SSD Ömrü Nasıl Uzatılır

 

SSD Ömrü Nasıl Uzatılır

SSD ömrünü uzatmak için Windows’u en iyi duruma nasıl getiririz?

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar için dahili depolama aygıtları denilince akla SSD ve HDD gelir.

Windows PC’nizdeki yeni SSD’den en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, şu basit yöntemi kullanarak Windows’u optimize edebilirsiniz:

1. SSD’yi Windows için, Diğer dosyalarınızı depolamak  için ise HDD’yi kullanın.

SSD çok hızlı veri erişim oranlarına sahiptir ve bu nedenle sistem sürücüsü (Windows’un kurulu olduğu sürücü) olarak kullanırsanız, bilgisayarınız daha hızlı önyüklenecek ve Windows’un genel performansı daha artacaktır. Ancak erişemediğiniz diğer dosyaları (videolar, müzik dosyaları, belgeler) depolamak için ikincil bir HDD kullanabilirsiniz. Bu şekilde, yeterli depolama alanına sahip olacak ve yine de bir SSD kullanmanın avantajlarından yararlanacaksınız.

2. Sanal bellek (takas dosyası) nı ikinci HDD ye taşıyın

1/ Sistem Özellikleri’ni açmak için Win + Duraklat düğmesine basın. Bu pencerede Gelişmiş Sistem Ayarları’nı tıklayın.
2/ Gelişmiş Sistem Ayarları’nda, Performans için Ayarlar düğmesine tıklayın.
3/Gelişmiş sekmesini seçin ve ardından Değiştir düğmesine tıklayın.
4/ Yeni pencerede otomatik yönetimi devre dışı bırakabilir ve Disk belleği dosyası yok seçeneğini belirleyip SSD’niz için Ayarla düğmesini tıklayabilirsiniz. İkincil bir HDD’niz varsa, bunu sayfa dosyasının konumu olarak seçebilirsiniz.

3. Sistem Geri Yükleme’yi Devre Dışı Bırak

Sistem Geri Yükleme, sistem düzeyindeki değişikliklere neden olabilecek öngörülemeyen olaylara karşı çok iyi koruma sağlar. Sistem Geri Yükleme’yi kullanarak, sisteminizi, bilgisayarınız düzgün çalıştığı sırada belirli bir noktaya geri döndürebilirsiniz. Fakat tekrar tekrar geri yükleme noktaları oluşturmak, SSD’nizin ömrünü etkileyecektir.

Sistem geri yüklemeyi nasıl devredışı bırakırım? Sistem Geri Yükleme Nasıl Kapatılır Ve Neden Kapatılmalı?

4. Superfetch ve Windows Search Services’ı Devre Dışı Bırak

Depolama sürücülerinizi kesintisiz olarak meşgul eden herhangi bir hizmet varsa, bunlar Superfetch ve Windows Search servisleridir. Bu hizmetleri, Windows + R’ye basarak, services.msc yazarak ve Enter tuşuna basarak erişebileceğiniz Hizmetler Yönetimi penceresinden kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Bundan sonra, Superfetch’i servis listesinden bulabilir ve üzerinde çift tıklayabilirsiniz. Hizmet özellikleri penceresinde, Durdur düğmesini tıklayın, Başlangıç ​​türünü Devre Dışı olarak değiştirin ve nihayetinde Tamam düğmesine tıklayın. Benzer şekilde, Windows Search hizmetini bulmak ve devre dışı bırakmak zorundasınız.

Yayınlanma tarihi: 21 May 2020- güncellenme tarihi 27-06-2022“SSD Ömrü Nasıl Uzatılır” üzerine 6 yorum

  1. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş , SSD artık klasik HDD lerin yerini alıyor ama kullanıma dikkat eden kaç kişi var ? Allah razı olsun

    Cevapla

Yorum yapın