Bilgisayar Ekranını Anında Kapatın

Bilgisayar Ekranını Anında Kapatın

Bilgisayar ekranını kapatmak bazen gerekli olabilir. İşlem yaptığınız bilgisayarınızda tek tık ile ekranı kapatmak isterseniz bu çok kolay.

İlk önce diyebilirsiniz ki neden ekranı kapatmak isteyeyim? Bilgisayarı kullanırken yaptığınız işlemleri korumak adına ekranı kapatabilirsiniz. Örneğin çok önemli bir proje üzerinde çalışırken telefonunuz çaldı ve bilgisayar başından az ayrılmanız gerekti , yada kapı çalmış olabilir, misafir gelir. Keza; Evde bir çocuk var ise çalıştığınız projeyi bir kaç tık ile ortadan yok edebilir, yada karıştırıp hatalı hale getirebilir.

İşte bu durumda devreye ekranı kapatan bir yazılım gerekir. Windows’un ekran koruması bu durumda çok işe yaramayacağını söyleyebilirim. Şahsen bir kaç kere kullanmayı denedim az sürede ekran kapansın istediğinizde doğru düzgün birşey okuyamazsınız, uzun sürede ise yukarıda bahsettiğim olaydan dolayı iş işten geçmiş olur.

Bu gibi durumlara düşmemek için bilgisayar başından ayrılırken anında ekranı kapatabilirsiniz. Kurulumsuz özelliği yani portable bir yazılım olan Sordum monitor off  bu konuda bize yardımcı oluyor.

Sordum Monitor OFF nasıl kullanılır?

1-Sordum monitor off ‘un kullanımı oldukça basit yazılımı sayfa sonundaki ana sayfasından indirin.
2-Zipden çıkartın.
3-Zipin içerisinden MonitorOff.exe ‘ye çift tıkladığınızda yazılım çalışacak ve anında bilgisayarınızın ekranı simsiyah olacak. Yani monitorü kapatacak. Bilgisayarınızın faresine dokunur dokunmaz da ekran açılacak. Eee diyeceksiniz ki bu çocuklardan korumaz bilgisayarı dokununca açılıyor. Elbette yazılımın buna göre ayarlanmış bir özelliği var.

Sordummonitor.exe’yi çalışıtırıp ve bilgisayar başına siz geldiğinizde sizin yokluğunuzda da bilgisayarı korumak isterseniz sordum monitor.exenin ekranı kapatırken kilitlemesini de sağlayabilirsiniz.

Ancak bunlar ile uğraşmak size zor gelebilir. Daha Kolayını Yapalım:

1-Aşağıdaki monitoroff_kısayol.rar ‘i indirin.
2-zipten çıkartın.
3-İçerisinden“_MonitorOff_Config.vbs”  çıkacak. Ekstra özellikler için açılan pencereden istediğiniz özellikleri seçin. Örneğin, ekran kararırken bilgisayarın kilitlenmesi için lock current user account when screen turns off, bilgisayarın ekranı kapanırken arka plandaki sesinde kapanmasını isterseniz mute sound when screen turns off , mause , ve klavye ile ilgili ayarları da yapabilirsiniz. Ayrıca masa üstüne ikon çıkartma ve bilgisayar başlatılırken otomatik olarak açılmasınıda sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranını Anında Kapatın

smonitor_off.exe Ana Sayfası İndir

smonitor_off.exe kısa yol.vbe ▼Download▼ Şifre:ceofix

Bu konularda ilginizi çekebilir:

Bilgisayar Belleğini Temizleme Yazılımı

Bilgisayarınızı Kapatmanın 11 Yolu

Dosyaların İsimlerini Topluca Değiştirelim

Masa Üstü Renginizi Belirleyin!

Disklerin Birleşmesi Gerekli Mi Değil Mi

Yayınlanma tarihi: 18 Nis 2018, 00:46 güncellenme tarihi 08-07-2023

“Bilgisayar Ekranını Anında Kapatın” üzerine 10 yorum

 1. Harika bir yazılımmış çok işime yarayacak , Paylaşım için teşekürler sanırım yeni bir sürümü çıkmış

  Yanıtla
 2. Elinize sağlık , hep böyle bir yazılım aramıştım , inanılmaz işime yaradı Çok teşekürler

  Yanıtla
  • @Furkan alkoç

   bence çok güzel bir yazılım. Kullandığım bir yazılım çok işime yarıyor. rica ederim. Asıl ben teşekkür ederim görüşlerinizi paylaştığınız için.

   Yanıtla
 3. Az önce denedim mükemmel bir çalışma olmuş , bendeki laptopun ekranını kapatma şansım hiç olmuyordu artık müzik dinlerken kapatacağım ve pilden tasarruf etmiş te olacağım , sağolun

  Yanıtla

Yorum yapın