Bilgisayar Ekran Işığı Normalden Daha Parlak Olsun

Bilgisayarın ekran ışığı pek çok zaman yetersiz gelir. Özellikle de aydınlık, güneşli ortamlarda. Peki Bilgisayarın ekran ışığını nasıl daha parlak yani daha aydınlık yapabiliriz?

Bilgisayar Ekran Işığı Normalden Daha Parlak Olsun

Aslında bilgisayarın ışığı eski Windows 10 sürümlerde daha parlak yapılabiliyordu. Çünkü ” Uyarlamalı ekran parlaklığı ” özelliği vardı. belki hatırlayanlar ve kullananlar vardır.

İlgili konu burada  olmasına  rağmen çalışmayacaktır. Çünkü Microsoft yeni sürümlerde  bize bu özelliği vermiyor. Erişilebilirlik ayarlarında “Her şeyi daha parlak yap” ayarı olsa bile yine de bu parlaklık uyarlamalı parlaklığın yerini almıyor. Peki güneşli ortamlarda ekran ışığını nasıl ayarlarız? Ekranı daha rahat görme açısından ne gibi değişiklikler yapıp ekranı daha fazla aydınlatabiliriz?

Bilgisayar ekranının parlaklık ayarı nasıl arttırılır?

Ekran parlaklığını Ekran kartının ayarlarını kullanarak daha parlak yapabiliriz. Nasıl diyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

Bilgisayarınızın ekran kartı ayarlarını açın. Benim durumumda ” Intel’in  Grafikleri kontrol merkezi uygulamasını açıyorum. ( Uygulamayı başlat menüsünde tüm programlar içinde bulabilirsiniz.)

Uygulamayı açınca “Ekran” menüsüne tıklayıp geçiş yapıyoruz.

Renk profillerinde “Özel”e tıklayın. Ya da mevcut “Default” olana sağ tıklayın ve çoğalt’a tıklayın.

Yeni profilin ismi özel olarak gelir. Dilerseniz Yeniden adlandır’a tıklayın. Ve bir isim verin.

Intel Grafikleri kontrol merkezi

Ardından aşağı doğru kaydırın. Tüm renkler anahtarı varsayılan olarak kapalıdır. Dilerseniz anahtarı hiç açmadan aşağı doğru kaydırın ve “Ekranınızdaki içeriğin genel parlaklığı veya karanlıklığı” nın altındaki skalayı sağa doğru sürükleyin akran parlaklığını istediğiniz şekilde ayarlayın.

Ekranınızdaki içeriğin genel parlaklığı veya karanlıklığı

Parlaklık ayarını yaptıktan sonra karşıtlık ayarını da yapmalıyız. Aşağı doğru kaydırdığımızda bu ayarı da göreceksiniz. Yine “Tüm renkler anahtarı “ kapalı iken skalayı en sola sürükleyip istediğiniz ayarı yapın.

karşıtlık ayarları

Ayrıca daha aşağıya kaydırdığınızda ton ve doygunluk ayarlarını göreceksiniz yine bu ayarlarıda  istediğiniz gibi yapılandırın.

ton ve doygunluk ayarları

Bu parlaklık ve karşıtlık ayarları hoşunuza gitmedi ise “Tüm renkler anahtarı “ ayarındaki anahtarı açın ve ( Mavi-kırmızı – yeşil)  tonlarındaki ayarları tek tek yapılandırın.

Tüm renk ayarları

Benim güneşde kullandığım  parlaklık ayarı, karşıtlık  ayarı ton ve doygunluk ayarları bu şekilde:

 Parlaklık iyileştirmesi 78- karşıtlık  geliştirme 0-  Ton 10 –  doygunluk 84.

Not: Parlaklığı arttırdıkça beyaz renkler ile bir karışım olacağı için karşıtlık ayarını  sıfır olarak ayarladım ve parlaklığı 78 den fazla yapmadım. Lakin çok siyah bir ekran üzerinde çalışmanız var ise parlaklığı 78 den fazla yapabilirsiniz. Çünkü siyah temalı programlarda parlaklık ne kadar artarsa görünürlük kolay oluyor. Lakin başka bir ekrana geçerseniz bazı renk kayıpları yaşarsınız. Bu sebep ile bir kaç tane profil ayarlayıp aralarında geçiş yapmanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Bilgisayar Ekranının Işığını Normalden Daha Fazla Karart (ceofix.com)

Bilgisayarda Ekran Parlaklığını Arttırma ve Azaltma Yolları (ceofix.com)

Windows 10 Pil Tasarrufu Nasıl Yapılır (ceofix.com)

Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir (ceofix.com)

“Bilgisayar Ekran Işığı Normalden Daha Parlak Olsun” üzerine 4 yorum

Yorum yapın