Modeme Kimler Bağlı? Senin İnternetini Kaç Kişi Kullanıyor?

İnternetiniz yavaş mı? Bunun nedeni, internetinizi kullanan davetsiz misafirleriniz olabilir!

Modeme Kimler Bağlı? Senin İnternetini Kaç Kişi Kullanıyor?

Ve hali ile Kaçak olarak sizin modeme bağlanan misafirler sizin bağlantı hızınızı etkiler İnternetiniz yavaşsa, Wi-Fi’nize kimin bağlı olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Artık WiFi bağlantısı kullanan pek çok cihaz var. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, dijital kameralar, yazıcılar, oyun konsolları, akıllı ev cihazları ve diğer birçok şey birbirine veya internete bir WiFi bağlantısı üzerinden bağlanabilir. Bu nedenle, pek çok hacker, yada masum niyetli bir çocuk bile internetinizi kullanmak için Wifi ağınıza katılabilir. Birinin kablosuz ağınıza eriştiğinden şüpheleniyorsanız kesinlikle durumu kontrol etmelisiniz. Wi-Fi ağınıza hangi cihazların bağlı olduğunu öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz size yardımcı olacaktır.

 Modeme Kimler Bağlı Wifi’ı Kim Kullanıyor ? Wi-fi ağına bağlı tüm cihazları  gör!

Bir tarayıcı açın. Ve yönlendiricinizin IP adresini adres çubuğuna yazın. Çoğu yönlendiricinin varsayılan IP adresi 192.168.0.1 veya 192.168.1.1’dir. Ayrıca, Windows’ta Komut İstemi‘ni kullanarak yönlendiricinizin IP adresini bulabilirsiniz.

Başlat menüsünü açın ve Komut İstemi’ni görüntülemek için CMD yazın. Komut İstemi’ne “ipconfig” yazın ve Enter’a basın.

 ipcofig 

Komut İstemi "ipconfig"

IP adresinizi default Gateway ismi ile bulacaksınız.

Komut İstemi "ip"

Özel bir parola ve kullanıcı adı belirlemediyseniz, modemin kullanma kılavuzunu kontrol etmeniz gerekebilir. (En yaygın varsayılan kullanıcı adı admin’dir ve en yaygın varsayılan şifre de admin’dir. Diğer çok yaygın varsayılan şifreler “1234” veya sadece “şifre” kelimesidir.)

Giriş yaptıktan sonra, Ağdurumunu kontrol et – bağlı cihazlar’a  tıklayın. Yönlendiricinize bağlı olarak, bu bilgiler farklı yerlerde bulunabilir.

Ağdurumunu kontrol et - bağlı cihazlar'a

Bazı yönlendiricilerde, size birkaç tıklama kazandırmak için bağlı cihazların listesini bir ana durum sayfasında gösterir. Benim modem arayüzünde ana sayfada hemen görüntüleyebiliyorum. Bağlı cihazlar listesine tıkladıktam sonra, listelenen her cihazı bulabilirsiniz.

Wlan Aygıtları

Yayınlanma tarihi: 24 May 2021-güncellenme tarihi: 25-02-2022

“Modeme Kimler Bağlı? Senin İnternetini Kaç Kişi Kullanıyor?” üzerine 8 yorum

  1. Çok teşekkürler modem arayüzünde böyle bir bilgi olduğunu bilmiyordum, çok işime yarayacak, elinize sağlık

    Yanıtla

Yorum yapın