Windows’ta Harici Diskin Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayarda Dosya Gezgini’nde harici  disk görünmüyor sorununa çözümler:

Windows'ta Harici Diskin Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?
Windows’da Harici sabit sürücü görünmüyor. Harici sabit disk algılandı ancak açılmıyor gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Hatta USB belleklerde aynı sorun yaşanabilir.

Harici sabit sürücü sorunu Windows PC’de sık sık ortaya çıkar ve veri kaybına neden olabilir. Windows harici depolamayı taktığınızda algılayamazsa ne olur neler yapılabilir?

USB Sürücü Windows’ta Neden Görünmüyor?

Bu sorunun birkaç olası nedeni vardır:

Windows’taki sürücüler güncel değil.

Harici sürücüdeki bölüm sorunları. Dosya sistemindeki hatalar veya bölümdeki herhangi bir sorun.

Yanlış dosya sistemini kullanma.

Güç kaynağı yetersiz

Windows’ta ölü bozuk  bağlantı noktaları veya sürücü sorunları.

USB çıkışları veya sabit sürücü hasar görmüş,

En kötü senaryoda, disk bozulmuş olabilir.

Windows’da Görünmeyen Harici Depolamayı Düzeltmenin En İyi Yolları

USB Aygıtının Bağlantısını Kes

USB aygıtlarını bilgisayarınızdan çıkarın.

Bilgisayarı yeniden başlatın. USB aygıtlarını bilgisayarınıza yeniden bağlayın

Başka Bir USB Bağlantı Noktasını ve Bilgisayarı Deneyin

Bir USB 3.0 bağlantı noktasına takılıysa, farklı bir  USB 2.0 bağlantı noktasını deneyin. Sürücüyü bir USB hub’ına taktıysanız, bunun yerine doğrudan bilgisayara bağlamayı deneyin. Yakınlarda başka bir bilgisayarınız varsa, algılanıp algılanmadığını kontrol etmek için harici diski diğer bilgisayara takmayı deneyin.

USB kablonuzun arızalı olmadığından emin olun

Hala açılmıyorsa, olası arızalar için USB kablosunu kontrol edin. Sorunun USB bağlantı noktalarında mı, USB kablosunda mı yoksa sürücünün kendisinde mi olduğunu görmek için farklı bir kabloyla değiştirmeyi deneyin.

Disk Yönetiminde Sürücüyü Kontrol Edin

Çalıştır iletişim kutusunu Win + R ile açabilir ve  yardımcı programı açmak için diskmgmt.msc yazın. Disk Yönetimi penceresinde, muhtemelen birincil ve ikincil disklerinizin altında listelenen harici sürücünüzü görmelisiniz.

Disk Yönetiminde Sürücüyü Kontrol Edin

Herhangi bir bölüm içermediği için Bu Bilgisayar penceresinde görünmese bile, burada Çıkarılabilir birim olarak görünmelidir. Sürücüyü burada görürseniz, Windows ve diğer aygıtların erişebilmesi için sürücünüzü doğru şekilde  biçimlendirmelisiniz.

Disk Yönetiminde Sürücüyü Kontrol Edin

Sürücü için bir Sürücü Harfi Atayın

Harici sabit sürücü harfi eksikse veya başka bir sürücüyle çakışıyorsa, bilgisayarınızda gösterilmeyecektir. Windows Disk Yönetimi’nde sürücüye bir sürücü harfi atanıp atanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Format Sonrası Sürücü Harfi Değişti Uygulamalar Açılmıyor (ceofix.com)

Sürücülerinizi Güncelleyin

Sürücüler, işletim sisteminizin harici sabit sürücüsü ve diğer aygıtlarla iletişim kurmasını sağlar. Sürücüler güncel değilse, önemli uyumluluk güncellemelerini kaçırıyor olabilirsiniz. Başlat menüsünü açın, “aygıt yöneticisi” yazın ve seçenek göründüğünde Enter’a basın. Bu, Aygıt Yöneticisi penceresini açacaktır. Aygıt Yöneticisi penceresinde, Sürücüler sekmesini genişletin. Bağlı sabit sürücülerden herhangi birinin sarı bir ünlem işareti gösterip göstermediğini kontrol edin.

Eğer sarı ünlem var ise, sabit sürücünüzün sürücülerle ilgili sorunları olduğu anlamına gelir. Sürücüyü güncellemek için sarı işareti gösteren sabit sürücüye sağ tıklayın. Sürücüyü Güncelle seçeneğine tıklayın ve “Sürücüleri Otomatik Olarak Ara” seçeneğine tıklayın (Sürücü üreticisinin web sitesinden sürücüleri indirmeyi de deneyebilirsiniz.)

 

“Windows’ta Harici Diskin Görünmemesi Nasıl Düzeltilir?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın