Başlat Sağtık Menüye Komut İstemi Nasıl Ayarlanır

Win+X Menüdeki PowerShell Yerine Komut İstemi Nasıl Kullanılır?

Başlat Sağtık Menüye Komut İstemi Nasıl Ayarlanır

Windows 10 created update Güncellemesi ile artık kullanıcılar Win+X Menüde hızlıca Komut istemini kullanamıyorlar. Çünkü güncelleme ile gelenlerin arasında Win+X menüdeki komut istemi gizlendi.

Ve kullanıcılar alışık oldukları biçimde Win+X menüden komut istemine ulaşmak istediklerinde ise, PowerShell ile karşılaşıyorlar.

 PowerShell

Microsoft bunu neden yapmış anlamış değilim. Çünkü normal kullanıcılar PowerShell değil sıklıkla CMD= komut istemini kullanırlar. Ancak maalesef Microsoft yine yanlış fikirlere kapılmış ve Win+X menüde gizlemiş.

Peki komut istemini Win+X menüye nasıl geri getiririz?

Başlat menüsünü sağ tıklayın. Ayarlar’a tıklayın. Windows+I tuş kombinasyonu ile ayarları açın

Ayarlarda “Kişiselleştirme” ye tıklayın.

Sol Sutundan “Görev Çubuğu”na tıklayın.

Başlangıç düğmesine sağ tıkladığımda veya Window+X ‘e bastığımda menüdeki Komut istemini Windows power Shell ile değiştir.

Anahtarını “Kapalı” konumuna getirin.

komut istemini Windows power Shell ile değiştir.

Tüm yapacağınız işlem bu kadar. Ayarları kapatın ve “Başlat menüsünü sağ tıklattığınızda” veya Windows+ X klavye kısayolunu kullandığınızda Komut İstemini, win+x menüsünde göreceksiniz.

 Komut İstemi win+x menüsü

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Hızlı Erişimdeki Dosyaları Anında Çöp Kutusuna Gönder

Resim Bağlam Menüsünden Paint 3D İle Düzenleyi Kaldırın

Görev Çubuğundan Arama Kutusu Yada Simgesi Nasıl Gizlenir

Windows 10 Başlat Menüsü Yeniden Boyutlandır Özelleştir

“Başlat Sağtık Menüye Komut İstemi Nasıl Ayarlanır” üzerine 6 yorum

 1. Powershell de cmd geçmek için cmd yazmanız yeterli böylelikle powershell de eski komut satırı kodları kullanılabilir.Powershell geri dönmek için de exit yazmanız yeterli.

  Yanıtla
 2. Vay canına demekki millet tepki verince son güncelleme ile bu ayarı eklemişler , çünkü önceki sürümlerde böyle bir ayar yoktu diye hatırlıyorum , Ellerinize sağlık bu ayarı yeni görüyorum artık harici script , reg kaydı veya Program kullanmama gerek kalmadı , sağolun varolun

  Yanıtla
  • @Rasim özbakır

   Ecet .reg kaydı yada başka hiçbirşeye ihtiyaç yok. Benimde CMD ye ihtiyacım olduğunda ilk tıkladığım yerdir. Çok kullanışlı olan bir ayarı neden değiştiriyorlar anlamak mümkün değil. Teşekkürler. Yorum için.

   Yanıtla

Yorum yapın