Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Cep telefonları hayatın vazgeçilmezleri ve yanımızdan ayırmadığımız telefonlar ile internete giriyoruz, resim çekiyoruz, sesli ve yazılı olarak anlık iletişimde bulunuyoruz.

Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Ancak elbette fotoğraf çekimlerinde anı yakalarken hep gündüz değil. Gece fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar var. Flash ve ışık yetersiz ise resimler oldukça kötü olabiliyor. Ancak gece resim çekerken nasıl çektiğinize bağlı diyebilirim.

Şöyle ki her ne kadar android telefonlardaki digital fotoğraflar çekimlerinde auto ayarı olsada aslında ne gece nede gündüz çekimlerinde auto ayarı pek işe yaramıyor.

Auto ayarı gündüz çekimlerinde pek farkettirmesede yinede ne kadar aydınlık olursa olsun hafiften resimlerin üzerinde bir perde varmış gibi görebilirsiniz. Yaa etraf çok aydınlık ama resim yine de sanki biraz daha aydınlık olmalı diye düşündüğünüz olmuştur ve resim editörü programları ile de resimleri aydınlatmış olabilirsiniz.

Gece çekimlerinde ise durum daha da vahimleşir. Hiç bir zaman o simsiyah gök yüzü resmini yakalayamamış olabilirsiniz. Gece çekimlerinde biraz dalgalanma halelenme siyah noktalarda büyüme ve ışıklarda ise kayma meydana gelmesi, hatta resmi sarımtrak gibi çektiğiniz olmuştur.

Şayet telefonunuzun özelliğinde renk ve parlaklık ayararı ve odak ayarı var ise manuel ayar ile gerek gece gerekse gündüz çok daha güzel resimler çekebilirsiniz. Nasıl mı?
İşte gece ve gündüz aydınlık ve pürüzsüz ve parlak resimler için ufak bir ipucunu bugün sizlerle paylaşacağım.

Örnek resim 1:

Telefon Gece Çekimi

Örnek resim 2:

Android Gece Çekimi

Elbette makul olanı ilk resim. Peki o çekimi nasıl elde ettik. renk ve parlaklık ayarları yada odak ayarları ile.

kameranı açalım ve ayarları temsil eden dişli çarka tıklayalım. ve sol taraftan manuel yada otomatik modu seçelim. tercihen gece çekiminde manuel olsun.

Android Gece Çekimi

Manueli temsil eden M harfine dokunduktan sonra yine sağ taraftaki skala simgesine dokunalım. Odak AF ayarını göreceksiniz odağı manuel olarak ayarlamak için makro işaretinden uzaklık işaretine doğru yukarı doğru seçim yapalım. Gördüğünüz netliğe ve renge göre ayarlarınızı yapabilirsiniz. Üstelik WB ve ev değerleri ile de renk seçimlerinizi yapabileceğinizi unutmayın.

Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Bu işlemin benzerini otomatik modda da yapabilirsiniz.  Otomatik mod seçili iken ayarları temsil eden çarka tıklayın. Renk ve parlaklık ayarlarına tıklayın.  Ve renk ve parlaklık ayarlarını ışık ve karanlığa göre aşağı yada yukarı doğru hareket ettirin. Ekranda yakaladığınız en güzel renk ve ışık ile çekim yapabilirsiniz.

Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Resimler sony xperia xa ultra ile çekilmiştir. 

Yayınlanma tarihi: 28 Ağu 2017- editlenme tarihi : 16-06-2021

“Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir” üzerine 6 yorum

  1. Çok teşekürler böyle ayarların olduğunun bile farkında değildim , ben hep otomatikte kullanıyordum

    Yanıtla
  2. Teşekürler , oldukça faydalı bir ipucu olmuş manuel ayar yapılabileceğini bilmiyordum ve iki resim arasında innaılmaz bir netlik farkı olmuş , elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın