Realtek HD Audio Yöneticisi Denetim Masasında Neden Eksik

Realtek HD Audio Yöneticisi Denetim Masasında Görünmüyor! İşte; Windows’da Realtek HD Audio Manager’ı kullanmanın 2 yolu!

Realtek HD Audio Yöneticisi Denetim Masasında Neden Eksik

Realtek Audio Yöneticisi , bazı bilgisayarlarda ses sürücüsünün güncellenmesi yada sistemin güncellenmesi ile kaybolabilir. Hemen hemen hepimiz bu tür sorunlarla arada bir karşılaşıyoruz. Çünkü yeni Realtek Audio sürücüleri, Realtek Audio Yöneticisi hizmetini içermiyor. Bunun nedeni, otomatik olarak yüklenen sürücünün DCH (Declarative Componentized Hardware) sürücüleri kategorisine giren bir UAD (Evrensel Ses Sürücüsü) olmasıdır.

Windows DCH Sürücüleri, Windows’un Evrensel Windows Platformu (UWP) tabanlı sürümlerinde  yüklenen  sürücü paketleridir. Yeni Realtek DCH/UAD ses sürücüleri  ile önceden yüklenmiş olarak gelen modern dizüstü ve masaüstü PC’lerde yada Windows update ile güncellenmiş, Temiz format atılmış Bilgisayarlarda Realtek Audio Yöneticisi bulunmaz, Ses ayarlarını  Realtek Audio Console uygulaması ile yapmalısınız. Bunun içinde Realtek Audio Console uygulamasını Microsoft mağazasından indirip, kurulmalısınız.

Sonuç olarak,  denetim masasında eski Realtek Audio Yöneticisi  yerine artık uygulama olarak Realtek Audio Console kullanılıyor ve HDA Sürücülerinde devre dışı bırakabileceğiniz bir sistem tepsisi simgesi bulunurken, DCH sürücülerinde sistem tepsisinde bir simge bulunmuyor. Sadece Realtek Audio Console uygulaması aracını açarak seslerde duymak istediğiniz  tonları ayarlamanız gerekir.

Realtek Audio Console uygulaması

Realtek Audio Console uygulamasını nasıl ve nereden indirebiliriz?

Realtek Audio Console’u Microsoft Store’dan indirebilirsiniz.

1) Microsoft Mağazasından Realtek Audio Console uygulaması indirmek için aşağıdaki indirme butonuna tıklayın.

Realtek Audio Console ▼Download▼

2) Al’a tıklayın, ardından Microsoft Store uygulamasını açmanız istenir.

Realtek Audio Console

Microsoft Store uygulaması açıldığında, uygulamayı indirmek için yükle’ye tıklayın. Microsoft mağazaya girişinizin yapılmış olması lazım. Aksi halde indiremezsiniz.

Realtek Audio Console yükle

Önemli Not:

1- Sisteminizde Realtek Audio Driver sürücüsü kurulu olmalıdır.

2- Sadece Microsoft mağazasına gidip bu uygulamayı ararsanız, uygulamalar listede görmezsiniz. Bu, varsayılan olarak Microsoft mağaza aramasından gizlendiğinden ve yalnızca sisteminizde uyumlu bir Realtek ses sürücüsü yüklü olduğunda görebilirsiniz.

Alternatif olarak:

Realtek HD Audio Yöneticisi Simgesini Windows Denetim Masasına Geri Getirin

Donanımınız uyumluysa UAD sürücülerini kullanmanız önerilir. Ancak yine de Realtek Audio Yöneticisi kullanmak istiyorsanız bu indirme butonundan eski sürücüyü indirebilirsiniz. (şifre :ceofix)

▼Download▼ Şifre:ceofix

veya alternatif olarak, bu indirme butonundan da tıklayıp ve diğer sürücüleri indirip deneyebilirsiniz.

▼Download▼

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yüklemeye başlamadan önce internet bağlantınızı kesin. Sonra kurulum dosyasına çift tıklayın. ‘İleri’ butonuna tıklayın. Ardından tekrar ‘İleri’ butonuna tıklayın. Mevcut Realtek HD Audio Driver’ı kaldırmaya başlayacaktır.

Realtek HD Audio Yöneticisi sürücüsü

Tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra kurulum penceresi otomatik olarak görünecektir. ‘İleri’ye tıklayın. Yükleme tamamlandıktan sonra, yeni yüklenen ses sürücüsünün etkinleşmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatılır.

Realtek sürücü yükleme

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra yeniden internet bağlanın. İnternet bağlantınızı açtıktan sonra artık denetim masasını açıp kontrol edebilirsiniz. Büyük bir ihtimal ile Realtek Audio Yöneticisi denetim masasında görünecektir. 

Windows’ta Realtek Audio Yöneticisini başlatmak için Denetim Masasına gidelim:

Başlat menüsüne tıklayın. Arama kutusuna denetim masası yazın.

Windows’unuzda Denetim Masası’nı açın. Görünümü Büyük simgeler olarak değiştirin.

 

Realtek HD Audio Yöneticisi‘ne gidin ve tıklayın.

Realtek HD Audio Yöneticisi

Dilerseniz buradan kısa yolunu oluşturabilirsiniz.

C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA

realtek hd audio yöneticisi kısa yol

Yada aşağıdaki linke tıklayıp makale sonundaki linkteki .vbe dosyasına çift tıklayıp kısa yolunu masa üstüne ekleyebilirsiniz.

Realtek High Definition Audio Masa Üstüne Kısayol Ata (ceofix.com)

Önemli not:

Çalışmazsa, daha sonra Realtek HD Audio sürücüsünü kaldırmanız gerekir. Nasıl kaldırmanız gerektiğiniz bir sonraki konuda anlatacağım. Ve linki yeniden bu konuya ekleyeceğim.

Windows’ta herhangi bir sistem değişikliği yapmadan önce bir sistem geri yükleme noktası oluşturmanız veya tüm sürücülerinizi yedeklemeniz önerilir. Bu işlem bilgisayar verilerinizi koruyacak ve bilgisayarda başka sorunlarla karşılaştığınızda sistemin ve sürücülerin geri yüklenmesine yardımcı olacaktır.

DCH sürücüleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sayfaları:

NVIDIA

INTEL

INTEL

MICRSOFT

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Realtek High Definition Audio Driver Nereden İndirilir (ceofix.com)

Windows 11’de Uzamsal Sesi Etkinleştir (ceofix.com)

Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor (ceofix.com)

“Realtek HD Audio Yöneticisi Denetim Masasında Neden Eksik” üzerine 6 yorum

Yorum yapın