Chrome’da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Chrome'da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Chrome tarayıcısında kaydettiğiniz şifreleri silmek isterseniz ne yapmalısınız? Kullanıdığınız parolalar zamanla değişir veya farklılaşabilir. Evet paralonızı güncellediğinizde chrome update için bize soruyor ancak bazen fark etmediğimiz durumlarda olmuyor değil. Penceredeki uyarıyı göz ardı etmiş olabiliyoruz

Yada Chrome kullanmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz ve kısacası aklıma gelmeyen bir sebepten dolayı chrome’da saklanan şifreleri silmek isteyebilirsiniz.

Chrome kayıtlı şifreleri silmek için çesitli yöntemler
Yöntem 1-

1- Öncelikle passwords.google.com da şifreleri sakladığınız bulut hesabınız ile oturum açın.

2- Kayıtlı şifrelerinizin bulunduğu yer açılacak. Buradan şifreleriniz görebilir ve karşılıklarında bulunan çarpılara tıklayarak tek tek silebilirsiniz.

Chrome'da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Şayet ben bunları tek tek silemem bunu topluca yapabilecek bir yer yok mu derseniz. Elbetteki var.

Yöntem 2:

Bunun içinde google hesap özetine gideceksiniz. Google hesap özetine gitmek için tıklayın . Ve burada hesabınız ile senkronize edilmiş tüm verileri görebileceksiniz. Ve buradan senkronizasyonu sıfırlaya tıklayıp tüm şifreleri silebilirsiniz.  Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Şifrelerin tümünü buradan sıfırlayarak sildiğinizde  hesabınızdaki tüm senkronizasyonu sıfırlayacaksınız. Yani ekranda gördüğünüz tüm veriler sıfırlanır yer imleriniz de buna dahil olur .

Chrome'da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Şifreler sıfırlansın ama yer imlerim kalsın 

Alternatif yöntem 3

Şayet yer imlerim kalsın ve şifrelerim ise tek tık ile sıfırlansın isterseniz  öncelikle yer imlerini dışa aktarmalısınız. Silme işlemi bittikten sonrada yer imlerinizi içe aktaracaksınız. Şöyle ki;

Adres satırına chrome://bookmarks/ yazın ve enterlayın. Ardından üç nokta işaretine tıklayın yer işaretleriniz HTML dosyasına aktarını seçip yer imlerinizi yedekleyin. Ve üstteki  senkronizasyonu silme işlemine devam edin

chrome://bookmarks/

Chrome'da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Artık senkronize edilen herşey silindi. Ve yeniden senkronisyon başlatmak isterseniz chrome://settings/ gelişmiş senkronizasyon ayarlarından  senkronizayonu yönetine tıklayın.

chrome://settings/

Chrome'da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?

Senkronize edilmesini istemediğiniz seçeneklerin anahtarını kapatın.

Örneğin sadece favorilerin anahtarını açık yaparsanız yer imleriniz senkronize edilir. Sildiğiniz yer imlerini senkronize edilmesin istiyorsanız son bir adım kaldı dışa aktardığımız yer imlerini içe aktaracağız.

Yer imlerini içe aktaralım  senkronizasyon yeniden başlasın

Bu linke chrome://bookmarks/  a gidin.

chrome://bookmarks/

ve ardından düzenle ve yer işaretleriniz HTML dosyasından içe aktara tıklayacağız. Yer imleri içe aktarılınca senkronizasyon otomatik yapılacaktır. Senkronizasyonun tam olarak yapılıp yapılmadığını bu linke tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Bu konularda ilginizi çekebilir

Chrome’daki Tüm Yer İşaretleri Nasıl Silinir

Chrome’da Kaydedilen Parolaları Sil

Google Chrome Şifreleri Kaydetmeyi Sormuyor

Chrome’da Kayıtlı Şifreler Nasıl Gösterilir?

Chrome da Silinen Yer İmleri Nasıl Kurtarılır

Yayınlanma tarihi: 13 Oca 2017- güncellenme tarihi 17-03-2020

“Chrome’da Şifreler Nasıl Sıfırlanır?” üzerine 8 yorum

  1. teşekkürler müthiş bir yararlı başlık, artık tamemen Firefox Lockwise geçtiğim için müthiş kolaylık oldu.

    Yanıtla
  2. chrome de saklanan şifrelerimi sıfırlamak istemiş fakat tektek silmek ile uğraşmak istemediğimden öylece bırakmıştım , sayenizde senkronizasyonu sıfırla yöntemi ile halletim çok teşekürler

    Yanıtla

Yorum yapın