Touchpad Nasıl Devredışı BırakılırTouchpad Nasıl Devredışı Bırakılır

Bir laptop kullanıcı iseniz dahili touchpad bazen başa dert olur. Dokunmatik yüzey ( touchpad ) nasıl devredışı bırakılır?

Laptop kullanırken harici bir klavye kullanmıyorsanız ve buna karşın fareyi harici kullanıyorsanız sizi rahatsız eden tek şey touchpad’dır. Nedeni ise klavyede yazı yazarken touchpad ‘e istemsiz olarak dokunulması ile imleç araya girer, hızlı ve ekrana bakmadan yazımlarda bu sebep ile pek çok hatalı yazım olur. Üstelik bazen utanç verici cümleler bile yazılabilir.

Bazı Laptoplarda touchpad’i devre dışı bırakmak için on-of düğmesi laptop üzerinde bulunurken, bazı laptoplarda ise bu düğme bulunmuyor.

Şayet sizin laptobunuz da touchpad için on-off düğmesi yok ise aşağıdaki ayarlar ile touchpad’i devredışı bırakabilirsiniz.

Denetim Masasından Fare ayarlarına tıklayalım. Yada küçük simgelerde aktif ise Synaptics İŞaretleme aygıtına sağ tıklayıp, İşaretleme aygıtı ayarlarına tıklayalım.

Denetim Masasından Fare ayarları

Her iki yöntem ile de Fare özellikleri açılacaktır. Fare özellikleri penceresinden gçrsz kl butonuna tıklayıp, uygula tamam butonlarına tıklayalım.

fare özellikleri

Yalnızca etkin synaptics işaretleme aygıtını devre dışı bırakabilirsiniz şeklinde bir uyarı ekranı gelecektir. Bu uyarıya tamam olarak onay verin.

Artık yüzeysel dokunma ( touchpad) devre dışı kaldı. Hiç bir şekilde kullanamazsınız. Küçük simgelerde de devre dışı bırakıldığını rahatça görebilirsiniz.

synaptics işaretleme aygıtını devre dışı

Şayet bu durumdan vazgeçip yeniden aktif etmek isterseniz, Aynı işlemleri tekrarlayın ve fare özelliklerinde ise synaptics touchpad Etkinleştir butonuna tıklayın. Artık Yüzeysel dokunma olan touchpad aktif olacaktır.

synaptics touchpad Etkinleştir

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Windows 10 Da Klasik Windows Solitaire Oyunu Nasıl Oynanır
Windows 10 Uzamsal-Surround Ses Nedir?Nasıl Etkinleştirilir?
Windows 10 Güç Planı Kolay Yoldan Nasıl Değiştirilir
Klavyede Aynı Anda Tuş Kombinasyonunu Kullanamıyor Musunuz
Dosya Gezgininde Kullanabileceğiniz Klavye Kısa Yolları

2 Yorum

  1. Salim ağagil Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir