihazlarında depolanan herhangi bir videoya, sese veya görüntüye bakarak medya içeriklerinide kontrol edebilirsiniz. Çevrimiçi etkinliklerini incelemek de mümkündür, bu da size çevrimiçi yaptıkları aramalara bakma olanağı sağlar. Çevrelerinde neler olup bittiğini görmek için mikrofonlarını ve kameralarını kullanarak çevrelerine bakmak da dahil olmak üzere çevrimiçi ve çevrimdışı yaptıkları her şeyi takip edebilirsiniz. EvaSpy, çocuğunuzun akıllı telefonunu ne için kullandığı üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlayan güçlü ve güvenilir bir araçtır.

Belki de en müdahaleci uygulamadır, ancak aynı zamanda özellikler ve yetenekler söz konusu olduğunda tartışmasız en güçlü olanıdır.

Bark

2. Bark

İkinci sıradaki yazılım ise son derece etkili Bark uygulamasıdır. Piyasadaki en iyi ebeveyn kontrolü uygulamaları arasındadır ve hatta nasıl çalıştığını beğenip beğenmediğinizi görmek için bir haftalık ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir. Size büyük bir kontrol düzeyi sağlar ve hatta sosyal medyadaki, e-posta mesajlarındaki, metin mesajlarındaki ve resimlerdeki potansiyel zararlı içerikleri tespit etmek için algoritmasını kullanmanıza izin verir.

Çocuğunun gönderdiği mesajlar hakkında az çok eksiksiz bilgi sahibi olmak isteyenler için uygulama son derece iyi çalışıyor. Endişe verici olabilecek bir şey ortaya çıktığında Bark’ın size bildirimde bulunmasıyla çocuğunuza neler olduğunu görebilirsiniz. Belirli uyarılar için özel bildirimler alırsınız, böylece bu sorunlar ortaya çıktıkça ve birlikte ele alabilirsiniz.

Qustodio

3. Qustodio

Qustodio, harika ve pek çok özelliklere sahip bir ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Qustodio’da çeşitli ücretli planlardan birini seçebilirsiniz. Android cihazlarda arama ve metin izleme sunar, böylece çocuklarınızın kiminle ve ne zaman sohbet edeceğini daha iyi düzenleyebilirsiniz.

Web filtreleme aracı vardır. Ancak çocukları izleme araçlarındaki listemizde, yalnızca web filtreleme için daha iyi seçenekler vardır. Çoğu ebeveyn kontrolü uygulamasında olduğu gibi, güvenilir bir coğrafi sınırlama aracına ve çocuklarınızın her zaman nerede olduğunu görmenizi sağlayan bir Aile Bulucu aracı vardır. Uygulama yönetimi için de harika bir araçtır ve cihazlarda, belirli uygulamalarda ve daha fazlasında zaman sınırları ayarlamak gibi şeyleri yapabilmenizi sağlar. Pahalı ama genel olarak çok güvenilir bir uygulamadır.

FamilyTime

4. FamilyTime

Çocuğunun elindeki göreve odaklanmasını sağlamak isteyen ebeveynler FamilyTime’ı kullanabilirler. Uyumaları, çalışmaları, aileleriyle vakit geçirmeleri vs. gereken zamanlarda cihazlarına erişimi sınırlayabilirsiniz.

Temel olarak, çocuğunuzun telefon uygulamalarında çok fazla zaman harcadığını fark ederseniz, bunu yapmasını engelleyebilirsiniz. Uygulama, ev ödevi programları, gece erişim engelleme, cihaz erişimi için özel zaman sınırları ve hatta gerçek zamanlı GPS izleme gibi şeyler için ayarlanabilir.

