Başlangıçta Açılan Programları Windows’da Devre Dışı Bırakma

Windows’da  başlangıç ​​programları nasıl yönetilir ve devre dışı bırakılır ve etkinleştirilir

Windows'da Başlangıç ​​Programları Nasıl Kaldırılır

Bilgisayarınıza ne kadar çok yazılım yüklerseniz, Windows’u başlatmanız o kadar uzun sürebilir. Birçok program, bilgisayarınızı başlattığınızda, başlatılan programlar listesine kendilerini ekler ve bu liste zamanla uzayabilir. Uygulamalar ve programlar kendilerini başlangıca attığında uygulamaları açarken her ne kadar hızlı açılsada bilgisayarın normal açılışı yavaşlar.

Bazı programlarda, virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımı gibi Windows ile başlamaları akıllıcadır. Ancak, çoğu program için, açılışta onları başlatmak yalnızca kaynakları boşa harcar ve başlangıç ​​süresini uzatır. Ne olursa olsun,

Windows’daki başlangıç ​​programlarını, uygulamalarını nasıl devre dışı bırakabileceğimizi gözden geçirelim ve önyükleme işlemini tekrar hızlı bir şekilde yapalım.

Bildiğiniz gibi, başlangıç ​​programları Windows bilgisayarlar için Görev Yöneticisi’nde yönetilebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Bu nedenle,Görev Yöneticisi’ni bilgisayarımızda açalım.

Görev Yöneticisi’ni hızlı ve kolayca açmak için klavyenizde, Ctrl ve Shift ve Esc tuşlarına aynı anda basın. Veya masaüstünün altındaki görev çubuğuna sağ tıklayın ve beliren menüden Görev Yöneticisi’ni seçin.

Windows’da bir başka yol da Başlat Menüsü simgesine sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçmektir.

Görev yöneticisini yukarıdaki yollardan biri ile açtıktan sonra, Görev Yöneticisinin üst menüsünden Başlangıç sekmesine tıklayın.

Devre dışı bırakmanız gereken programı seçin ve Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın. Program zaten devre dışı bırakılmışsa, sağ alt köşede Etkinleştir’i göreceksiniz.

Windows'da Başlangıç ​​Programları Nasıl Kaldırılır

İstediğiniz programları devre dışı bırakana kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın. Ve isimlerini bilmediğiniz programlar için işlem yapmayın.

Başlangıçta hangi programlar etkinleştirilmelidir?

Sisteminizi önyükleme yaparken düzgün çalıştığından emin olmak için etkinleştirilmesi gereken temel programlar vardır.

1) Windows Defender ve kaspersky gibi antivirüs programları ve ilgili hizmetler, bilgisayarınızı her zaman saldırılara karşı korumak için Windows’u başlatırken otomatik olarak çalışmalıdır.

2) Microsoft hizmetleri açıkça devre dışı bırakılmamalıdır.

3) Ses, kablosuz, dokunmatik yüzey ve ekran kartları için hizmetler ve programlar ile ilgili yazılımlar kapatılmamalıdır.

Başlangıçta hangi programlar devre dışı bırakılmalıdır?

Çalıştırılması gerekmeyen ve sistem kaynaklarınızı tüketecek hizmetleri ve programları devre dışı bırakmalısınız. Örneğin:

Her açılışta açmanız gerekmeyecek olan iTunes, Apple Push gibi Apple, iOS, sony gibi  aygıtlar ile ilgili uygulamalar ve hizmetler.

Yayınlanma tarihi: 20 Tem 2019-güncellenme tarihi

“Başlangıçta Açılan Programları Windows’da Devre Dışı Bırakma” üzerine 4 yorum

  1. Çok teşekürler bazı uygulamaların gereksiz yere açılışta kaynek tükettiklerini bilmiyordum , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın