Telefonda Web Sayfasındaki Belirli Kelimeleri Bulun

Android telefonda Web’de gezinirken okuduğunuz Web sayfasındaki belirli kelimeleri nasıl bulursunuz?

Android'de Mobil Web Sayfasında Belirli Kelimeleri Bulun

Masaüstünüzde bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda web’de gezinirken belirli bir kelimeye odaklandığınızda hemen uzunca sayfalar arasında aradığımız kelime var mı diye bulmak için hemen Ctrl + F tuşlarını kullanırız. Veya tarayıcının menüsünden sayfada bul’u seçip sayfada aramayı başlatırız. Gerçekten bu işlem çok kolay ve pratik. Peki ya sayfada bul işlemini telefonda yaptınız mı?

Uzunca bir web sayfasının içeriğinde mobil sayfada arama nasıl yapılır? Elbetteki mobil tarayıcılarda sayfada arama işlemi yapılır, lakin biraz farklı. Çünkü kısayol tuşları olmaz. Android kullandığınız tarayıcı farketmez ama sayfada arama özelliğini tüm tarayıcılar sunar. Sadece menüye göz atmanız gerekir.

Mobil Chrome’da belirli bir kelime için bir web sayfasında nasıl arama yapılır?

Sayfada arama özelliği, hem Android hem de iOS mobil cihazlarda hemde diğer tarayıcılarda aşağı yukarı aynıdır. İşte adımlar:

1- Herhangi bir web sayfasını açın.

2- Android telefonda veya tablette, Chrome veya diğer tarayıcılarda (örneğimizde ise chrome’da) pencerenin sağ üst köşesindeki 3 noktalı menü simgesine dokunun.

3- Menü açıldığında “Sayfada Bul” seçeneğini seçin. Bu alana herhangi bir kelime veya cümle yazın. Chrome benzeri tüm kelimeleri sayfada bulur. (Telefonunuza bağlı olarak biraz aşağı kaydırmanız gerekebilir.)

Android'de Mobil Web Sayfasında Belirli Kelimeleri Bulun

Notlar:

* Arama teriminizin sağında, aradığınız kelimelerin toplam sayısını görebilirsiniz.

* Arama terim kutusunun sağ tarafında iki ok bulunur. Aradığınız sözcüğün veya kelimenin yanındaki ok tuşlarını tıklarsanız, arama terimlerinizin bir sonraki veya önceki örneğine geçersiniz.

* Sağ üstte, aramayı kapatmak için bir “X” butonu bulunur. İşiniz bittiğinde dokunup aramayı kapatabilirsiniz.

* Sayfanın sağ tarafında aramanın ve sayfanın uzunluğunu gösteren bir çubuk bulunur, sayfadaki tüm kelimelerinizin konumunu gösterir. Aynı zamanda mevcut vurgulu kelimenizin yerini gösterir. Aradığınız kelimelerin bulunduğu konumlar sarı renklidir. Bu çubuğu dikkate alarak ilerleseniz sözcükleriniz arasında geçiş yapabilirsiniz.

* Android telefonunuzda veya tabletinizde web’de gezinmek için Mozilla Firefox kullanıyorsanız, sayfada bul özelliği oldukça benzerdir.

Android'de Mobil Web Sayfasında Belirli Kelimeleri Bulun

Sağ üst köşede bulunan menü butonuna dokunun Sayfada bul ‘u seçin ve aradığınız kelimeyi yazıp, bulun.

Yayınlanma tarihi: 28 Eki 2019,GÜncellenme tarihi: 15-01-2023

“Telefonda Web Sayfasındaki Belirli Kelimeleri Bulun” üzerine 4 yorum

  1. Kolaymış gerçektende pek cep telefonunda arama yapmadığımdan bunu bilmiyordum çok teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum yapın