Telefonda Acil Yardım Tuşu İle 112 Acil Çağrı Merkezi Nasıl Aranır

Artık Acil durumlarda “Acil yardım tuşuna” ard arda basıp 112’yi hemen arayabilirsiniz!

Telefonda Acil Yardım Tuşu İle 112 Acil Çağrı Merkezi Nasıl Aranır

Google, Android 12’ye yeni bir Acil Durum özelliği ekledi. Telefon açıkken, güç düğmesine beş kez ve daha fazla hızlıca basılması ile 112 Acil Çağrı merkezini aramak için bir geri sayım başlatır.

Acil Durum özelliği

Acil Durum Düğmesi GPS ve GSM mobil teknolojisine entegre edilmiş bir teknolojik çözümdür. Bu özellik, iOS işletim sistemli telefonlarda bulunan özelliğin aynısıdır. IOS’larda da aynı isim ve aynı özellik ile yani; güç düğmesine uzun süre basılmasının ardından 112’yi arar.

Android Telefonda Acil Yardım nasıl kullanılır?

Acil çağrı merkezi numarası varsayılan olarak ayarlanmıştır. Böylece korku dolu anlarda geriye sadece “Güç tuşuna art arda beş kez” basmanız kalır.

Ve arama başladığında, Konum bilgilerinizle birlikte 112 acil çağrı merkezi otomatik olarak aranır. Yani, Acil servislere bir çağrı başlattığınızda, yanıt süresini iyileştirmek için mevcut konumunuz 112 acil çağrı merkezine gider.

Acil yardım butonu  nasıl etkinleştirilir/ devre dışı bırakılır yada değiştirilir:

Ayarlara gidin ve aşağı kaydırın. “Güvenlik ve acil durum” a dokunun.

Acil yardım butonu  nasıl etkinleştirilir/ devre dışı bırakılır yada değiştirilir:

Ardından buradan “Acil Yardım” a dokunun. Burada “Acil yardım özelliğini kullan” ı açık yada kapalı olarak ayarlayabilirsiniz. ( Varsayılan açıktır ve açık olması tavsiye edilir)

112 Acil Durum

Numarayı değiştirmek isterseniz “Yardım için aranacak telefon numarasına dokunun ve 112 yerine başka bir numara yazabilirsiniz.

Geri sayım alarmı çal

112 acil çağrı merkezi arandığında geri sayım sesi açıksa devreye girer. Lakin bu ses sizi yanlış bir aramaya karşı uyarsa da, tehlikeli bir durumda bu özelliği kullanmaya çalışıyorsanız, bu ses çok iyi değildir. Acil servisleri ararken telefonunuzun ses yapmasını istemiyorsanız geri sayım sesini kapatabilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 1 May 2022, Güncellenme tarihi: 07-02-2023

“Telefonda Acil Yardım Tuşu İle 112 Acil Çağrı Merkezi Nasıl Aranır” üzerine 4 yorum

Yorum yapın