Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor

Bu makalemizde Ses kaydı yapan üçüncü parti bir yazılımın Ses kaydı yapılması istendiğinde verdiği hatayı nasıl giderdiğimizi anlatacağız…

Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor

Temiz bir formattan sonra ekran kaydetme yazılımının ses kaydı yapmasını istedim. Lakin sesi kaydetmesi için kayıt tuşuna tıkladığımda henüz kayıt bile yapamadan “Ses kayıt hatası” mesajı ile karşılaştım.

Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor

Ses kayıt hatası” verdiği için mikrofonu test ettim ve dahili ses kaydediciyi çalıştırdım. Hiç bir sorun yoktu. Yani mikrofonum çalışıyor ve düzgündü. Tekrar 3. parti yazılımı ses kaydetmek için açtığımda yine aynı hata ile karşılaştım. Eğer sizde ses kaydı sırasında sebebini bulamadığınız mikrofonla ilgili bir hata iletisi ile karşılaşırsanız aşağıdaki şekilde bu hatayı giderebilirsiniz.

Mikrofonum Düzgün Çalışıyor Ama Ses kaydı Yazılımında Ses Kayıt Özelliği Açılmıyor!

İlk olarak başlat menüsüne tıklayın ve “ayarları” seçin. Sol taraftaki “Gizlilik ve güvenlik” kısmına tıkladıktan sonra sağ tarafta “Uygulama izinleri” altında yer alan “mikrofona” tıklayın ve en üstte yer alan mikrofon erişimi açık konumda olduğundan emin olun.

mikrofon izinleri Uygulama izinleri

Ardından ayarlar penceresini aşağıya doğru kaydırın ve burada yer alan “masaüstü uygulamalarının mikrofonunuzu erişmesine izin verin” butonu kapalı ise açık konuma getirin. Sorun büyük ihtimal ile düzelecek. Bende hata buradaki butonun kapalı konumda olmasından kaynaklanıyordu.

Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor

Aynı yere Bir tıkla ulaşmak için Windows+R tuşlarına basıp çalıştırı açın. Aşağıdaki kodu çalıştırın boşluk kısmına yazıp Enter tuşuna basın anında ilgili sayfa açılacaktır.

ms-settings:privacy-microphone

Ve masa üstü uygulamalar için mikrofonu açık konuma getirdikten sonra büyük ihtimal ile sorun çözülecektir.

Yayınlanma tarihi: 15 Eki 2021-Güncellenme tarihi: 25-02-2024

“Ses Kayıt Yazılımı Kayıt Yapamıyor” üzerine 8 yorum

  1. Çok teşekkür ederim Tuba hanım. Windows ayarları son sürümlerde iyice karmakarışık hale geldi bunu kendi başıma gelseydi bulamazdım. Sağolun.

    Yanıtla
  2. 40 yıl düşünsen hatanın oradan kaynaklanacağı aklıma gelmez bunu aklımın bir köşesine yazdım , en azından başıma gelirse nereye bakacağımı öğrendim

    Yanıtla

Yorum yapın