Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Cep telefonları hayatın vazgeçilmezleri ve yanımızdan ayırmadığımız telefonlar ile internete giriyoruz, resim çekiyoruz, sesli ve yazılı olarak anlık iletişimde bulunuyoruz.

Ancak elbette fotoğraf çekimlerinde anı yakalarken hep gündüz değil. Gece fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar var. Flash ve ışık yetersiz ise resimler oldukça kötü olabiliyor. Ancak gece resim çekerken nasıl çektiğinize bağlı diyebilirim.

Şöyle ki her ne kadar android telefonlardaki digital fotoğraflar çekimlerinde auto ayarı olsada aslında ne gece nede gündüz çekimlerinde auto ayarı pek işe yaramıyor.

Auto ayarı gündüz çekimlerinde pek farkettirmesede yinede ne kadar aydınlık olursa olsun hafiften resimlerin üzerinde bir perde varmış gibi görebilirsiniz. Yaa etraf çok aydınlık ama resim yinede sanki biraz daha aydınlık olmalı diye düşündüğünüz olmuştur ve resim editörü programları ile de resimleri aydınlatmış olabilirsiniz.

Gece çekimlerinde ise durum daha da vahimleşir. Hiç bir zaman o simsiyah gök yüzü resmini yakalayamamış olabilirsiniz. Gece çekimlerinde biraz dalgalanma halelenme siyah noktalarda büyüme ve ısıklarda ise kayma meydana gelme, hatta resmi sarımtrak gibi çekiğiniz olmuştur.

Şayet telefonunuzun özelliğinde renk ve parlaklık yararı ve odak ayarı var ise manuel ayar ile gerek gece gerekse gündüz çok daha güzel resimler çekebilirsiniz. Nasıl mı?
İşte gece ve gündüz aydınlık ve pürüzsüz ve parlak resimler için ufak bir ipucunu bugün sizlerle paylaşacağım.

Örnek resim 1:

gece çekimi

Örnek resim 2:

gece çekimi 2

Elbette makul olanı ilk resim. Peki o çekimi nasıl elde ettik. renk ve parlaklık ayarları yada odak ayarları ile.

telefonumuzun kamerasını açalım ve ayarları temsil eden dişli çarka tıklayalım. ve sol taraftan manuel yada otomaik modu seçelim. tercihen gece çekiminde manuel olsun.

renk ve parlaklık ayarları

Manueli temsil eden M harfine dokunduktan sonra yine sağ taraftaki skala simgesine dokunalım. Odak AF ayarını göreceksiniz odağı manule olarak ayarlamak için makro işaretinden uzaklık işaretine doğru yukarı doğru seçim yapalım. Gördüğünüzü netliğe ve renge göre ayarlarınızı yapabilirsiniz. Üstelik WB ve ev değerleri ile de renk seçimlerinizi yapabileceğinizi unutmayın.

Odak AF ayarı

 

Bu işlemin benzerini otomatik modda da yapabilirsiniz.  Otomatik mod seçili iken ayarları temsil eden çarka tıklayın. Renk ve parlaklık ayarlarına tıklayın.  Ve renk ve parlaklık ayarlarını ışık ve karanlık

Otomatik mod Renk ve parlaklık ayarları

Resimler sony xperia xa ultra ile çekilmiştir. 

Size yardımcı olabilecek farklı konular:

Android Telefonlardaki LOST.DIR Klasörü Nedir
Selfie İçin El Denklanşörü Özelliği Nasıl Kullanılır
Telefonda Menüler Arasında Geçiş Efektleri Nasıl Yapılır
Android 7.0 Nougat Güncellemesi Ana Ekranı Döndürme
Android 7.0 Nougat: Bölünmüş Ekran Özelliği Nedir“Gece Çekimlerinde Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir” üzerine 2 yorum

  1. Teşekürler , oldukça faydalı bir ipucu olmuş manuel ayar yapılabileceğini bilmiyordum ve iki resim arasında innaılmaz bir netlik farkı olmuş , elinize sağlık

    Cevapla
    • rica ederim. Bende eskiden çekemiyordum ve gece resmi kötü çekiyor diyordum. Ayarı fark edince paylaşmak istedim. Umarım yararlı olur.

      Cevapla

Yorum yapın