Ardından, uygulamaları istediğiniz gibi ve istediğiniz zaman engelleyebilir ve engelini kaldırabilirsiniz. FamilyTime, ekranları okumak için çok fazla zaman harcayan çocuklar için idealdir.

mSpy

5. mSpy

mSpy, şiddetle tavsiye ettiğimiz Android için bir ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Geofencing ( Önceden belirlenmiş alanlardan) konum geçmişine kadar size çok fazla kontrol sağlar. Ayrıca mesaj gönderme ve okuma, e-postalar, tuş vuruşu kaydı ve hatta tarayıcı geçmişi takibi gibi şeyleri de izleyebilirsiniz. Kısacası mSpy, arka planda çalışabilen ve size çocuğunuzun cihazını nasıl kullandığına dair az çok tam bir anlayış sağlayan ihtiyacınız olan özelliklerin çoğunu içerir.

Dezavantajı, ise ayda 15 doları aşarak oldukça pahalı olmasıdır. Ancak, muhtemelen en güçlü hepsi bir arada ebeveyn kontrolü çözümleri arasındadır. Sosyal medya ve SMS mesajlarından telefon görüşmelerini izlemeye kadar her şeyi takip edebilirsiniz. Ahlaksız türden gelen mesajları engelleyebilirsiniz. Etkili konum geçmişi ve coğrafi sınırlama sayesinde çocuklarınızın nerede olduğuna dair her zaman güçlü bir kanıta sahip olun. Diğer seçeneklerden biraz daha pahalı olsa da harika bir araçdır.

Boomerang

6. Boomerang

Boomerang, çeşitli nedenlerle önermek istediğimiz başka bir ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Birincisi, çocuklarınızın web etkinliğine, uygulama etkinliğine ve mobil cihazlarının kullanımına bakmanın kolay bir yolunu sunar. Bu, çocuklarınızın internette gerçekten görmemeleri gereken şeylere bakamamalarını sağlamak için çok etkilidir. Ayrıca, telefonları ile ne kadar zaman geçirip geçirmediklerini kapsamlı bir şekilde anlayabilirsiniz. Diğer seçenekler kadar özellikli olmasa da sağlam bir Android ebeveyn kontrolü uygulamasıdır. Çocuğunuzun, akıllı telefonuna göz atmak yerine gerçekten uyuması veya ders çalışması gereken zamanda telefonunu kullandığına dair görsel kanıtınız olabilir.

OurPact

7. OurPact

Ekran süresini yönetmek için etkili bir araçtır. Çocuğunuzun akıllı telefon ile geçirdiği süreyi dengelemesini sağlar. Ayrıca, çoğu yetişkin içeriğini otomatik olarak engelleyen güçlü bir web sitesi filtreleme çözümüyle birlikte gelir. Çocuğunuzun akıllı telefonundaki uygulamaları yönetmenizi veya engellemenizi kolaylaştırabilecek bir uygulamadır.

Bu uygulamayı coğrafi izleme için de kullanabilirsiniz, yani çocuğunuzu kurduğunuz belirli coğrafi çit konumlarından ne zaman ayrıldığını bilebilirsiniz. Harika bir arayüze sahiptir, yirmi farklı cihazı kapsayabilir ve oldukça kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Kesinlikle denemeye değer.

 FlexiSpy

8. FlexiSpy

FlexiSpy, çocuklarının telefon kullanımını gizlice incelemek isteyenler için harika bir çözümdür. Akıllı telefonlarında tamamen gizlenebilen bu özelliği, keşfedilmeden tam bir gözetime sahip olarak kullanabilirsiniz. Bu, özellikle ‘kuralları çiğnemiş’ olan ve onların eylemlerini yakından incelemenize ihtiyaç duyan ergenlik çağındaki çocuklar için yararlıdır. Kısaca; çocuğunuzun kurallara göre oynamasını sağlamak için idealdir. Çağrıları, sosyal medyayı ve hatta konumu takip edebilirsiniz. Ancak, FlexiSpy herhangi bir ücretsiz deneme sunmaz, kurulumu biraz zor olabilir ve alışmak biraz zaman alabilir. Genel olarak, yine de, kartal gözlü ebeveynler için oldukça sağlam bir yazılımdır.

Çocuklar ve Sosyal Medya

Çocuklar bugün sosyal medyayı asla hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde kullanıyor. Çocuklarımızı tamamen yabancılarla etkileşime girmekten koruyabildiğimiz günler geçmişte kaldı. Bugün, sosyal medya kullanan çocukların tamamının yabancılardan arkadaşlık istekleri alması yaygın bir durumdur. Bir ebeveyn olarak, onları olası tehlikelerden korumak için ellinizden geleni yapabilirsiniz.

Yine de birçok ebeveyn için asıl sorun, olayların sosyal medya bağımlılığı yönüdür. Çocuklarınız tüm gününü, her anını sosyal medyada geçiriyor gibi görünüyorsa, şunları yapmaya başlayacaktır:

· Onlarla evde ve sosyal olarak geçirdiğiniz zamana etki edecektir.

· Genellikle ders çalışmak veya arkadaşlarla vakit geçirmek için ayrılan zamanı etkiler.

· Dünyaya ve kültüre bakışlarında  önem düzeyi değişir.

· Her şeyi bir sosyal medya merceğinden görerek zihinleri değişir.

·  En baştan çocuklarınızın sosyal medyayı kullanmasını zorlaştırın ve bağımlığı engelleyin.

Çoğu ebeveyn çocuklarına teknolojik özerklik vermek istesede tahmin edebileceğiniz gibi çocuklarda yukarıdaki maddelerdeki problemleri fark ederseniz, bu bir sorunun işareti olabilir. Çocuklarınız sosyal medyada çok fazla zaman harcıyor olabilir, bu da akademik ilerlemelerini azaltabilir veya geri dönüşü zor  olumsuzluklara sebep olabilir.

Ebeveyn kontrolü uygulamaları ne kadar güvenli?

Genel olarak, çok güvenlidir. Yukarıdaki listedeki ebeveyn kontrolü uygulamalarını kullanmak güvenli olmaktan çok daha fazlasıdır. Bu uygulamaları kullanırken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Diğer ebeveyn kontrolü uygulamalarının sahip olabileceği gizlilik veya güvenlik sorunları yoktur.

Bu uygulamaları seçtik çünkü çok yüksek bir standarda uyduklarını biliyoruz. Her uygulama, ne yaptığı ve nerede çalıştığı konusunda çok şeffaftır. Bu nedenle, çocuğunuzun akıllı cihazında geçirdiği zamanı kontrol etmeye çalışmak için yukarıdaki uygulamaların her birini kullanabilirsiniz.

Veri toplama ve diğer sorunlu konular hakkında endişelenmenize gerek yok. Yukarıda önerdiğimiz uygulamaların her biri gereksinimlerinize çok uygun olmalıdır. Zamanla, çocuğunuzun akıllı telefon kullanımını kontrol etmeyi çok daha kolay hale getirebilirler.

Ebeveyn kontrolü uygulamaları hakkında Sık Sorulan Sorular

Ebeveyn kontrolü uygulamalarını kullanan web sitelerini engelleyebilir miyim?

Evet yapabilirsin. Yukarıdaki araçlardan birini kullanarak belirli uygulamalara erişimi kolayca engelleyebilirsiniz. Bu şekilde, çocuklarınızın belirli web sitelerini kullanmalarını ve belirli platformları ziyaret etmelerini istemediğinizden emin olabilirsiniz.

Bu, çocuğumun mahremiyetine mi giriyor?

Biraz evet. Çocuklarınız büyüdükçe, onların araştırmacı ve açık fikirli olmalarını istersiniz. Ancak, küçük yaşta çocuklarımız kendilerini içine attıkları tehlikenin farkında olmayabilirler. Ebeveyn kontrolü uygulamaları, çocuklarımızın teknoloji kullanımını kontrol etmek için değil, onları kötülükten korumak için kullanılmalıdır.

Çocuğumun hareketlerini bir uygulama ile takip edebilir miyim?

Evet yapabilirsin. Ancak, bu coğrafi izleyicilerin birçoğunun bazı teknikler kullanılarak kapatılabileceğini fark etmeniz önemlidir. Coğrafi izlemenin kapatılmaz olduğunu varsaymayın; bu aynı zamanda muhtemelen kullanabileceğiniz en tartışmalı uygulamadır, bu nedenle çocuklarınızın bu özel kontrol uygulamasını yüklemeden önce nedenlerini anladığından emin olun.

Yukarıdaki uygulamaları kullanarak iletişimi sınırlayabilir miyim?

Bazı uygulamalar, çocuğun yabancılarla iletişim kurma becerisi gibi şeyleri kontrol etmenize izin verir. En büyük endişeniz çocuğunuzun istemeden tehlikeli biriyle konuşmasıysa, onun arkadaş dışındaki kişilerle konuşmasını engelleyebilirsiniz. Yine de, pek çok çocuk bunu nasıl kapatacağını sadece kılavuzlara bakarak öğrenecektir.(bu özelliklerin, üçüncü taraf bir uygulama aracılığıyla yönetilse bile geçersiz kılınması imkansız değildir.)

Çocuğum ebeveyn kontrolü uygulamalarını bozabilir mi?

Büyük olasılıkla evet. Her kontrol uygulaması için, uygulamayı kandırmak için kullanılabilecek bir geçici çözüm veya hile vardır. İşin sırrı dengeli olmaktır; yukarıdaki uygulamaları kullanarak bunu neden yapmak istediğinizi netleştirin. Çocuğunuzu bilgilendirin ve izlemeyi kabul etmelerini kolaylaştıracak ebeveyn kontrolü nedenlerinizi daha iyi anlamak için onlarla birlikte çalışın.

Çözüm

Ebeveynler çocuklarının özel zamanlarının kontrolünü ellerine almak istemezler. Ancak, akademik performansta bir düşüş veya çocuğunuzun hayatında oluşan başka sorunlar fark ederseniz, kontrolü ele almanız gerekebilir. Bu, sosyal medyadaki zamanı sınırlamak için yukarıdaki uygulamalardan bazılarını kullanmak veya gerektiğinde tam kontrol sahibi olmak kadar basit olabilir.

Çocuklarınız genç, düşüncesiz ve muhtemelen en son trendlere ve heveslere kapılmış durumdalar. Bu alanda güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmak bir ebeveyn olarak sizin görevinizdir. Yukarıdaki uygulamalar, bunu yapmanıza yardımcı olur.

“Android’de Çocukları Kontrol Etmek İçin 8 Uygulama” üzerine 8 yorum

  • @Cenk

   Yorumun silindiği kanısına nasıl vardınız? Yorumu yazınca size bir pencerede yönetici onayına düşeceği yazıyor. Yorumlar yönetici online olana kadar beklemede kalır. yönetici online olduğundaise ancak yorumlar onaylanır. Yorumunuzda rahatsız edici hiç bir şey yok. bir tavsiye yorumu elbette yayınlanacak. Tavsiye için tekrar teşekkür ederiz. Ayrıca ücretsiz olması güzel. Zaman zaman hem ğcretli hem ücretsiz yazılımları paylaşıyoruz

   Yanıtla
    • @Cenk

     Evet. yazdıktan sonra o pencere kaybolur. Ancak hak verin her zaman pc başında değiliz.
     bir yanlış anlaşılma sorun değil. 🙂 Yeni yorumlarınızı bekleriz. Teşekkürler 👍

     Yanıtla
 1. Google’ın Family Link uygulamasını da ücretsiz bir alternatif olarak paylaşabilirsiniz. Hem oğlumda, hem de annemde bir kaç senedir kullanıyorum. Yazışma takibi yapamıyorsunuz ama konum, uygulama denetimi ve süresi, telefon kullanım sürelerini ayarlayabiliyorsunuz.

  Yanıtla
 2. Keşke ücretsizi olsaydı diyeceğim lakin kaliteli yazılım isteyen ücretini bir zahmet ödesin , elinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın