Klavyede Aynı Anda Tuş Kombinasyonunu Kullanamıyor musunuz

Klavyede Aynı Anda Tuş Kombinasyonunu Kullanamıyor musunuz
Klavyemizde CTRL+C , CTRL +V , CTRL+P, CTRL+Alt+Del gibi pek çok tuş kombinesi vardır. Ama ya bu kombineleri tek seferde , aynı anda basamıyorsak?
Olur ya, dünya hali insanın başına neler gelmez, bazen tek elle bile bilgisayar kullanmak zorunda kalabiliriz. İşte bu gibi durumlarda Yapışkan tuşlar ile bu gibi sorunları aşabiliriz.

Yapışkan tuşların görevi bize aynı anda iki ve hatta daha da fazla tuş kombinesi olduğunda kolaylık sağlayacak bir özellik. Nedir bu özellik derseniz.

Örneğin CTRL+Alt+Del kombinesini ele alalım.

Wİndows’un ayarlarından yapışkan tuşları aktif ettiğimizde ilk olarak CTRL ye bastığımızda bir dıt sesi duyarız. sonrasında alt ve del tuşlarına tek parmağımızla tuşlara farklı süre içinde basarak kullanabiliriz. Yani tuşlara tek tek basarak klavyeyi tek elle yada tek parmak ile kullanabiliriz.

Şimdi yapışkan tuşları nasıl aktif ederiz sorusuna yanıt verelim.

Klavyemizden shift tuşuna ardı ardına 5 kez basarsak yapışkan tuşları aktif edebiliriz.

Yada, başlat > ayarlar> erişim kolaylığına tıklayalım.

Burada sol menüden klavyeyi seçelim ve yapışkan tuşların karşısındaki anahtarı açık konuma getirelim.

Yapışkan tuşları açtık. Ancak burada bir çok ayar var. bu ayarları kullanımınıza göz gezdirin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayar, değiştirici tuşu başka bir tuşla beraber bırakıldığında yapışkan tuşları kapat. Ola ki bilgisayar klavyenizi başkası kullandı ve CTRL+ C tuş kombinasyonunu kullandı tek basımda bu şekilde kullanımda yapışkan tuşlar düzgün çalışmayacaktır. Erişim kolaylığından kapatıp yeniden açmanız gerekir. Buna hiç sebebiyet vermeden bu ayarı kapalı tutarsanız klavyenizi daha rahat kullanabilirsiniz.

Bu şekilde erişim kolaylığından klavyemizi yapışkan tuşlara göre uyarladık. Ancak aynı işlemi denetim masasından da yapmak mümkündür.

Denetim Masası\Erişim Kolaylığı\Erişim Kolaylığı Merkezi\Klavye kullanımını kolaylaştır menülerini takip ederek klavyenizi tek el ile kullanıma hazırlayabilirsiniz.

Dosya Gezgininde Kullanabileceğiniz Klavye Kısa Yolları

Windows 10’Da Klavyeler Arası Geçişe Kısayol Atama“Klavyede Aynı Anda Tuş Kombinasyonunu Kullanamıyor musunuz” üzerine 4 yorum

 1. İlk defa böyle bir özellik görüyorum , başka biryerde de rastlamadım helal olsun ellerinize sağlık inanılmaz işime yarayacak

  Cevapla
  • Sevindim. inşallah yardımcı olur. Selamlar.

   Cevapla
 2. Yıllardır bilgisyar kullanırım böyle bir özelliği ilk defa duyuyorum , oldukça da pratik birşeye benziyor , bu tarz benzersiz bilgileri hep Ceofixte görüyoruz başarılarınızın devamını dilerim

  Cevapla
  • evetoldukça işe yarayabilir. Yorum için teşekkürler. 🙂

   Cevapla

Yorum yapın