Her Hafta Otomatik Olarak Çöp Kutusu Nasıl TemizlenirHer Hafta Otomatik Olarak Çöp Kutusu Nasıl Temizlenir

Geri Dönüşüm Kutusu, bilgisayarınızdan sildiğiniz öğelerin toplandığı yerdir.

Silinen dosyalar geçici olarak geri dönüşüm kutusunda tutulur. Yanlışlıkla istemeden bilgisayardan bir öğe sildiğinizde geçici geri dönüşüm kutusundan geri alabilirsiniz.

Ancak Geri Dönüşüm Kutusu’na attığınız öğeleri kalıcı olarak silmeyi unutursanız bu geri dönüşüm kutusu yararlı olduğu kadar size zararda verecektir. Şöyle düşünün 2 GB’Lık bir film izlediniz ve sildiniz. Aynı şekilde 2-3 GB lık resimleri beğenmediniz ve sildiniz. TÜm bunlar geri dönüşüm kutusuna gider. Sİz çöpü temizlemediğiniz süre içinde de geri dönüşüm kutusunda kalır. Zaman içinde ise  yığın haline gelen çöple bilgisayarınızı yavaşlatacak sabit disk alanından yer kaplayacak. Çöp kutusunu her hafta düzenli olarak otomatik olarak silmeye ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca zamanlanmış bir görev ile çöp kutusunu otomatik temizleyebilirsiniz.

Windows 10’da Geri dönüşüm kutusu otomatik olarak nasıl temizlenir? Zamanlanmış bir görev ile çöp kutusunu ototamatik olarak temizlemenin adımları:

1- Öncelikle konu altında bulunan cop_sil.zip isimli dosyayı indirip zipden çıkartın. Masa üstünde hazır bulundurun. Script’in  sadece Windows 10’da çalıştığını belirtmek isterim. Windows 7 ‘de çalışmayacaktır.

2- Görev çubuğundaki aramaya“görev zamanlayıcısı” anahtar kelimesini yazın ve çıkan sonuçtan görev zamanlayıcısına tıklayın.
alternatif olarak “taskschd.msc” olarak yazıp, bulabilirsiniz.

görev zamanlayıcısı

3- Görev zamanlayıcı açılacaktır. Görev zamanlayıcı kitaplığına tıklayıp,seçin. Ardından sağ tıklayın ve yeni klasör oluşturun.

zamanlı yeni görev

4- Yeni oluşturduğunuz klasöre açıklayayıcı bir isim yazın.

otomatik çöpü temizle

Ve oluşturduğunuz klasöre sağ tıklayın ve ardından görev oluştura tıklayın.

Görev zamanlayıcı kitaplığı

5- Yeni bir pencere açılacaktır. Burada genel sekmesinde iken, bir ad beliryeceğiz. Ve alttaki ” En yüksek ayrıcalıklar ile çalıştır” kutusuna da tik atın. Ve tamam a tıklayın.

6- Şimdide tetikleyiciler sekmesine tıklayın. Ve aşağıdaki “Yeni” butonuna tıklayın.

tetikleyiciler sekmesi

7-Görevi başlat açılır sekmesinden zamanlamayla seçeneğini seçin. Yada diğerlerinden birini seçebilirsiniz. Ve silinen öğeleri geri alabilmek için haftalık temizlik tercih edebilirsiniz. Pazar günü 1 kez 21.00 ‘da otomatik temizlecek şekilde ayarlamış oldum. tamam butonuna tıklıyorum

yeni tetikleyici

8- Eylemler sekmesine geçiyorum. Ve Yeni butonuna tıklıyorum.

Eylemler

9- Açılan pencerede eylem: program başlat kısmını değiştirmiyoruz.

Program komut dosyası kutusunun karşılığında göz at kutusuna tıklayıp konu altındaki indir butonuna tıklayarak bilgisayara indirdiğiniz cop_sil.zip ‘in içinden çıkardığınız cop_sil.vbe dosyasını seçiyorsunuz. Ve tamam butonuna tıklıyoruz.

Artık zamanlı bir geri dönüşüm kutusu temizliği her pazar günü gerçekleşecektir. Unutmayın ki, silinen verileri kurtarmak oldukça güçtür. Çöpteki bilgilerin önemi yok ve çöp kutusu temizliği yapmayı unutuyor iseniz otomatik temizlemeyi seveceksiniz.

Download

2 Yorum

  1. Kubat çalışkan 23 Kasım 2017 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 23 Kasım 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir