Telefonda Resim Çekerken Parlaklık Ve Renk Ayarını Yapma

Telefonda resim çekerken renk ve parlaklık ayarı nasıl yapılır?

Telefonda Resim Çekerken Parlaklık Ve Renk Ayarını Yapma

Akıllı telefonlar günümüzde artık bir fotoğraf makinesi oldu. Birçoğumuz artık fotoğraf veya video çekmek için özel bir cihaz taşıma ihtiyacı bile duymuyor. Dijital kamera satışları düştü. Telefon üreticileri de zaten bunun farkında ve kamera özelliklerine çok önem veriyor. İlk kameralı telefon denemesi 0.35 megapiksel çözünürlükte iken artık günümüzde 64 megapiksel’e kadar telefonlar mevcut.

Peki geçmişten günümüze kameralara bir göz atalım:

-Dahili kameralı ilk cep telefonu Samsung tarafından üretildi ve 2000 yılının Haziran ayında Güney Kore’de piyasaya sürüldü. SCH-V200 kamera çözünürlüği 0.35 idi.

-Kasım 2002’de ilk ABD üretimi telefon Sanyo SCP-5300 idi ve kamera çözünürlüğü 0,3 megapiksel’di.

-2003’ün sonunda Amerika’da kameralı telefon satışları patlamıştı ve 80 milyondan fazla dünya çapında satış elde edilmişti.

-2004 yılının Temmuz ayında Audiovox PM8920 piyasaya sürüldü. 1.3MP kameralı ilk telefon oldu.

-2005 yılında Nokia N90 kameralı cep telefonunu ile büyük oynadı. Satışları zirveye çıkardı. 2mp kamerasının yanında Carl Zeiss optiği, otofokusu ve bir LED flaşı vardı.  Mükemmel idi.

-Nokia’nın bu atağına karşılık Sony ‘de boş durmadı. Sony’nin Cyber-shot dijital fotoğraf makinesi markası taşıyan telefonu,  Sony Ericsson K800, Sony Ericsson K790 Xenon 3.2MP , piyasaya sürdü

-Nokia ise  3.2MP ile N73 gibi modellerle 2007’de zirveye ulaştı.

-ilk 5 megapiksel kameralı cep telefonunu üreten Samsung’a karşılık Nokia boş durmadı Ve oda 5mp Nokia N95 üretti.

-iPhone’da kulvara katıldı ve N95’ten birkaç ay sonra, Haziran 2007’de piyasaya çıktı ve flaşsız veya otomatik odaklanmayan ve video kayıt özelliği olmayan bir 2MP kameraya sahip telefonunu piyasa sundu.

-2008’de Samsung’tan 8MP kamera i8510 geldi.

Dokunmatik ekran ve kamera:

2008’de LG , LG Renoir ile İlk dokunmatik ekranlı 8MP kamerayla telefonu piyasaya sürdü.

Samsung 2009’da ilk kez M8910 Pixon12 ile kamareyı 12MP’e yükseltti.

2010’da Nokia’a N8 ile ve yıl sonunda 16MP ilede Sony Ericsson S006 piyasanın gözdesi oldular.

2011 yılında LG 3D fotoğraf/video çekebilen çift 5MP kameralı telefonları piyasaya sürdü. Lakin talep olmadı

HTC 4 megapiksel kameranın bizlere yeterli olduğuna ikna etmeye çalışırken, iphone herşeyin kamera olmadığını kamera ile birlikte incelik ve tasarım ile uğraşırken Sony Xperia Z’de 13 megapikselli  üst seviye akıllı telefon üretti. Ardından Samsung’dan kamera odaklı S4 modeli 16 megapiksel sensöre sahip bir telefon geldi.

Ve 2012’de Nokia Lumia 1020 41 megapiksel kamera ile gerçekten fark fark yarattı….. cep telefonlarındaki kamera savaşları halen devam etmekte telefonların kameraları da şu an gerçekten kullanıcıların isteklerini karşılıyor. Ve günümüzde artık yıl 2019 ve piyasada Xiaomi Redmi Note 8 Pro’nun 64 megapiksellik kamera’sı var.

2000 yılında 0.35 megapiksel çözünürlük ile başlayan kameralı telefon furyası 19 yıl sonra 64 megapiksellik kamera ile devam ediyor. Yarınlarda kamera çözünürlükleri ne olur bilinmez.  Lafı faz uzattı isem kusura bakmayın. Asıl konumuz telefonda fotoğraf çekerken aydınlık ve parlaklık ayarı idi ufak notları bu konuya sıkıştırmış oldum….

Karanlık ve güneşli ortamda resim çekerken renk ve parlaklık ayarı nasıl yapılır,

Karanlık bir yerde iseniz resmi çekmeden önce herhangi bir resim düzenleyici kullanmanıza gerek bırakmayacak şekilde resimleri aydınlık ve parlak çekebilirsiniz. işte adımlar:

1- Fotoğraf makinesi uygulamasını açın.

Telefonda Resim Çekerken Parlaklık Ve Renk Ayarını Yapma

2- Ekranda resmi karanlık görüyorsanız aydınlatmak ve renk vererek daha canlandırmak için sağ taraftaki dişli çarka tıklıyoruz. Kamera ayarları açılıyor.

3- Buradan “renk ve parlaklık ayarına” dokunuyoruz.

Telefonda Resim Çekerken Parlaklık Ve Renk Ayarını Yapma

4- Hemen renk ve parlaklık skalaları görünür oluyor. Bu renk ve parlaklık skalalarını aşağı yukarı çekerek rengi ve parlaklığı güzelce ayarlıyoruz bu ayar özellikle güneşli ortamlarda çok güzel oluyor. Ve ayarı beğendi iseniz sadece Deklanşöre dokunmak kalıyor.

Telefonda Resim Çekerken Parlaklık Ve Renk Ayarını Yapma

konu anlatımı: sony xpera xa ultra üzerinden anlatılmıştır. Farklı telefon modellerinde farklı ayarlar olabilir.

Sizin için seçtiğimiz diğer makalelere tıklayıp göz atabilirsiniz.

Android Telefondaki Kamera Deklanşör Sesini Kapatma

Ekran Kapalı Olsa Bile Hemen Kamerayı Aç

Windows 10’da Kamera Parlaklığı Nasıl Değiştirilir

“Telefonda Resim Çekerken Parlaklık Ve Renk Ayarını Yapma” üzerine 2 yorum

Yorum yapın