Windows 10’da Masa Üstü Ön İzleme Nasıl Aktif EdilirWindows 10'da Masa Üstü Ön izleme Nasıl Aktif Edilir

Pek çok kullanıcının Windows 7’den aşina olduğu Peek özelliği Windows 10 ‘da var mı nasıl aktif edilir? Peek özelliği yani fareyi görev çubuğunun en sağına götürdüğümüzde bize masa üstünün ön izlemesini sunar. Bu özellik windows 10 ‘da pasif olarak gelmektedir. Ve bazı kullanıcılar halen bu özelliği kullanabilmekteler.

Masa üstünün ön izlemesinin bize faydası nedir ? Bu özelliği neden aktif etmeliyiz?

Bazı kullanıcılar olması gerekenden fazla pencere  ile çalışırlar, işte bir yandan tarayıcı açık olur, bir yandan dosya gezgininden bir kaç farklı klasör, diğer taraftan word ,excel , not defteri gibi pek çok uygulamayı çalışma esnasında açabilme olasılığı yüksektir.

Ve bu gibi bir durumda masa üstünde bir dosyanın varlığına göz atmak istendiğinde genellikle masa üstüne peek özelliği ile bir bakış atmak istenir. Ve sonra hızlıca kalan işlerine  devam edebilirler. Her ne hikmet ise microsoft bu özelliği Windows 10 ‘da sonbahar güncellemesinde pasif olarak ayarlamış. Bu konumuzda Masa üstü ön izleme Peek özelliğini nasıl aktif edeceğimizi öğreneceğiz.

Masa üstünü göster özelliği nasıl aktif edilir? Windows 10’da Peek özelliği Aktif etme:

1- Başlat menüsü > ayarlar > Kişiselleştirme > görev çubuğuna tıklayın.

2- Sağ menüde ” Farenizi görev çubuğunun sonundaki masa üstünü göster düğmesine götürdüğünüzde masa üstünü ön izlemek için Peek özelliğini kullanın.” ayarındaki anahtarı açık konuma getirin.

masa üstünü ön izlemek için Peek özelliği

Artık farenizi görev çubuğunun sağ köşesine götürdüğünüzde masa üstünün ön izlemesini görebilirsiniz.

Umarım bugünkü konumuz yararlı olmuştur.

2 Yorum

  1. Mustafa doağan 13 Ocak 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 13 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir