Windows’da Depolanan Tüm Fotoğrafları Bul

Dijital resimlerin saklama adresi bilgisayar , hard disk, parmak belleklerdir. Ancak ne yazık ki bu depolama yeri ne kadar çok ise hem klasörler arasında hem depolama araçları arasında o resimler kaybolur. Ve resimlerin nerede olduğunu hatırlayamayız bile. Ve elle tek tek aramak ise oldukça zahmetlidir. Windows’un bilgisayarınızdaki tüm fotoğraflarınızı aramasını sağlamanın basit bir yolu vardır aslında.

Windows'da Depolanan Tüm Fotoğrafları Bul

Bilgisayarınızda resimleri bulmanın farklı yolları elbette mevcuttur özellikle Everything isimli yazılım en çok tercih ettiğimdendir.

Tercih sebebi ile pek çok kişi ek yazılım kullanmak istemez. Windows’da da farklı yollar ile içerik arama özelliği vardır. Bunlardan bazılarını makale sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Makale sonundaki linklerden farklı bir yöntem olarak da dosya gezgininde farklı bir arama özelliğini kullanarak resimleri bulma  konusuna değineceğiz.

Windows’da Dosya gezginindeki Arama ile Tüm resimleri Bulun

1- Dosya Gezgini’ni açın.

2- Aramak istediğiniz dizini seçin. ( ister c/ d / harici hdd yada flash bellek). Hatta ve hatta bu bilgisayarı da seçebilirsiniz. Bu bilgisayarı seçmeniz durumunda bilgisayarı komple tarayacaktır.

3- Ardından, pencerenin sağ üstündeki arama kutusunu tıklayın. Tıkladıktan sonra ara sekmesi belirecektir.

4- Ara sekmesinde “Tür” butonuna tıklayın ve ardından açılır menüden “Resimler” öğesini seçin.

Windows'da Dosya gezginindeki Arama ile Tüm resimleri Bulun

Bu seçim ile arama kutusunda aşağıdaki tarama kelimesi yazacaktır. Dilerseniz aşağıdaki kısa tarama yolunu kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Yada kendiniz aynısını yazabilirsiniz.

tip:=resimler

Sonuçlar bir süre sonra yansıyacaktır. Tarama süreci resim yoğunluğuna göre değişir. C dizininde tarama yaparsanız sistem tarafından kullanılan resimlerde sonuçlarda yer alacaktır. Ve sonuçlar arasında klasör içindeki tüm resimlere ve tüm alt klasörlerinde de tarama yapılacaktır. Arama da, kullanılan en yaygın dosya biçimleri ise JPG, PNG, GIF ve BMP ‘dir. Eğer RAW gibi başka bir biçimde saklanmış resimleriniz varsa, onları başka bir yöntem ile bulmanız gerekecektir.

Aradığınız resimleri bulduktan sonra, sağ tıklayabilir ve içerdiği klasörü açmak için “Dosya Konumunu Aç” ı seçebilirsiniz. Ve resmi alakasız bir klasörde buldu iseniz ilgili klasöre taşıyabilirsiniz.

Dosya gezginindeki Arama ile Tüm resimleri Bulun

Diğer arama yöntemleri:

Windows 10 Da Dosya İçeriği Arasında Arama Yapma

Windows 10 Aramaya Sürücü Konumu Ekle Ve Dizin Oluştur

Everything İle Harici Harddsik Nasıl İndexlettirilir

Windows 10 Arama Çalışmıyor Sorunun Çözümü

Benzer Resimleri Otomatik Ara

Çektiğiniz Resimleri Etiketleyin Ve Kolayca Bulun

Görev Çubuğundan Arama Kutusu Yada Simgesi Nasıl Gizlenir

“Windows’da Depolanan Tüm Fotoğrafları Bul” üzerine 2 yorum

  1. Elinize sağlık , ben genelde ek bir yazılım kullanıyordum , artık yazılımsız aradıklarımı bulabileceğim

    Yanıtla

Yorum yapın