Notepad Plus’da Satır Numaralarını Gösterme Ve Gizleme

Notepad Plus 'da Satır Numaralarını Gösterme Ve Gizleme

Notepad++, çok güçlü ve tonlarca özelliğe sahip çok popüler bir ücretsiz Metin, kaynak kodu düzenleyicisidir. Notepad plus’ın ayarlarında pek çok özellik vardır. Bu özellikler programın ayarlarında gizlendiğinden dolayı fark edilemiyor.

Varsayılan olarak notepad plus’da satır numaraları görüntülenir. Lakin bazen satır numarası görünmesini istemezsiniz. Yada herhangi bir sebep ile ayar bozulmuştur ve sizde satır numaralarını yeniden göstermek istersiniz. Lakin ayarı bir türlü bulamazsınız. İşte bu günkü konumuzda notepad++ da satır numaralarını gösterme ve gizlemeyi anlatacağım.

Notepad ++ ile satır numarası göster – gizle

1-Notepad ++’ı açın.

2- Şimdi Ayarlar menüsüne tıklayın ve Tercihler seçeneğini seçin. Otomatik olarak aşağıda gösterildiği gibi Genel tercihler ekranını açılır.

Notepad ++ ile satır numarası göster - gizle

3- Tercih ekranının solunda seçebileceğiniz farklı ayar kategorileri vardır. Düzenleme kategorisine bir kez tıklayın. Şimdi, aşağıda gösterildiği gibi Düzenleme tercihleri ​​ekranında olmalısınız.

Notepad ++ ile satır numarası göster - gizle

4- Düzenle ayarında iken Satır numaralarını Notepad++ ‘ da göstermek için, sağ taraftaki, Satır numaralarını görüntüle ayarının yanındaki onay kutusuna bir onay işareti koyun. Satır numaralarını Notepad ++ ‘da gizlemek istiyorsanız, bunun yerine onay kutusundan işareti kaldırın.

Notepad ++ ile satır numarası göster - gizle

5- Tüm ayarları yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmek için Kapat butonuna tıklayın. Bu kutuyu işaretlemeniz veya işaretlememenize bağlı olarak, Notepad ++satır numaralarını görüntüler yada gizler.

NotePad Plus İle Belgede Benzer Cümle Arama

Notepad Plus İle İki Metin Dosyası Nasıl Karşılaştırılır

Metin Belgesindeki Satır Boşluklarını Tek Tık İle Kaldır

Not Defterinde Sözcük Kaydır

Yayınlanma tarihi: 12 Nis 2019-güncellenme tarihi:13-04-2023

“Notepad Plus’da Satır Numaralarını Gösterme Ve Gizleme” üzerine 4 yorum

  1. Satır numaraları oldukça işime yarıyor fakat bunların gizlenebildiğini bilmiyordum , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın