Windows 10 Akıllı Depolamaya Yeni Gelen Özellikler Neler

2495 Görüntülenme

Windows 10 Akıllı Depolamaya Yeni Gelen Özellikler Neler

Windows 10 Creators güncellemesi ile gelen özelliklerden biride akıllı depolama özelliği idi ve Windows 10 Fall Creators güncellemesi ile yenilendi.

Akıllı depolama sayesyinde artık 3.parti yazılımlara ihtiyaç duymadan otomatik olarak geçici dosyalar silebiliyoruz. Ve artık Windows 10 Fall Creators güncellemesi ile artık daha işlevselli olarak çalışıyor.

Eylül ayında Sonbahar Creators Güncellemesi kararlı olması beklenen akıllı depolamaya beklenen özellikler eklendi. Akıllı depolama neler yapıyor ve Windows 10 Fall Creators güncellemesi yeni eklenen özelliklere bakalım:

Windows 10 Akıllı depolama ile boş alanlar nasıl temizlenir?

Başlat menüsüne tıklayın.

Ayarlar uygulamasını açın ve ardından “Sistem” kategorisini tıklayın. “Sistem” ayarlarında sol sutundaki “Depolama” ayarlarına tıklayın. Ve Anahtarın altındaki “Nasıl alan boşaltacağınızı” değiştir. bağlantısına tıklayalım.

Depolama

“Akıllı depolama” ya ulaşmak için çubuğu aşağı doğru kaydırın. Windows’un geçici dosyalar ve geri dönüşüm kutunuzdaki içerikleri otomatik olarak silmesi için anahtarı açık konuma getirin. Windows 10 Creators güncellemesinde sadece 30 günden fazla süredir  geri dönüşüm kutunuzdaki olan öğeler ve uygulamaların kullanmadığı geçici öğeler silinirken, Windows 10 Fall Creators güncellemesi ile indirilenler klasöründeki 30 gün içinde değiştirilmeyen dosyaları da siliyor. 

Bu özellik biraz riskli sonuçlar oluşturacağını göz önünde bulundurarak indirilenler klasörü için tiki kaldırmak isteyebilirsiniz. Tercih sizin. Ancak silinmesini istemediğiniz bir belge yada dosya olursa 30 gün sonra silinebilecek olmasını göz önünde bulundurun. Ve dikkatli olun.

 

Disk alanlarını hemen ilk açtığımızda manuel temizlemek istersek. “şimdi temizle” butonuna tıklayalım.

Ve resimde de görüleceği üzere 34,3.MB’lık bir çöp temizlemiş olduk.

Bu konularda iliginizi çekebilir:

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu“Windows 10 Akıllı Depolamaya Yeni Gelen Özellikler Neler” üzerine 2 yorum

  1. Güzel bir özellik çoğu kullanıcı 3. parti yazılımlarla veya elle temizlik yapmaya çalışıyor umarım bu özelliği daha da geliştirirler , bilgi için teşekürler

    Cevapla
    • rica ederim. Bir sonraki güncellemede belki yeni özelliklerde gelir. Teşekkür ederim yorum için. Selamlar.

      Cevapla

Yorum yapın