Windows Ekran Koruyucusu Ayarlarını Tek Tık İle Aç Ve Ayarla

Windows Ekran Koruyucusu Ayarlarını Tek Tık İle Aç Ve Ayarla

Windows’da ekran koruyucu ayarlarına nereden ulaşılır? Ekran koruyucu ayarları nasıl yapılır, ekran koruyucu ayarlarına tek tık ile nasıl ulaşılır?

Microsoft’un ekran koruyucu desteği Windows 10 işletim sisteminde de devam ediyor. Ancak ufak değişiklikler var ve kullanıcılar genellikle ekran koruyucu ayarlarına ulaşmakta zorlanıyorlar. Özellikle de Windows 7 ‘den windows 10’a geçiş yapan kullanıcılar.

Ekran koruyucu kullanıyorsanız bu ekran ayarlarına hızlıca erişim çok önemlidir. Örneğin, sadece hoşluk katmak için ekran koruyucu kullanabileceğiniz gibi bilgisayardan uzaklaştığınızda ekran koruyucu ile oturumun kilitlenmesini de sağlayabilirsiniz. Bazen bu ayarlardan sıkılırsınız ve ayarlara ulaşmak ise eziyet haline döner buna hiç gerek olmadan sizler için Windows ‘da ekran koruyucu ayarlarına tek tık ile erişebilmeniz için bir scipt kodladık. Ancak öncesinde bu ayarlara manuel nasıl erişebiliriz ve ekran koruyucu ayarlarını nasıl yaparız bir göz atalım:

Windows 10’da Ekran Koruyucusu ayarları:

1- Başlat menüsüne tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

2- Kişiselleştirme ayarlarına tıklayın. (yada, masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve Kişiselleştir seçeneğini tıklayarak hızlı bir şekilde Ayarlar uygulamasının Kişiselleştirme bölümüne ulaşabilirsiniz.)

3- Sol menüden kilit ekran’a tıklayın.

4- Ekran Koruyucu Ayarları bağlantısını için aşağı kaydırın. Ve Klasik Ekran Koruyucu Ayarlarına erişmek için Ekran Koruyucu Ayarları bağlantısına tıklayın.

Windows Ekran Koruyucu Ayarları

Klasik ekran koruyucu artık açılacaktır.

Buradaki açılır menüden bir ekran koruyucu seçin. Varsayılan olarak altı ekran koruyucusu mevcuttur. Yeni ekran koruyucu yüklediyseniz, bu listede de görüneceklerdir.

Klasik ekran koruyucu

Ayarlara erişmeniz ve bunlardan birini etkinleştirmeniz gerekiyor ve ardından seçilen ekran koruyucuyu özelleştirmek için Ayarlar düğmesine tıklayın.

Klasik ekran koruyucu

Mesala ben 3D Metin ekran koruyucu seçtim ve ayarlara tıkladım. 3B metin ekran koruyucusunda ekranda ceofix yazısı dönmesi için ceofix yazdım burada pek çok özelleştirme yapabilirsiniz yazı boyutu biçimi vs.

windows ekran okuyucu

Yerel kullanıcı hesabınız için bir parola ayarladıysanız veya Windows 10’da oturum açmak için bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız, ekran koruyucu devreye girdiğinde bilgisayarında kilitlenmesini sağlayabilirsiniz.

3B metin ekran okuyucu

Windows 7 – windows 8 –  Windows 10 ‘da ekran koruyucu ayarlarına tek tık ile aç:

1- Makale sonundaki screen_saver.zip dosyasını indirin.

2- Dosyayı .zip’den çıkartın.

3- İçerisinden çıkan screen_saver.vbe dosyasına çift tıklayın.

4- Ekran koruyucu ayarları anında açılacaktır.

indir

VBS Scriptlerinin İkonları Nasıl Değiştirilir

Yayınlanma tarihi: 10 May 2018-editlenme tarihi 02-11-2020“Windows Ekran Koruyucusu Ayarlarını Tek Tık İle Aç Ve Ayarla” üzerine 4 yorum

  1. Ekran koruyucu ayarlarını açmak için verdiğiniz script mükemmel çalıştı arada kullanacağım, teşekürler

    Cevapla
  2. Ekran koruyucusunda istediğimiz bir yazıyı döndürebildiğimizi bilmiyordum , deneyeceğim , güzel bir ipucu olmuş birde bir tıkla ekran koruyucuyu açmak çok işime yaradı , teşekürler.

    Cevapla

Yorum yapın