Windows PC’den Cihazları Güvenle KaldırınWindows Donanımı Güvenle Kaldır a alternatif HotSwap yardımcı program

HotSwap isimli yazılım ile Windows PC’den Cihazları Güvenle Kaldırın!

Günümüzde hala bilgisayar kullanıcıları tarafından süre gelen donanımları güvenle kaldırma ile ilgili bir sorun var. Windows pc’ye taktığımız flash bellek ve harici hard diskleri bilgisayarınıza takmanız ile çalışırlar. Windows bu aygıtları otomatik olarak algılar ve bunları kullanımınıza hazır hale getirir. Bu aygıtları kullanmayı bitirdikten sonra onları bilgisayarınızdan çıkarmanız gerekir ki sorunda burada başlar.

Şayet Windows’un önerdiği güvenle çıkar işlemini kullanmadan bilgisayardan ayırırsanız, Windows hala cihazı kullanıyorsa ve veri yazıyorsa, eksik yada dosyaları bozulmuş bir sistemine sahip olabilirsiniz.

Bu sebep ile mutlaka güvenle çıkarmalısınız.. Ancak bazı durumlarda Windows ‘un güvenle çıkar fonksiyonu yetersiz gelebilir. İşte bu gibi durumlarda da ek yazılım kullanabiliriz.

HotSwap ile Güvenle Kaldır

HotSwap, Windows PC’den pek çok farklı cihazın güvenli bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olabilecek yararlı bir araçtır. Windows’un kendi “Donanım Güvenle Kaldır” özelliğinden daha fazla aygıtı desteklemektedir.

HotSwap yardımcı programı ile dahili Windows “Donanımı Güvenle Kaldır” özelliği tarafından desteklenmeyen birçok farklı aygıt türü ile çalışır. Örneğin, SATA, eSATA, USB’den SATA gibi cihazlarda ile bir problem yaşatmadan çalışabilir.

HotSwap yardımcı programını kurduğunuzda, program Windows bildirim alanında kalır.
Bir aygıtı güvenli bir şekilde kaldırmak istediğinizde, HotSwap’ın sistem tepsisi simgesini tıklatıp listeden bu aygıtı seçin.
HotSwap, Windows’un yazma önbelleğine sahip olduğu tüm verileri diske aktarır. Seçilen diskte açık olan tüm kullanılan dosyaları kapatır ve ardından aygıtın güvenli bir şekilde kaldırılabileceğine dair bir bildirim gösterir.

Varsayılan olarak, HotSwap yalnızca kaldırılacak sabit cihazları listeler. Ancak, sistem tepsisi menüsünden Aygıt türünü kolayca seçebilir ve çıkarılabilir disk sürücüleri, optik disk sürücüleri, çalışmayan aygıtlar ve diğer güvenli çıkarılabilir aygıtlar gibi diğer aygıt türlerini kolayca seçebilirsiniz.

Yazılım Varsayılan olarak  sadece sabit diskleri görüyor.

Tak çıkar aygıtları görmesi için  yani   harici hard disk ve flash bellek ( parmak bellek)  gibi aygıtları görebilmesi için, görev çubuğundaki ikonuna sağ tıklayıp “device type kısmını seçin ve “removable disk drive ” a ve Safely removable  devices“e bir tik atın. Ardından tak çıkar aygıtları görebilmesi için “Scan for hardware changes“e tıklayın.

HotSwap ayarlar

Ve artık güvenli bir şekilde tak çıkar aygıtları dosyalara ve cihazlara zarar vermeden çıkarabiliriz.

 tak çıkar aygıtları dosyalar güvenle çıkar

USB Yığın Depolama Aygıtı Çıkartma Sorunu

 

Donanımı Güvenle Kaldırmazsak?

Windows’da Sağ Köşede Uygulama Bildirimi Gelmiyor

Anasayfası

Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: mt-naka.com
Boyut: x64 – 207 Kb x86 – 183 KB
Sistem: Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista

 

2 Yorum

  1. Timur örge 17 Şubat 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 17 Şubat 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir