Aşırı Isınan Dizüstü Bilgisayarlar İçin Çözüm

Dizüstü bilgisayarlar her zamankinden daha güçlü ve kompakt hale geldi. Bilgisayarlardaki daha ince kasalar, çok sayıda işlemci içermesi ve daha güçlü grafik kartları ile daha yüksek çözünürlüklerde daha büyük ekranları destekler hale geldi. Lakin tüm bu gelişmelerin bir bedeli var! Aşırı ısı!!!

Aşırı Isınan Dizüstü Bilgisayarlar İçin Çözüm

Dizüstü bilgisayarınız için en büyük tehlike, aşırı ısıdır. Aşırı ısınma donanım arızasına ve kalıcı hasarlara neden olabilir.

Bilgisayarın aşırı ısınmasını nasıl önleyeceksiniz ya da onaracaksınız? Bu konumuzda laptop’un aşırı ısınmasını nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim ve böylece bilgisayarın performansını arttırabileceğiniz gibi ömrünü de uzatabileceksiniz.

Bilgisayarın Aşırı Isınmasının Nedenleri

Bilgisayarınızın aşırı ısındığını gösteren  bir işaret arıyorsanız oda bilgisayarın  fanı’dır. Aşırı ısınan bir CPU, ısı artışından  dolayı hızını düşürdüğü için düşük performans yaşayabilirsiniz. Ayrıca, aşırı ısınma ile yazılımın ve donanımın zarar görmesini önlemek için aniden kapanmalar meydana gelebilir.

Bilgisayarın gerçek ısı değerini ölçmek için ücretsiz ve portable bir yazılım olan HW monitor ‘ü kullanabilirsiniz. İlgili konu için buraya tıklayın. >> Bilgisayarlar Ne kadar Isınıyor- Bilgisayar Sıcaklığı Ne Kadar

Yazılım, bilgisayarınızın hangi bölümünün aşırı ısındığını da ortaya çıkaracaktır. Genellikle, CPU veya GPU’nun aşırı ısındığını göreceksiniz.

Aşırı Isınmanın Sebepleri Nedir? Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa ne yapmalısınız?

Aşırı ısınmanın ilk sebebi yetersiz soğutmadır. Isıyı azaltmak için CPU ve GPU dediğimiz grafik işlemcinin termal (termik) macunun kurumamış olması gerekir. Öncelikle bunun kontrol edilip kurumuş ise yenilenmesi lazımdır. İlaveten, sıcak hava tahliye ızgaralarının önünün kir ve toz ile kapanmamış olması gerekir. Eğer kapanırsa sıcak hava dışarı tahliye edilmeyip içinde kalacağı için ısıyı daha fazla arttıracaktır.

Eğer el beceriniz var ise temizleme işlerini kendiniz halledebilirsiniz. Bu parçalara erişmek ve bunları temizlemek için dizüstü bilgisayarı açmanız gerekir.

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınırken yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, CPU ve grafik kartına soğutma sağlayan fanları temizlemektir.

Ancak, herhangi bir temizlik yapmadan önce aşağıdaki adımları izleyin:

Bilgisayarı Kapatın.
Pili çıkarın.
Prizden çekin
Kendinizi topraklayın.

Fanları bir damla alkole batırılmış bir pamuklu çubukla dikkatlice temizleyin. Dizüstü bilgisayarı tekrar güç kaynağına bağlamadan önce, alkolün tamamen buharlaştığından emin olun.

Tahliye ızgaralarını ve fanları saran tozu ve kiri temizleyin. Izgaralar, laptop içindeki sıcak  havanın  tahliye edilmesine  izin veren küçük deliklerdir. Dizüstü bilgisayarınızın yanlarında veya altında olabilirler.

Son olarak, CPU ile soğutucu arasındaki ara yüze taze termal macun uygulayabilirsiniz.

Lakin, elinizde termal macun yok ise ve fan temizleme gibi işlemleri bilmiyorsanız aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasını şu şekilde önleyebilirsiniz.

1- Dizüstü Bilgisayarı Sert, Düz ve Yüksek Bir Yüzeyde Tutun

2- Dizüstü bilgisayarların çoğunun alt kısımlarından soğutma için hava ızgaraları vardır. Battaniye, yastık veya kucak gibi düz olmayan yüzeylerde laptop’u kullandığınızda dizüstü bilgisayarınızın hava akışını engeller.

Sonuç:

Soğutma bozulur

Isı yükselir

dizüstü bilgisayar yüzeyleri ısınır

Tahliye edilemeyen sıcak hava laptop içindeki ısıyı arttırır. Sıcaklık artar ve sonunda dizüstü bilgisayar aşırı ısınır.

Bu senaryo, dizüstü bilgisayarı sert, düz ve yüksek bir yüzeyde tutarak kolayca önlenir. Bir dizüstü bilgisayar tutucu veya dizüstü bilgisayar standı alabilirsiniz.

Laptop Soğutucu – Laptop veya Netbook Standı

Dizüstü bilgisayar soğutucuları ek soğutma sağlamak içindir. Ancak, yanlış soğutucuyu almak sorunu daha da kötüleştirebilir. Dizüstü bilgisayarların çoğunda alttan soğutma için fan vardır. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarın altına oturan bir soğutucu, dizüstü bilgisayarın soğutulmasına katkıda bulunmayabilir ve aşırı ısınmayı hızlandırabilir.

1- Laptop altlığı bilgisayarın altındaki fanı kapatmamalıdır.
2- Laptop altlığının fanı yanlış yönde hava veriyor ise ısınmayı artıracağını unutmayın.

Laptop altlığını kullanırken illaki fanı çalıştırmanız gerekmez. Laptop’u yükseltmek bile ısınmayı engeller. Ancak dikkat etmeniz gereken alttaki fanları laptop altılığı kapatmamalıdır.

Aşırı ısınan Laptop İçin Potansiyel Olarak Yazılım Düzeltmeleri Yapılabilir!

Donanım düzeltmelerinden hiçbiri kalıcı bir iyileştirmeyle sonuçlanmazsa, dizüstü bilgisayarınızın performansını ve güç kullanımına dair yazılım düzeltmeleri yapabilirsiniz.

-* İşlemci hızını düşürebilirsiniz.

*Bununla birlikte, bir yazılım düzeltmesi ile aşırı ısınmayı düzeltebilir ancak performanstan ödün vermiş olacaksınız.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir.

Bilgisayarın Ram’i Ne Kadar?

Ram Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

“Aşırı Isınan Dizüstü Bilgisayarlar İçin Çözüm” üzerine 9 yorum

 1. güç seçeneklerinde dengeli moda alıp ayarı özelleştirip en yüksek işlemci durumu ayarını %100ün altına almanızı öneririm varsayılan olarak bu ayar sıfırdan format atsanız bile %100dedir malesef. bu ayarı değiştirmek azda olsa katkı sağlayacaktır tabi termal macun yenileme fan temizleme altop altına soğutucu o da yoksa herhangi bir metal parça demlik altı kitap bile konulabilir.

  Cevapla
   • @Tuba

    teşekkür ederim sordum.neti biliyorum ve cok uzunca bır suredır yıllardır takip ediyorum. en yüksek işlemci frekansı ayarınıda biliyorum ama çokta ihtiyacım yok gibi. zaten oyun falanda oynamıyorum o yuzden eskisi kadar ısınma sorunum olmuyor. bu ayar bende %50de ve 50lere kadar düşürülebilir ama 50nin altını öneremem. benim bilgisayarım fazla ısınan bi marka oldugu için bu konuda elımden geldıgınce hassas olmaya calısıyorum ama normal bir bilgisayarda 60-70lere kadar düşürülebilir tabi tercih meselesi. oysaki microsoft bu ayarı varsayılan olarak tüm güç planlarından %100 tutmasa aslından insanlar sorun yasamayacaklar fakat bunu bile beceremiyorlar malum ceosu hintli koderleri hintli vs. (yazmayı unutmusum birde son çare olarak bilgisayarı evin balkonuna çıkarıp öyle kullanın ben yaz aylarında böyle kullanıyorum ve bende en az 10 15 derece farkettirmişti) 😀 garibanlığın gözü kör olsun.

    Cevapla
 2. Teşekürler oldukça değerli bilgiler vermişsiniz , bendeki laptop özellikle yaz aylarında sesli çalışıyor ve ısınıyor , bir soğutucu düşünüyorum , elinize sağlık

  Cevapla

Yorum yapın