Mouse Tekerleğinin Kaydırma Ayarı Nasıl Yapılır

Mouse Tekerleğinin Kaydırma Ayarı Nasıl Yapılır

Mouse scrool olarak denilen türkçe ifadesi ile fare tekerleği çok fazla sayfa kaydırması yapıyorsa yada bir kerede çok daha fazla yazıyı kaydırmak istiyorsanız istediğiniz şekilde ayarlayabilmeniz mümkündür.  An olur ki bazen çok resimli sayfaları ziyaret ederiz. Ve Mouse’un sayfaları milim milim kaydırması ile sürekli tekerleği sardırmak can sıkıcı hal alır.

Yada tam tersini demekte mümkündür. Çok uzun ve önemli yazıları okurken mouse tekerleğinin milim milim kaymasını isteyebilirsiniz aksi halde yazıları atlar okuyamazsınız ve kenar kaydıraçtan tutup aşağı yukarı çekme ile yada klavyeden ok tuşları ile sayfada gezinmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu mouse tekerlğinin döndürme seviyesini ayarlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Fare tekerleğinin (  Mouse Scroll )  döndürme ayarı nasıl yapılır ?

1- Başlat menüsü > AYarlar > Cihazlar > Sol panelden Fare’ye tıklayın.
2- Fare tekerleğini döndürdüğünüzde her defasında kaç satır kaydırılacağını belirleyen bir skala göreceksiniz ayarı buradan yapabilirsiniz.

Fare ayarları

 

İkinci yol olarak:

Küçük simgelerde işaret aygıtı simgesine çift tıklayarak yada denetim masası > Fareye tıklayın. Fare özellikleri penceresi açılacaktır.

Fare özellikleri penceresinde Tekerlek sekmesine tıklayın. Ve bir defada şu kadar satır kaydır ayarını kendinize göre değiştirip uygula ve tamam butonlarına tıklayın.

Fare ayarları

Bu konularda yardımcı olabilir:

Windows’da Fare İşaretçisi İzi Nedir Nasıl Açılır?

Windows’ta Kaybolan Fare İşaretçisi Nasıl Kolayca Bulunur

Bilgisayar Boşta İken Fare İmlecini Gizle

Fare İmlecinin Boyutu Ve Rengi Nasıl Değişir

Fare Özelliklerini ( Fare Ayarlarını) Açmanın 5 Yolu

Sol El İle Mause- Fare- Kullanmak İçin Nasıl Ayar Yapılır?

Farenin İşaretçi Hızı Ve Hassasiyeti Nasıl Arttırılır

Fare Özelliklerini ( fare ayarlarını) Açmanın 5 Yolu

Windows Ayarlardan Fare İmleci (İşaretçisi) Hızını Değiştir

Yayınlanma tarihi: 5 Oca 2018-editlenme tarihi 08-08-2020

“Mouse Tekerleğinin Kaydırma Ayarı Nasıl Yapılır” üzerine 5 yorum

  1. Her mouse’a özel kaydırma hızı var diye düşünüp, bunu araştırmayı hep ertelemiştim. En sonunda sinir olup araştırdım ve sayenizde ayarlanabildiğini öğrendim (: Bilgilendirme için çok teşekkürler.

    Yanıtla
  2. Böyle bir ayar olduğunu ilk defa görüyorum ki okurken bu tekerleği sık kullanırım ve neden bu tekerleği istediğim hızda yapmazlar diye düşündüğüm çok olmuştur , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın