Firefox 57 Ve 58 Sürümlerinde Şifreler Nasıl Yedeklenir

Firefox kullanıcıları formattan önce yada mozilla’da yaşadıkları sorunlardan sonra yeni kurulum yapmak isterlerse şifrelerini nasıl yedekleyebilirler?

Firefox 57 Ve 58 Sürümlerinde Şifreler Nasıl Yedeklenir

Bulut depolama diye bir hizmet çıktığından beri artık tarayıcılarda şifrelerimizi yerel olarak değilde bulut depolamaya kaydetmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak pek çok kullanıcı bulut depolama kullanmak istemiyor. FireFox’da son sürüm olan Quantum sürümlerinde artık şifreler bulut depolamaya emanet etmemizi istiyor.

Mozilla Firefox’un quantum’dan önceki sürümlerinde şifreler eklenti yolu ile yedeklenebiliyordu. Ve Quantum ile birlikte artık eklentilerin nerede ise yüzde 80’i çalışmaz oldu diyebilirim. Ve şifre yedekleme de bundan nasibini aldı.

Firefox tarayıcısındaki şifreler nasıl yedeklenir? Firefox şifrelerinizi manuel yedekleyin!

Firefox Parolalarını dışa aktarmak için

1. Adım: Windows+R tuşları ile Çalıştır komutunu açın. Firefox Profile  klasörünü açmak için aşağıdaki yolu yazın ve Enter tuşuna basın.

% APPDATA% \ Mozilla \ Firefox \ Profiles \

2. Adım: Profiller klasörü altında, profil klasörünüzü görmelisiniz. Birden fazla profiliniz varsa, iki veya daha fazla klasör görürsünüz. Yalnızca bir profiliniz varsa, parolalar varsayılan profile depolanır.

firefox profil klasörü

3. Adım: Profil klasörünü açın ve key4.db ve logins.json dosyalarını bulun . Bu dosyaları kopyalayın ve yedek parolalar için onları güvenli bir yere kaydedin. Örneğin bir flash bellek yada harici harddiske.

firefox parola yedekle

Şifreleri Geri yükleme

Firefox’u veya Windows’u yeniden yükledikten sonra yedeklediğimiz şifreleri tekrar kullanabilmek için,

Adım 1: Windows+R tuşları ile Çalıştıra, aşağıdaki yolu yazın ve ardından Profiller klasörünü açmak için Enter tuşuna basın.

% APPDATA% \ Mozilla \ Firefox \ Profiles \

Adım 2 : Daha önce yedeklediğiniz key4.db ve logins.json dosyalarını kopyalayıp profil klasörünüze yapıştırın.  İlk firefox kurulumundan sonra tarayıcıya şifre kaydetti iseniz eski  dosyaları atmak ile yeni şifrelerin silineceğini unutmayın. Çünkü aldığınız yedekler, varolan key4.db’yi  ve logins.json dosyalarını değiştirecektir. Bu sebeple kurulum sonrası hiç şifre kaydetmeden yedeklediğiniz şifreleri sıfır dosyalar ile değiştirmek en sağlıklı yöntemdir.

Ayrıca Firefox şifrelerini yedeklemek için nirsoft’a ait olan  PasswordFox v1.58 yazılımını buradan indirip kullanabilirsiniz 

PasswordFox , ücretsiz ve güvenlidir. Kaydettiğiniz tüm şifreleri Firefox’ta görüntülemek için PasswordFox programını indirin ve çalıştırın. Kullanıcı adı ve URL ile birlikte Firefox’ta kaydedilen tüm şifreleri gösterir. Sebep benden midir bilmiyorum bazı kayıtlı şifrelerin kullanıcı adını alabilirken şifreleri çözümleyemedi. Yinede 1 yedek almakta fayda vardır. Kontrol edip dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Hepsi Bu kadar!

Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir:

FireFox Bir Bağlantıya Tıklandığında Nasıl Yeni Sekmede Açar (ceofix.com)

Mozilla Firefox’u Varsayılan Ayarlara Nasıl Sıfırlarız (ceofix.com)

FireFox’da Sağ Alt Köşede Beliren Bildirimler (ceofix.com)

Mozilla FireFox’u Kapattığımda Geçmiş Otomatik Silinsin (ceofix.com)

“Firefox 57 Ve 58 Sürümlerinde Şifreler Nasıl Yedeklenir” üzerine 4 yorum

  1. firefox profil klasörünü açmanın daha kolay yolu var; adres çubuğuna about:support yazılır –> profil klasörü aç seçeneğine tıklanılır

    Cevapla
  2. Şu bulut çıkalı tarayıclar iyice kendilerini bozdu , millete doğru dürüst yedekleme imkanı sunmadıkları için mevburen başımızın çaresine bakmak durumunda kalıyoruz , çok teşekürler deneyeceğim

    Cevapla

Yorum yapın