RAM-Bellek- Nedir? Windows’da Yüksek Ram Kullanımını Azaltma

RAM-Bellek- Nedir? Windows'da Yüksek Ram'i Azaltma

RAM,Random Access Memory(Rasgele Erişimli Bellek) anlamına gelir. Bilgisayarınızda çalışmakta olan programlar bir süreliğine geçici olarak bir alanda depolanır. Ve bilgisayarda ne kadar çok yazılım çalıştırıyorsanız bu alana (RAM)’e o kadar çok ihtiyaç duyarsınız. Donanım konusunda bilgisi olan herkes RAM ( bellek) konusunun çok hassas oluğunu bilirler. Çünkü bilgisayarda çalışan bazı uygulamalar çok fazla Bellek (RAM) kullanır. Siz yeni uygulamalar açmak istediğinizde diğer açık olan yazılımların sebebi ile bir türlü açılmazlar. Çünkü artık bellek’de yer kalmamıştır buda bilgisayarınızda performansının düşmesine sebep olabilir.

Özellikle önbelleği uzun süre temizlememişseniz, geçici dosyaları silmek  bilgisayarın daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. Prensip olarak, bilgisayarın çalışması için yeterli hafıza olması lazım. Yeterli gelmiyor ise arttırılması gereklidir. Yani daha fazla hafıza, daha iyidir. Lakin Ram’i arttırmadan da geçici çözümler ile RAM’i rahatlatabiliriz. Açık programları kapatmak ve gerekirse bilgisayarınızı yeniden başlatmak  gibi….

Bilgisayarda RAM kullanımı nasıl Azaltılır? Ani yükselen RAM Sorunları Ve olası çözümleri:

Başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakma ve bilgisayarınızı yeniden başlatma

–  Ctrl + ÜstKrkt + Esc kısayoluna basın.
– Görev yöneticisi penceresi açılacaktır. “Başlangıç” sekmesine tıkladığınızda başlangıçta çalışan programların bir listesini göreceksiniz.
– Başlangıçta çalıştırmak istemediğiniz uygulamalar var ise ilgili uygulamaya sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” ı seçin. Başlatma programlarını devre dışı bıraktıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak da belleği temizler. Bu açıkçası toplam RAM’inizi artırmayacak olsa da, arka planda çalışan RAM’leri tüketen işlemleri temizleyecektir.

Detaylı anlatım > Başlangıçta Açılan Programları Windows’da Devre Dışı Bırakma

Yazılımları Kaldırın

Görev Yöneticisi’nde listelenen işlemler sekmesine tıklayın  ve  Bellek sütununu kontrol edin. Belleği tüketen bilmediğiniz bir uygulama var ise sisteminizden kaldırın.
RAM-Bellek- Nedir? Windows'da Yüksek Ram'i Azaltma

İşte nasıl yapılacağı: 

Windows’da Uygulamaları Kaldır-Program kaldır

Windows 10 da Aynı Anda Birden Çok Program Nasıl Kaldırılır

Ayrıca performans sekmesinin altındaki ” Kaynak İzleyiciyi Aç“ı tıkladığınızda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

RAM-Bellek- Nedir? Windows'da Yüksek Ram'i Azaltma

Kötü amaçlı yazılımları tara

Bazı virüslü yazılımlar belleği tüketir. Bilgisayarınızı Malwarebytes ile tarama yapmanızı öneririz.

Sürücü Güncelleme ve Sürücü sorununu düzeltme

– Çalışmayan ve güncel olmayan sürücüleri güncelleyin.

Bilgisayarı kapatmadan belleği azaltın

Bilgisayarınızda mekanik sabit disk sürücüsü (HDD) varsa, RAM’i temizlemek için Belleği Azaltmayı deneyebilirsiniz. Bunun içinde daha önce tavsiye ettiğimiz Reduce Memory yazılımını aşağıdaki linke tıklayarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Belleğini Temizleme Yazılımı

Yayınlanma tarihi: 25 Eyl 2019,güncellenme 15-5-2022

“RAM-Bellek- Nedir? Windows’da Yüksek Ram Kullanımını Azaltma” üzerine 8 yorum

  1. Reduce memory yazılımını biliyorum, sordum .net’ten Tarkan abinin programı 😀 bende oldukça iyi sonuçlar verdi. 200MB civarında ram kullanımını düşürdü. hem de hiçbir sistem sorununa neden olmadan.
    Teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın