Komut istemi Ekranında Yazı Rengi Ve Boyutunu Değiştir

Komut istemi sıkıcı bir ekrandır.  Ve her bilgisayar kullanıcısının CMD ile işi olur.

Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

Komut istemi ekranında yapacağınız işler önemlidir. Bu ekran siyahdır renkleri bakımından pek çok kişiyi  zorlayabilir. geçtiğimiz konularımızda Komut istemi ( CMD) ekranının arka plan renginin nasıl değiştirileceğinden bahsetmiştim.

Ancak bunun tam tersini de yapabilirsiniz. Arka plan rengi siyah renk kalırken yazı renklerini değiştirmekte mümkündür. Öyle ya pek çok kullanıcının siyah rengi sevdiğini biliyorum. Ama siyah üzerine yazılması gereken rengi kullanıcı kendi seçebilir. Kimisi siyah üzerinde beyaz oldukça rahatsız edebilir. Yada yazı boyutu varsayılan olan orta boyutlardır. Ancak görme problemi olanlar yada bilgisayara uzak kalıp uzaktan yönetecekler için yazılar çok küçük gelir. Bunları kişiye göre düzenlemek ise hiçde zor değil. İşte adımları:

Komut istemi ekranında yazı rengi ve yazı boyutu nasıl değiştirilir?

1- Komut istemini yönetici olarak yada normal olarak açalım. Yapılan seçimlerin her ikisinde de ayrı ayrı görüneceğini göz önünde bulundurmalısınız.

2- Komut istemi penceresini seçip sağ tıklayın. Ve özelliklere tıklayın.

Komut istemi

3- Renkler sekmesinden “ekran metnini seçin” ve istediğiniz rengi seçin. Altta ok ile işaretlediğim yerde ön izlemeyi görmeniz mümkündür. Ben siyah üstüne yeşil rengi seçtim. Şimdide yazı boyutunu değiştireceğim.

Komut isteminde renk değiştir

4-  Yazı tipi sekmesine tıklıyorum. Ve istediğim boyutu seçiyorum. Ben 20 olarak ayarladım. Yine yaptığınız değişikliğin ön izlemesini görebilmeniz mümkün. Ve dilerseniz yazı tipini de değiştirebilirsiniz. Tercih tamamen kişiseldir.

Komut istemi özelllikleri

Sonuç:

Komut İstemi Yazı Rengi Ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

Komut istemi arka planı rengini değiştirmek için aşağıdaki linke tıklayın

Komut İstemi Ekran Arka Plan Rengi Nasıl Değiştirilir

Başlat Sağtık Menüye Komut İstemi Nasıl Ayarlanır

Komut İsteminde CTRL Tuş Fonksiyonunu Aktif Yada Pasif Bırak 

Sağ Tık Bağlam Menüsüne Cmd-Komut İstemi Nasıl Eklenir? 

Komut İstemi’ni Klavye Kısayoluyla Yönetici Yetkisinde Açın 

“Komut istemi Ekranında Yazı Rengi Ve Boyutunu Değiştir” üzerine 8 yorum

 1. Komut ekranının siyah rengine alışmışım lakin mavi yapınca daha güzel oldu artık böyle kullanacağım , bunun rengini değiştirmek hiç aklıma gelmezdi teşekürler

  Yanıtla
 2. bu komut sisteminde ne yapıyorlar yani bu işlemleri bilmeyen biri orada ne yapabilir. merakımdan soruyorum

  Yanıtla
  • @sultan

   Komut istemini bilmeyenlerin kullanabileceği biz özellik değil. bilmeyenler sadece ihtiyaçları olduğunda kalıp kodlar ile bilgisayarda bazı değişiklikleri yapabilirler.

   Yanıtla
 3. Valla harika oldu , özellikle yazılar minnacıktı büyütülebileceğini bilmiyordum , artık böyle kullanırım , ellerinize sağlık

  Yanıtla

Yorum yapın