Çektiğiniz Resimleri Etiketleyin Ve Kolayca BulunÇektiğiniz Resimleri Etiketleyin Ve Kolayca Bulun

Resimler Nasıl etiketlenir? Windows 10’da resimleri etiketleyin ve aradığınızı hemen bulun!

Etiketler hayatımızın bir parçası oldu. Artık sosyal ağlarda bile aradıklarımızı etiketler ile buluyoruz. Gelin görün ki bilgisayarda pek çok bilgiyi kaybedebiliyoruz. Ancak etiket kolaylığı bilgisayarda da vardır. Sadece kullanmıyoruz o kadar. Gelin bilgisayarda aradığımız resimleri etiketleyerek nasıl hızlıca bulabileceğimize bir göz atalım.

Windows 10’da resimlerdeki İnsanları, yerleri, olayları etiketlemek, facebook, instagram gibi sosyal ağlarda kullandığımız etiketler ile aynıdır. Yani hiç bir zorluğu yoktur. Düşünün bir resmi saatlerce aramak yerine bir resmi etiketleyerek saniye içinde aradığınızı bulabilirsiniz.

Şunu düşünebiliriz vaktimi etiket yazmaya mı ayıracağım 🙂 Haklı olabiliriz ancak sosyal ağlarda insanlar bizim resmimizi bulsun diye #izmir #deniz #güneş #kum gibi hashtagleri yazmak ile uğraşabiliyoruz.

Bilgisayardaki Resimlere etiket yazmak, inanın bir resmi belki günlerce aramaktan daha kolaydır. Düşünün akıllı telefonların kameraları ile çektiğimiz resim sayısını ve gelip bu resimleri bilgisayara attıktan sonra ailemizden birine bir resmi göstermek istediğimizde durum faciaya dönüşebiliyor. Çünkü bahsi geçen resmi o dakikalar içinde bulamıyorsunuz ve herkesin hevesi kaçıyor.

Windows 10’da resimlere nasıl etiket eklenir

1- Dosya Gezgini’ni açın.

2- Resimlerinizi sakladığınızı kalsörü açın.

3- Görünüm sekmesini tıklayın ve ardından Ayrıntılar bölmesine tıklayın.

Ayrıntılar bölmesi

4- Şimdi, resimlerinizi etiketlemek için sol bölmede ayrıntıları görebilirsiniz.

5- Bir resmi etiketlemek için ilk önce o resmi seçin. Sol bölmede, başlık bölümüne etiketlerinizi yazın. Etiketlerin etkili olması için açıklayıcı, ancak basit olmalıdır.

Örneğin, bir yer (kuşadası, gazibeğendi), tarih (2014), fotoğraftaki insanlar (tuba), olay (eğlence) gibi açıklamaları yazabilirim.

Sol bölmede, başlık bölümü

Resimlere etiketleri yazarken, her kelimeyi bir virgül ile ayırmayı unutmayın. Bunlar, arama yaparken size çok yardımcı olacaktır. Etiketlerinizi girdikten sonra Kaydet butonuna tıklamayı unutmayın. Aksi halde yazdıklarınız geçerli olamayacaktır.

 

Şimdi bir arama sorgusu gerçekleştirelim. Aramaya gazibeğendi yazacağım. Daha yazarken aradığımız resim karşımıza çıkacaktır.

arama sonucu gazibeğendi

Not: Bu etiketleme özelliği .png resimlerde kullanılamamaktadır.

2 Yorum

  1. Dursun bozca 25 Ocak 2018 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 25 Ocak 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir