Chrome’da DuckDuckGo Varsayılan Arama Motoru Nasıl Yapılır?

Chrome tarayıcı da Arama motoru DuckDuckGo olsun ama nasıl?

Chrome'da DuckDuckGo Varsayılan Arama Motoru Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde Kişisel Veri Toplamayan En İyi Arama Motorları ‘ndan bahsetmiştim. İlgili konuya makale sonundaki linkten ulaşabilirsiniz. Artık hepimiz biliyoruz ki google arama motoru pek çok kişisel veriyi topluyor,yaptığınız tıklamaları izliyor, arama sonuçlarını ise bu topladığı bilgiler ile bizlerin karşısına çıkartıyor. Ayrıca arama geçmişinizi size göstererek yada gizleyerek arşivliyor. Aradığınız, okuduğunuz ve izlediğiniz içerikleri arşivliyor. Tabi isterseniz silebiliyorsunuz yada sildiğinizi düşünüyorsunuz çünkü arka planda google’ın ne yaptığını bilmiyoruz. Bu verileri silmek isterseniz yada kontrol etmek isterseniz google etkiliğinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Google etkinliğime gitmek için tıklayın.

Google arama motorun eksi yanlarından biri ise şeffaf olmamasıdır. Bunun pek çok nedenleride var. Sonuçta reklam bazlı çalışıyor ve kazanca bakıyor. Bu sebep ile illaki bir araştırma yapıyorsanız google arama yerine başka arama motorlarını deneyebilirsiniz. Ki test edip nasıl farklı sonuçlar aldığınızı kendiniz tespit edebilirsiniz.

Benim test sonuçlarımda duck duck go oldukça memnun edici arama sonuçları sergiledi. Google arama sonuçları ve google aramadaki sıralamalar ile duck duck go arasında farklılıklar oluştu. Daha tarafsız bir arama sonucu çıkartıyor diyebilirim.

Peki Duck duck go ‘yu sizlerde test ettiniz ve beğendiniz. Ama Google Chrome tarayıcısının arama motoru google arama yerine duck duck go arama motoru olarak nasıl değiştirilir?

 Bilgisayarda Google chrome tarayıcıda arama motoru nasıl değiştirilir?

1- Google chrome’u açın.

2- sağ üst köşeden üç noktalı simgeye sonrada ayarlara tıklayın.

3- Arama motoru altında “arama motorlarını yönet” tıklayın. yada aşağıdaki url’yi kopyalayıp adres satırına yapıştırıp enterlayın. hızlıca ulaşın.

chrome://settings/searchEngines

4- Ekle butonuna tıklayın.

duck duck go arama motoru olarak nasıl değiştirilir

5-  Karşımıza çıkan pencerede duck duck go’yu arama motoru yapabilmek için bir takım  doldurmamız gereken alanlar var sırası ile şu bilgileri yazalım:

#arama motoru ismi :

DuckDuckGo

#anahtar kelime:

duckduckgo.com

#sorgu yerine %s olan url:

https://duckduckgo.com/?q=%s

6- Sonrasında ekle butonuna tıklayalım.

Chrome duck duck go arama motoru ekle

7- Ekediğimiz duckduck go diğer arama motorları arasında görülecektir.  Varsayılan olarak duckduck go kullanmak için karşılığındaki üç noktalı simgeye tıklayın. Ve varsayılan yap bağlantısına tıklayın.

 Varsayılan olarak duckduck go kullanma

Bütün ayarlar bu kadar artık varsayılan olarak arama motorumuz Duck Duck Go olarak ayarlanmış oldu. Aşağıdaki linkte gizliliğinizi koruyan diğer arama motorlarına ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Kişisel Veri Toplamayan En İyi Arama Motorları

Andorid’de Chrome Tarayıcısında Arama Motorunu Değiştir

Yayınlanma tarihi: 13 May 2018-son güncelleme: 07-05-2023

“Chrome’da DuckDuckGo Varsayılan Arama Motoru Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Bildiğim kadarı ile şu an kullanıcı verilerine göre arama sonucu çıkartmayan ve kullanıcı çerezlerini depolamayan ender arama motorlarından biridir DuckDuckgo , tavsiye ederim

    Yanıtla

Yorum yapın