Windows 11’de Uzamsal Sesi Etkinleştir

Windows 11’de Uzamsal ses özelliği nasıl etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır.

Windows 11'de Uzamsal Sesi Etkinleştir

Windows Sonic, daha sürükleyici ses için Microsoft’un ses platformudur. Windows 11’de uzamsal ses, daha sürükleyici bir deneyim sağlayan bir ses biçimidir. Uzamsal sesi, Microsoft 3B ses olarak adlandırıyor ve hemen hemen her kulaklıkta kullanabilir kılıyor. Ancak Uzamsal sesi desteklenen donanımda daha iyi sonuç veriyor.

Dolby Atmos, daha sofistike bir surround ses türüdür. Sesler, birden çok kanala bölünmek yerine, 3B uzayda sanal konumlara eşlenir ve hoparlör sisteminize gönderilir.

Avantajları duymak için üç farklı uzamsal ses sağlayıcısı arasından seçim yapabilirsiniz: Kulaklıklar için Windows Sonic, Kulaklıklar için Dolby Atmos ve ev sineması için Dolby Atmos.

Windows 11’de uzamsal ses nasıl etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır

(Makale sonundaki videoyu da izleyebilirsiniz:)

Windows 11’de Ayarlar’ı açın. Windows Ayarlarında, Sistem’e tıklayın, aşağıdaki resimde gösterilen ekranınızın sağ bölmesinde Ses’i seçin.

Windows 11'de uzamsal ses nasıl etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır

Çıkış” bölümünün altında, Hoparlörler’e tıklayın. Birden fazla hoparlörünüz varsa, doğru olanı seçin. “Uzamsal ses” ayarının altında, Tür açılır menüsünde iken Windows 11’de uzamsal sesi etkinleştirmek için “Windows Sonic for Headphones” (Kulaklıklar için Windows Sonic) seçeneğini seçin.

Windows 11'de Uzamsal Sesi Etkinleştir

Bu kadar, Bilgisayarınızda Uzamsal sesi başarıyla etkinleştirdiniz. Ancak uzamsal sesi herhangi bir kulaklıkla kullanabilmenize rağmen, özelliği destekleyen kulaklıkların kullanılması önerilir.

Devre dışı bırakmak isterseniz ayarı kapalı konuma getirin.

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor (ceofix.com)

Windows 11 ‘de Başlangıç Sesi Nasıl Açılır-Kapatılır? (ceofix.com)

Windows 10 ‘da Yerel Ses Kaydedici Uygulamasını Kullan (ceofix.com)

Windows Ses Düzeyi Karıştırıcısı Açılmıyor (ceofix.com)

Yayınlanma tarihi: 4 Kas 2021-Son güncelleme tarihi: 11-08-2023

“Windows 11’de Uzamsal Sesi Etkinleştir” üzerine 4 yorum

  1. Çok teşekkürler bu özelliğin olduğunu yeni öğrendim , aktif edip sesi kontrol etiğimde bir fark göremedim sanırım Kulaklığım desteklemiyor

    Yanıtla

Yorum yapın