Android Telefonda El Feneri Kullan

Telefonu el feneri olarak kullanarak karanlık ortamlarda hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz!

Android Telefonda El Feneri Kullan

Android telefonlardaki el feneri çok kullanışlı bir uygulamadır. El feneri, telefonda resim çekerken kullanılan Flash ışığını kullanarak etrafı aydınlatmasıdır. Özellikle evde, işyerinde elektrik kesildiğinde etrafı aydınlatması ile karanlıkta kalmaktan kurtulmuş oluyorsunuz. Hatta birde apartman merdivenlerinde kaldı iseniz cep telefonu feneri tam ilaç gibi geliyor.

Cep telefonundaki el feneri iyi güzel ancak pek çok kişinin mağaza uygulamasından el feneri indirdiğini biliyorum. Evet, mağazada pek çok çeşit el feneri uygulaması var. Kimi ekran ışığını sonuna kadar kullanarak el feneri uygulaması sunarken kimisi gerçekten cep telefonun flash’ını açıp el feneri özelliğini tam anlamı ile sağlamakta. Ancak şu var ki üst sürüm android’lerde el feneri uygulamasına ne kadar gerek var?

Evet bir çok kullanıcı android’in üstü sürümünü kullansa bile hala telefona ek yük getirmekten başka bişey sağlamayacak olan el feneri uygulamasını yüklüyor. Dahili olarak cep telefonunda el feneri uygulaması varken el feneri uygulaması yüklemeye gerek yok. Android 5.1 sürümü itibari ile akıllı telefonlarda dahili bir el feneri uygulaması vardır. Bu sebep ile telefonlarına harici el feneri uygulaması yükleyenler var ise ki bildiğim kadarı ile var; kaldırmalarını tavsiye ederim. Cihaza ek yük verirken aynı zamanda güvenlik açıkları da cabası oluyor.

El feneri uygulamasında güvenlik açığı kamera kaynaklıdır. Kameranın flaşı el feneri olarak kullanıldığından, cihazınızın kamerasına erişim gerektirir. Kişilerinize veya verilerinize erişebilecek el feneri uygulamalarından kaçınmanız gerekir.

Son olarak, Android telefonunuza bir uygulama kurmaya karar verdiğinizde dikkatli olun. Uygulama tamamen zararlı olmasa bile, basit uygulamalar bazen bilgi toplama araçlarıyla dolu olabilir. Uygulama geliştiricileri bazen kişisel bilgilerinizi toplamak ve ardından reklam verenlere satmak için bunları kullanır. Her uygulamanın istediği izinleri okumak için bir dakikanızı ayırın ve ne istediği anlamadıysanız alternatif bir uygulama arayın. Android uygulamaları için mağazada birçok alternatif var olduğunu göz önünde bulundurun.

Parlaklık iddialarını dikkate almayın. El feneriniz sadece kamera flaş’ın ışığı kadar parlak olacaktır. Bir uygulamanın parlaklığı kontrol etmek için yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Anroid de El Feneri uygulaması nasıl açılır?

1- El feneri uygulamasını açmak için android bildirim ekranını aşağı doğru çekin. Hızlı erişim kısayollarını görüntülemek için paneli iki kez aşağı çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bazı telefonlarda, ikinci bir grubu görüntülemek için Hızlı Erişim simgelerini kaydırmanız gerekir. Hala el feneri uygulamasını göremiyorsanız düzenle butonunu arayın ve orada el fenerini bulursanız sürükleyip bildirim ekranına kaydırın. Bildirim ekranını nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayın. 

Android'de El Feneri uygulaması nasıl açılır?

El fenerini açmak için ikona dokunun. Kameranızın flaşı açılacaktır.

Yada alternatif olarak ana ekranda ev simgesine uzunca dokunun. Google asistana el fenerini aç deyin. El feneri açılacaktır.

Android'de El Feneri uygulaması nasıl açılır?

El feneri nasıl kapatılır?

1- El fenerini kapatmak için bildirim ekranını aşağı doğru çekin ve el feneri ikonuna dokunun. EL feneri kapanacaktır.

2- Yada google asistan’a el fenerini kapat deyin.

Not: Cihazınızın pili zayıfsa, Fener işlevi devre dışı bırakılabilir. Ayrıca fotoğraf makinenizin flaşı cihazınızın pilini hızlı bir şekilde bitirecektir, bu yüzden gerekenden daha uzun süre açık kalmasını önleyin.
Bazı el feneri uygulamaları, ekranınızı beyaza çevirmenizi sağlar; bu, kamera flaşı olmayan telefonlarda kullanışlıdır.

 “Android Telefonda El Feneri Kullan” üzerine 2 yorum

  1. Avatar for Computer man

    Siz dediğinizde bakltım gerçektende El fenerim varmış farkında değildim , Çok sağolun sonradan kurduğum uygulamayı kaldırdım

    Cevapla

Yorum yapın