Windows PC’den Cihazları Güvenle Kaldırın

 “Donanımı Güvenle Kaldır” HotSwap isimli yazılım ile Windows PC’den Cihazları Güvenle Kaldırın!

Windows PC'den Cihazları Güvenle Kaldırın

Günümüzde hala bilgisayar kullanıcıları tarafından süre gelen donanımları güvenle kaldırma ile ilgili bir sorun var. Windows pc’ye taktığımız flash bellek ve harici hard diskleri bilgisayarınıza takmanız ile çalışırlar. Windows bu aygıtları otomatik olarak algılar ve bunları kullanımınıza hazır hale getirir. Bu aygıtları kullanmayı bitirdikten sonra onları bilgisayarınızdan çıkarmanız gerekir ki sorunda burada başlar.

Şayet Windows’un önerdiği güvenle çıkar işlemini kullanmadan bilgisayardan ayırırsanız ve Windows hala cihazı kullanıyorsa, veri yazıyorsa, eksik yada dosyaları bozulmuş bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Bu sebep ile mutlaka flash bellek ve harddisk gibi depolama aygıtlarını güvenli çıkarmalısınız. Ancak bazı durumlarda Windows ‘un güvenle çıkar fonksiyonu yetersiz gelebilir. İşte bu gibi durumlarda da ek yazılım kullanabiliriz.

HotSwap ile Güvenle Kaldır

HotSwap, Windows PC’den pek çok farklı cihazın güvenli bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olabilecek yararlı bir araçtır. Windows’un kendi “Donanımı Güvenle Kaldır” özelliğinden daha fazla aygıtı desteklemektedir. HotSwap yardımcı programı ile dahili Windows “Donanımı Güvenle Kaldır” özelliği tarafından desteklenmeyen birçok farklı aygıt türü ile çalışır. Örneğin, SATA, eSATA, USB’den SATA gibi cihazlar ile bir problem yaşatmadan çalışabilir.

HotSwap yardımcı programını kurduğunuzda, program Windows bildirim alanında kalır. Bir aygıtı güvenli bir şekilde kaldırmak istediğinizde, HotSwap’ın sistem tepsisi simgesini tıklatıp listeden bu aygıtı seçin.
HotSwap, Windows’un yazma önbelleğine sahip olduğu tüm verileri diske aktarır. Seçilen diskte açık olan tüm kullanılan dosyaları kapatır ve ardından aygıtın güvenli bir şekilde kaldırılabileceğine dair bir bildirim gösterir.

Varsayılan olarak, HotSwap yalnızca kaldırılacak sabit cihazları listeler. Ancak, sistem tepsisi menüsünden Aygıt türünü kolayca seçebilir ve çıkarılabilir disk sürücüleri, optik disk sürücüleri, çalışmayan aygıtlar ve diğer güvenli çıkarılabilir aygıtlar gibi diğer aygıt türlerini kolayca seçebilirsiniz.

Yazılım Varsayılan olarak  sadece sabit diskleri görüyor. Tak çıkar aygıtları görmesi için  yani   harici hard disk ve flash bellek ( parmak bellek)  gibi aygıtları görebilmesi için, görev çubuğundaki ikonuna sağ tıklayıp “device type kısmını seçin ve “removable disk drive ” a ve Safely removable  devices“e bir tik atın. Ardından tak çıkar aygıtları görebilmesi için “Scan for hardware changes“e tıklayın.

Windows PC'den Cihazları Güvenle Kaldırın

Ve artık güvenli bir şekilde tak çıkar aygıtları dosyalara ve cihazlara zarar vermeden çıkarabiliriz. Yapmamız gereken sadece görev çubuğundaki hotswap ikonuna sol tıklamak ve ilgili birime tıklamak. Bilgisayarın sağ köşesinde güvenle çıkartıldığına dair bir bildirim alacaksınız.

Windows PC'den Cihazları Güvenle Kaldırın

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu

Windows’da Sağ Köşede Uygulama Bildirimi Gelmiyor

Windows 10 Sağ Köşedeki Bildirim Sesi Nasıl Kapatılır

▼Download▼

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: mt-naka.com
Boyut: x64 – 207 Kb x86 – 183 KB
Sistem: Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista

Yayınlanma tarihi: 17 Şub 2017 düzenlenme tarihi 16-02-2022

“Windows PC’den Cihazları Güvenle Kaldırın” üzerine 7 yorum

  1. Teşekkürler. Şimdi denedim oldu. Neden başka bir yöntem yok acaba . Program olmadan çözüm bulamıyorum.

    Yanıtla
  2. Bazen cihaz kullanımda deyip çıkartmıyordu umarım bu işe yarar , dener ve sonucu paylaşırım , uzun süredir böyle bir yazılım arıyordum portablşe olması da artısı , harika bir paylaşım elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın