Windows’da Gizli Dosyaları Gösterme

Gizli dosyalara erişim bilgisayar kullanıcıları için önemli erişilmesi gereken dosyaların başında gelir.

Windows'da Gizli Dosyaları Gösterme

Ancak bu önemli dosyalar kritik olduğu için varsayılan olarak gizlenmiş olarak gelirler.

Çocukların bilgisayarı karıştırmasından ve gizli dosyalara erişmesinden korkarsanız elbette bu dosyaları görünür bırakmayın. Ancak pek çok zaman bu gizli dosyalara ihtiyacınız olacağını da unutmayın.

Windows ‘da gizli dosyalara nasıl erişilir?

Elbette ki gizli dosyalar aslında o kadar gizli değiller ve bir tık ile bu dosyaları görünür yapıp bir tık ile yeniden gizleyebilirsiniz. Bu öğretici konuda gizli dosyalar görünür  olarak ayarlayıp sonrada  yeniden görünmez yapacağız. (makale sonundaki videoyu izleyebilirsiniz)

1- Dosya gezginini açın.

2- Dosya gezgininde sağ üst köşeden görünüm sekmesine tıklayın.

3- Görünüm sekmesinde sol tarafta gizli dosyaları göster yazısını göreceksiniz. Gizli dosyaları göster kutusuna bir tik atın. Evet yapmanız gereken bu kadar artık gizli dosyalar görünür oldu. Kontrol etmek için klasik olarak hemen şu yolu takip edin.

Windows 'da gizli dosyalara nasıl erişilir?

Yerel C ‘ye tıkladığınızda programData ve MSOcache gibi dosyaları hafif silik olarak göreceksiniz. İşte bunlar gizli dosyalardır. Aynı zamanda kullanıcılara tıklayın, kullanıcı isminize tıklayın ve AppData klasörünü de orada hafif silikmiş gibi göreceksiniz.

Windows 'da gizli dosyalara nasıl erişilir?

Klasörleri yeniden görünmez yapmak için yine aynı yolu izlemeniz gerekmektedir. Yani dosya gezginini açın ve görünüm sekmesinde gizli öğeler kutucuğundan tiki kaldırmanız yeterli olacaktır.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Klasör İçeriği Nasıl Gizlenir

Windows 10 Da Ayarlar Nasıl Gizlenir

Yayınlanma tarihi: 20 Nis 2018-editlenme tarihi : 07-02-2021

“Windows’da Gizli Dosyaları Gösterme” üzerine 4 yorum

  1. Dosya gizle ve gösteri biraz saklamışlar sanırım , eski sürümlerde daha kolaydı sanki , ben windows 10 a yeni geçtim ve sayenizde gizli dosyaları görünür yapabildim , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın