Touchpad Çeşitleri Ve Touchpad Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Pek çok laptop’da bu touchpad ayarları farklılık gösterir.

Touchpad Çeşitleri Ve Touchpad Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Laptoplar da dahili olarak Touchpad (Dokunmatik Yüzey) vardır. Bu dokunmatik yüzey fare işlevi görür. Ve yanınızda fare yok ise veya fare kullanmayı sevmiyorsanız touchpad ile kolaylıkla bilgisayarı kullanabilirsiniz.  Her marka ve modelde touchpad sürücüleri ve özellikleri değişir. Örneğin benim laptop’um precision touchpad kullanır ( yani hasssas dokunmatik yüzeyi) kullanır. (Örnek resme bakın)

Precision Touchpad Ayarları

Touchpad Çeşitleri Ve Touchpad Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Dokunmatik hassas yüzeyi kullanan laptopların touchpad’i yapılandırma ayarları farklılık gösterir.  precision touchpad kullanan bilgisayarlar touchpad ayarları için windows ayarlarına ( Başlat menüsü > ayarlar > Cihazlar > dokunmatik yüzey  ) e bakmalıdırlar.

Bir Windows dizüstü bilgisayarda Hassas Dokunmatik Yüzey sahip olmanın avantajlarından biri,  parmaklarınızı kullanarak dokunmatik yüzeyde bir  dizi eylem gerçekleştirebilmenizdir.

Hassas Dokunmatik Yüzey, Elan ve Synaptics’den oldukça farklıdır. Örneğin sağ ve sol tıklar çift dokunuşlar ile gerçekleşmesi gibi pek çok kullanım kolaylığı sağlar. Dört parmak ve üç parmak hareketleri ile kullanımlarıda vardır.  Öte yandan, Microsoft ve Synaptics tarafından geliştirilen Hassas Dokunmatik Yüzey, doğrudan Windows 10 ile çalışır. Diğer bir deyişle, bu dokunmatik yüzeyler yerel sürücüleri ve yazılımları kullanır ve Windows’un içinden yapılandırılır. Bunun birkaç avantajı vardır. Örneğin, Microsoft işletim sistemine hareket özellikleri eklediğinde,  Hassas Dokunmatik Yüzey otomatik olarak bunlardan yararlanabilecektir.

Synaptics Touchpad Ayarları

Elimde mevcut olan başka bir laptop’um ise Synaptics Touchpad kullanıyor. Synaptics touchpad‘i kullanan bir laptop’unuz var ise touchpad ayarları için Synaptics’in driver’ını yüklemeniz gerekir. ( touchpad driver’ını bilgisayarınızın marka ve modeline göre bulmanız lazım. Bunun içinde üreticinin web sayfasını ziyaret edip bulabilirsiniz.) Ve bu driver’ı yükleyince Denetim Masası> Donanım ve Ses> Fare> Fare özellikleri’nden touchpad ayarlarınızı rahatça yapabilmeniz için bir sekme yer aldığını göreceksiniz.

Touchpad Çeşitleri Ve Touchpad Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Elan touchpad Ayarları

Eğer bilgisayarınızda Elan touchpad var ise bu seferde touchpad’i yapılandırmak için elan driverlarını yüklemeniz gerekir. ( yine üreticinin sayfasından bulup driver’ı yüklemelisiniz.) Driver’ı yüklediğinizde; Denetim Masası> Donanım ve Ses> Fare> Fare özellikleri penceresine ELAN sekmesi gelir ve  ayarları yapabilirsiniz.

Touchpad Çeşitleri Ve Touchpad Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Elbetteki touchpad üretcileri synaptics ve elan ile sınırlı değildir.  Ancak en popüler olanları Elan ve synaptics‘dir. Ve artık şimdi bu iki markaya rakip Precision Touchpad eklendi. Microsoft’un Precision sürücülerinin Windows 10 için yapılmış olması Microsoft tarafından bir avantaj olduğunu yenileyelim.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Touchpad-Dokunmatik Yüzey Nasıl Devredışı Bırakılır

Touchpad Nasıl Devredışı Bırakılır

Laptop Dokunmatik Yüzeyde (Touchpad)Kaydırma Yönünü Değiştir

Touchpad Driver Yüklü Ama Aşağı Yukarı Kaydırma Çalışmıyor

Dokunmatik Yüzeyde (Touchpad) de Fare Orta Tuşunu Aktif Et

Yayınlanma tarihi: 10 Haz 2020- son güncellenme tarihi: 28-09-2022

“Touchpad Çeşitleri Ve Touchpad Ayarları Nasıl Değiştirilir?” üzerine 4 yorum

  1. Hassas olanını bilmiyordum , sanırım pahalı laptoplarda bulunuyordur bendeki oldukça eski birşey

    Cevapla

Yorum yapın