Komut İstemi İle Kullanıcı Şifresini DeğiştirinKomut İstemi İle Kullanıcı Şifresini Değiştirin

Windows 10 da bildiğiniz gibi iki farklı hesap türü kullanılabiliyor a) Microsoft hesabı b) Yerel hesap (local). Eğer kullanıcı hesabınız yerel bir hesapsa Kullanıcı şifrenizi değiştirmenin birden fazla yöntemi mevcuttur. Mesela Ayarlar uygulaması üzerinden gidecek olursanız şu adımları takip etmeniz gerekecektir; sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayıp – Ayarlar – Hesaplar – Oturum açma seçenekleri – Parola – değiştir butonuna tıklayın ve sonrasında açılacak ekranda geçerli parolanızı girip yönergeleri takip etmeniz gerekir.

Bir komutla yerel kullanıcı hesap şifrenizi nasıl değiştirirsiniz

Sıradan kullanıcılar için bile külfetli olan bu prosedür yüzlerce kullanıcılı sistemleri yöneten Sistem yöneticileri için bir işkence halini alabilir bu sebepledirki onlar genellikle çok daha kısa yöntemleri tercih ederler bunlardan bir tanesi de Komut istemi (Cmd) yöntemidir.

Bir komutla yerel kullanıcı hesap şifrenizi nasıl değiştirirsiniz

1- Başlat’ı açın. Ve CMD’yi yönetici yetkilerinde çalıştırın.

2- Hesap şifresini değiştirmek için aşağıdaki komutu yazın

net user [kullanıcı adı] [şifre]

net user tuba 1234

Örnekte olduğu gibi hesap isminizi kendi kullanıcı adını ile değiştirin.

Bir komutla yerel kullanıcı hesap şifrenizi nasıl değiştirirsiniz

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, oturum açıp kapattığınızda yeni şifreniz etkin olacaktır. Şayet microsoft hesabı kullanıyorsanız ve şifreyi CMD yöntemi kullarak bilgisayarın şifresini değiştirmek isterseniz bunu gerçekleştiremezsiniz. Eskiden microsoft hesabı ile girişler mail şifreniz geçerli oluyor iken yeni sürümlerde bu özellikde kaldırılmıştır. Ayrıca bir şifre belirleyebiliyorsunuz bunuda ek bilgi olarak hatırlatmak isterim.

3 Yorum

  1. zafer t. 5 Ağustos 2019 Alıntıla
    • Nimet Tuba ÖzYönetici 5 Ağustos 2019 Alıntıla
  2. Gülbahar 5 Ağustos 2019 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir