Grafik Sürücüsü Windows’ta Nasıl Yeniden Başlatılır

Bilgisayarınızın monitöründeki grafiklerle ilgili sorun yaşıyorsanız, grafik sürücünüzde bir sorun olabilir.

Grafik Sürücüsü Windows'ta Nasıl Yeniden Başlatılır

Windows’da çok uzun süre çalışıyorsanız, ekranınızın beklendiği gibi çalışmadığı bir durumla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızı açtığınızda ekranda hiçbir şey görünmeyebilir veya bir görüntü sorunu yaşıyor olabilirsiniz. (Titreme sorunları, Düşük grafik kalitesi, ekranınızın donması veya çökmesi gibi farklı senaryolar olabilir.) Sorunu çözmenin basit yolu grafik sürücüsünü sıfırlamaktır. Grafik sürücüsünün sıfırlanması NVIDIA, AMD veya Intel grafik kartları için geçerlidir. Grafik sürücülerinizi yeniden başlattığınızda, bilgisayar ekranı titreyecek, bir veya iki saniyeliğine kararacak ve bir bip sesi çıkaracaktır.

Windows 10 ve Windows 11’de Grafik Sürücüsü Nasıl Sıfırlanır ya da yeniden başlatılır?

(Makale sonundaki videoyu da izleebilirsiniz)

Öncelikle, çalışan herhangi bir programı kapatmanıza gerek yoktur. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce aşağıdaki  kısayolu deneyin. Ekranınız tam olarak geri yüklenmelidir.

Sadece Windows Tuşu + Ctrl + Shift + B‘ye basın. Ekranınız yanıp-sönebilir, bir saniyeliğine kararabilir ve bir bip sesi duyabilirsiniz.

Windows 10 ve Windows 11'de Grafik Sürücüsü Nasıl Sıfırlanır?

Bu işlem çok güvenlidir. Sadece sürücüyü yeniden başlatıyor; herhangi bir özel ayara dokunulmaz ve her şey tam olarak daha önce olduğu gibi çalışacaktır. Lakin bu işlemin bir sistem donmasını düzelteceğinin garantisi yoktur. Ancak, grafik sürücülerinizle ilgili bir sorun nedeniyle bilgisayarınız donduysa, bu kısayol sorunu çözebilir.

Grafik sürücünüzü sıfırladıktan sonra bilgisayarınız donmaya devam ederse, aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayın:

Windows’u güncelleyin.
Grafik sürücüsünü kaldırın ve ardından yeniden yükleyin.
Grafik sürücüsünü güncelleyin

Mavi ekran hatası

Mavi ekranı görürseniz, bu kısayol yardımcı olmaz. Çünkü Windows işletim sisteminizin tamamen çöktüğünü ve yapabileceğiniz tek şeyin bilgisayarınızı yeniden başlatmak olduğunu gösterir.

Ayrıca, Grafik Sürücülerini sıfırlamayı alışkanlık haline getirmeyin. Sadece acil durumlarda kullanmalısınız. Çünkü sürücüleri sık sık sıfırlamak başka hatalara yol açabilir. Hatta diğer sürücülerle arızalanabilir.

Yayınlanma tarihi: 14 Haz 2022- GÜncellenme tarihi: 02-08-2023

“Grafik Sürücüsü Windows’ta Nasıl Yeniden Başlatılır” üzerine 4 yorum

Yorum yapın