Çektiğiniz Resimleri Etiketleyin Ve Kolayca Bulun

Çektiğiniz Resimleri Etiketleyin Ve Kolayca Bulun

Resimler Nasıl etiketlenir? Windows 10’da resimleri etiketleyin ve aradığınızı hemen bulun!

Etiketler hayatımızın bir parçası oldu. Artık sosyal ağlarda bile aradıklarımızı etiketler ile buluyoruz. Gelin görün ki bilgisayarda pek çok bilgiyi kaybedebiliyoruz. Ancak etiket kolaylığı bilgisayarda da vardır. Sadece kullanmıyoruz o kadar. Gelin bilgisayarda aradığımız resimleri etiketleyerek nasıl hızlıca bulabileceğimize bir göz atalım.

Windows 10’da resimlerdeki İnsanları, yerleri, olayları etiketlemek, facebook, instagram gibi sosyal ağlarda kullandığımız etiketler ile aynıdır. Yani hiç bir zorluğu yoktur. Düşünün bir resmi saatlerce aramak yerine bir resmi etiketleyerek saniye içinde aradığınızı bulabilirsiniz.

Şunu düşünebiliriz vaktimi etiket yazmaya mı ayıracağım 🙂 Haklı olabiliriz ancak sosyal ağlarda insanlar bizim resmimizi bulsun diye #izmir #deniz #güneş #kum gibi hashtagleri yazmak ile uğraşabiliyoruz.

Bilgisayardaki Resimlere etiket yazmak, inanın bir resmi belki günlerce aramaktan daha kolaydır. Düşünün akıllı telefonların kameraları ile çektiğimiz resim sayısını ve gelip bu resimleri bilgisayara attıktan sonra ailemizden birine bir resmi göstermek istediğimizde durum faciaya dönüşebiliyor. Çünkü bahsi geçen resmi o dakikalar içinde bulamıyorsunuz ve herkesin hevesi kaçıyor.

Windows 10’da resimlere nasıl etiket eklenir

1- Dosya Gezgini’ni açın.

2- Resimlerinizi sakladığınız klasörü açın.

3- Görünüm sekmesini tıklayın ve ardından Ayrıntılar bölmesine tıklayın.

Dosya gezgini Ayrıntılar bölmesi

 

4- Şimdi, resimlerinizi etiketlemek için sol bölmede ayrıntıları görebilirsiniz.

5- Bir resmi etiketlemek için ilk önce o resmi seçin. Sol bölmede, başlık bölümüne etiketlerinizi yazın. Etiketlerin etkili olması için açıklayıcı, ancak basit olmalıdır.

Örneğin, bir yer (kuşadası, gazibeğendi), tarih (2014), fotoğraftaki insanlar (tuba), olay (eğlence) gibi açıklamaları yazabilirim.

Resimleri etiketleme

 

Resimlere etiketleri yazarken, her kelimeyi bir virgül ile ayırmayı unutmayın. Bunlar, arama yaparken size çok yardımcı olacaktır. Etiketlerinizi girdikten sonra Kaydet butonuna tıklamayı unutmayın. Aksi halde yazdıklarınız geçerli olamayacaktır.

 

Şimdi bir arama sorgusu gerçekleştirelim. Aramaya gazibeğendi yazacağım. Daha yazarken aradığımız resim karşımıza çıkacaktır.

Etiketli resimler arama

 

Not: Bu etiketleme özelliği .png resimlerde kullanılamamaktadır.

 

Yayınlanma tarihi: 25 Oca 2018-Editlenme tarihi: 29-09-2020

“Çektiğiniz Resimleri Etiketleyin Ve Kolayca Bulun” üzerine 5 yorum

  1. Arşivimde 80.000 fotoğraf olunca aradığımı bulmak zor oluyor. 😊 O yüzden çok faydalı bir bilgi oldu tşk ederim…

    Yanıtla
  2. İpucunuza bayıldım , az bir vakit ayırarak aradığımızı çok daha kolay bulabileceğiz, ellerinize sağlık

    Yanıtla
  3. Harika bir ipucu , böyle birşeyin varlığını ilk defa duyuyorum , ellerinize sağlık , resim aramalarında genellikle ek yazılım kullanıyordum ki onda da aradığım resmi bulamıyorsu bu etiket olayı harika bir fikirmiş.

    Yanıtla

Yorum yapın