Neden Telefon Yavaş Şarj Oluyor?

Telefon Yavaş Şarj Oluyor ise sebeplerini bu konumuzda bulabilirsiniz!

Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor?

Hızlı şarj olan bir telefon her zaman kullanışlı olur. Akıllı telefonunuzun şarjı normalden daha uzun sürdüğü zaman çok sinir bozucu bir hal alıyor. Hali ile telefonunu, kullandığından daha uzun süre şarj edersen, o zaman bir sorun var demektir. Peki akıllı telefonunuzun neden yavaş şarj olduğunu merak ediyorsanız sorularınızın cevabı burada olabilir.

Akıllı telefon yada tabletin yavaş şarj olma nedenleri

1. Hatalı veya Sahte Şarj Aksesuarı

Kötü ve hatalı şarj cihazları veya şarj aksesuarları, yavaş şarjın en yaygın nedenlerindendir. Evet, akıllı telefonunuzda hiçbir şey yanlış değil; büyük olasılıkla şarj cihazınız yavaş şarjın nedeni. Daha doğrusu, iki parçalı bir şarj cihazı kullanıyorsanız (adaptör + USB kablosu şeklinde ise), yavaş şarj sorunu büyük olasılıkla USB kablosundan kaynaklanır. Bunun nedeni, USB kabloları genellikle bükülmüş, sarılmış, ezilmiş, üzerine basılmış olasılığı yüksektir.

Cihazlarınız kablosuz olarak şarj oluyorsa, şarj pedi akıllı telefonunuzla uyumsuz veya arızalı olabilir.

Sorun Giderme 

Başka bir USB kablosu kullanın: Yeni bir kablo almadan önce bir arkadaşınızın kablosunu ödünç alabilir ve birkaç dakika şarj edebilirsiniz. Yavaş şarj devam ederse, adaptörünüzü değiştirmelisiniz.
Cihazınızı şarj etmek için uyumlu ve kullanıma hazır aksesuarları kullanın.
Bakır telden yapılmış kaliteli kablolar satın alın.

2. Şarj Girişi Sorunları

Bazen, telefonunuzun şarj bağlantı girişi yavaş şarjın sebebidir. Telefonunuzun şarj portunun, şarj cihazınızın gerekli gücü verimli bir şekilde vermesini engelleyen toz parçacıkları, döküntü veya bazı maddeler ile tıkanmış olabilir. Ayrıca, telefonunuzun şarj bağlantı noktası arızalı, hasar görmüş veya gevşemiş olabilir.

Sorun Giderme 

Kiri/tozu çıkarmak için yavaşça şarj portunuza hava üfleyin.
Telefonunuzun şarj portunu inceleyin, yapışan kiri bir kürdan, yumuşak kumaş veya fırça kullanarak çıkarın. Bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız aksi halde daha fazla zarara sebebiyet verebilirsiniz
Şarj portunuzun arızası için bulunduğunuz yerdeki yetkili bir servise de gösterebilirsiniz.

3. Güç Kaynağı

Zayıf, hatalı veya arızalı bir elektrik prizi de telefonunuzun çok yavaş şarj olmasına neden olabilir.

Telefonunuzu bir bilgisayardan şarj ederseniz bir  duvar adaptöründeki kadar hızlı bir verim alamazsınız. Yani bilgisayarda hızlı şarj etmez.

Sorun Giderme 

Farklı bir odadaki veya binadaki farklı bir prizden şarj etmeyi deneyin.

Telefonunuzu zayıf güç kaynakları olduğu için bilgisayardan şarj etmekten kaçının. Çünkü bilgisayardan şarj zaten yavaştır hızlı şarj için adaptor ve duvar prizi gereklidir.

Telefonunuz farklı bir prizde daha hızlı şarj oluyorsa, hatalı prizi bir elektrikçiye tamir ettirin.

4. Arkaplan Uygulamaları

Arka planda çalışan çok fazla uygulama olması yalnızca bataryanızı boşaltmaz, telefonunuzun RAM’ını da tüketir. Ayrıca telefonunuzun hızını yavaşlatır. Telefonunuzu kullanmak veya aktif bir şekilde arka planda çalışan birçok uygulamanız açık ise yavaş şarjın sebebidir.

Sorun Giderme 

Arka planda çalışan çok fazla uygulama açmaktan kaçının. Telefonunuzdaki arka plan uygulamaları bulun ve kapatın.

Şarj olurken akıllı telefonunuzu yada tabletinizi kullanmaktan kaçının.

Uçak moduna alın

– Telefonunuz şarj olurken ne kadar az şey yapmaya çalışıyorsa, o kadar çabuk şarj olur. Uçak modu, cihazınızdaki tüm kablosuz radyoları engeller, telefonunuzun yaptığı işlemleri azaltır ve bu nedenle çok fazla güç harcamasını önler.

Uçak modundayken arama veya mesaj alamazsınız, ancak önümüzdeki birkaç saat boyunca telefonun açık kalacağı da aklınızda bulunsun…

Telefonu kapatın

Telefonunuzu tamamen kapatmak, uçak moduna geçirmekten çok daha hızlı bir şekilde şarj olmasını sağlar.

Sürüm Değiştirin

Pil tüketiminin yaptığınız bir güncelleme sonrasında olduğunu düşünüyorsanız eski sürüme geri dönebilir yada yeni sürüm için bir yama gelmesini bekleyebilirsiniz.

Isıya Dikkat edin

Teknoloji söz konusu olduğunda sıcaklık önemlidir. Bir bataryanın çok ısınmasına izin vermek asla iyi olmaz. Telefonunuzu daima oda sıcaklığında bir yerde şarj edin. Doğrudan güneş ışığında veya sıcak bir arabada şarj etmek için bırakmayın. Taşınabilir bir şarj cihazı kullanıyorsanız, telefonunuzu cebinizde şarj etmeyin.

Bataryanızı çok sıcak tutmaktan kaçınmanız durumunda, daha hızlı şarj edersiniz.

 Arızalı veya Eski Batarya

Batarya eski yada arızalı olduğundada yavaş şarj sorunları başlar. Dahili batarya ise servise gönderebilir harici batarya ise kendiniz orjinal yeni batarya ile değiştirebilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 20 May 2019-Güncellenme tarihi-22-02-2022

 

“Neden Telefon Yavaş Şarj Oluyor?” üzerine 6 yorum

  1. Süper faydalı bilgiler vermişsiniz , çok teşekürler. Bendeki telefonda geç şarj etmeye başladı dediklerinizi deneyeceğim

    Yanıtla

Yorum yapın