Mouse Tekerleğinin Kaydırma Ayarı Nasıl Yapılır

Mouse Tekerleğinin Kaydırma Ayarı Nasıl Yapılır

Mouse scrool olarak denilen türkçe ifadesi ile far tekerleği çok fazla sayfa kaydırması yapıyorsa yada bir kerede çok daha fazla yazıyı kaydırmak istiyorsanız istediğiniz şekilde ayarlayabilmeniz mümkündür.  An olur ki bazen çok resimli sayfaları ziyaret ederiz. Ve Mouse’un sayfaları milim milim kaydırması ile sürekli tekerleği sardırmak can sıkıcı hal alır.

Yada tam tersini demekte mümkündür. Çok uzun ve önemli yazıları okurken mouse tekerleğinin milim milim kaymasını isteyebilirsiniz aksi halde yazıları atlar okuyamazsınız ve kenar kaydıraçtan tutup aşağı yukarı çekme ile yada klavyeden ok tuşları ile sayfada gezinmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu mouse tekerlğinin döndürme seviyesini ayarlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Fare tekerleğinin (  Mouse Scroll )  döndürme ayarı nasıl yapılır ?

1- Başlat menüsü > AYarlar > Cihazlar > Sol panelden Fare’ye tıklayın.
2- Fare tekerleğini döndürdüğünüzde her defasında kaç satır kaydırılacağını belirleyen bir skala göreceksiniz ayarı buradan yapabilirsiniz.

Fare tekerleğinin (  Mouse Scroll )  döndürme ayarı nasıl yapılır

İkinci yol olarak:

Küçük simgelerde işaret aygıtı simgesine çift tıklayarak yada denetim masası > Fareye tıklayın. Fare özellikleri penceresi açılacaktır.

Fare özellikleri penceresinde Tekerlek sekmesine tıklayın. Ve bir defada şu kadar satır kaydır ayarını kendinize göre değiştirip uygula ve tamam butonlarına tıklayın.

Fare tekerleğinin (  Mouse Scroll )  döndürme ayarı nasıl yapılır

“Mouse Tekerleğinin Kaydırma Ayarı Nasıl Yapılır” üzerine 3 yorum

  1. Böyle bir ayar olduğunu ilk defa görüyorum ki okurken bu tekerleği sık kullanırım ve neden bu tekerleği istediğim hızda yapmazlar diye düşündüğüm çok olmuştur , elinize sağlık

    Cevapla

Yorum yapın