Sony Telefonlarda Veri Kaybı YaşayabilirsinizSony Telefonlarda Veri Kaybı Yaşayabilirsiniz

Sony Telefonlarda Veri kaybı yaşamamak için dosyalarınızı dikkatle arşivleyin!

Bazen dosyaları yönetme işini cihaz üzerinden değilde, bilgisayardan yaparız. Yani özellikle benim günümün çoğu bilgisayar başında geçtiği için bir akıllı telefon bile kullansam akıllı telefondaki dosyalarımı telefondan yönetmek yerine USB kablo ile bilgisayara bağlayıp dahili depolama içindeki dosyalarımı bilgisayar üzerinden yönetiyorum.

Buraya kadar her şey normal. Ancak dosyaları taşırken bir kaç kere veri kaybına uğradım. Bu hatayı tamamen kendimden görmüştüm açıkçası. Yani dalgınlık ile yanlış birşeyler yaptım ve dosyalarım geri getirilemez şekilde kaybettim dedim. Üzülsem de çaresi yoktu. Ve bunun asla telefondan kaynaklı olacağını düşünmedim.

Ancak YANILMIŞIM! Bu bir sony’nin bug’ı…

Sony Xperia Z1 ve Sony Xperia XA Ultra cihazlarda USB kablo ile yapılan taşımalara bu bug’a mutlaka dikkat edin. 
Şöyle ki Şayet cihazı USB kablo ile bilgisayar bağlar ve telefonun içerisinden örneğin xa ultra cihazım ile çektiğim resimlerin depolandığı klasör olan 100ANDRO içerisinden birkaç resmi seçip kesiyorum. Ve cihazın dahili depolama içerisinde oluşturduğum özel klasörünün içerisine bu resimleri taşımak istemem ile birlikte  resimler geri getirelemez şekilde cihazın içinde yok oluyorlar.

Bu işlemi her ne kadar aynı yola çıksa bile sony xperia companion arayüzü ile de denedim. Ancak yine aynı durum söz konusu. Yani geri getirilemez şekilde dosyalarım yine silindi.

Ve 100ANDRO içerisindeki dosyalar resim dosyalarıdır. Bu işlem sadece resim dosyalarını ilgilendirmiyor. Dosya uzantıları ne olursa olsun, bir dosyayı kesip, dahili depolamadaki başka bir klasöre taşıdığım an siliniyor.

Son olarak bu veri kaybı sadece Sony Modellerinde mi yoksa tüm akıllı telefonlarda aynı sorun var mı?

Ben bu denemeyi sadece Sony Xperia Z1 Ve sony Xperia XA Ultra ile denedim ikisinde de veri kaybı oluyor. Ancak Samsung GalaxS3 cihazı olan bir arkadaşımdan bu deneyi yapmasını istedim.
Sonuç: O cihazda hiç bir veri kaybı olmadan dosyalarını keserek taşıyabildi.

Bu makaleyi bugün önemle hazırlamamın sebebi sizlerinde veri kayıplarına uğramamanız içindir. Umarım Sony Bu durumu bir şekilde fixler.

Sorun İçin Ne Yapılmalı?

Sony bu durumu fixleyene kadar şayet bilgisayardan dahili depolamayı yönetmek istiyorsanız taşımak istediğiniz dosyaları işaretleyip kesin. Sonrasında masa üstüne bir klasör oluşturun ve kestiğiniz dosyaları masa üstüne taşıyın.
Ardından , masa üstüne aktardığınız dosyalarınızı tekrardan telefonunuzda oluşturduğunuz özel dosyanıza taşıyın. İşlem biraz uzun olsa da Veri kaybı yaşamayacaksınız.

Videoyu izlemeyi Unutmayın

Bu konulara da göz atın!
Sony Xperia XA Ultra Depolama Bellek Ve Dosya Yönetimi
Android Nougat 7.0 Gece Modu Nasıl Aktif Edilir
Sony XA Ultra Android 7.0 Yazılım Güncellemesi Nasıl Yapılır
Sony Xperia XA Ultra Nougat Güncellemesi Başladı

5 Yorum

  1. isim 11 Temmuz 2017 Alıntıla
  2. Adnan 11 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 11 Temmuz 2017 Alıntıla
  3. behçet bozali 11 Temmuz 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 11 Temmuz 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir