Windows 10’da Donanım Klavyesi için Metin Önerilerini Açma

2097 Görüntülenme

Windows 10'da Donanım Klavyesi için Metin Önerilerini Açma

Akıllı telefonlardan aşina olduğumuz akıllı metin dediğimiz yazım önerilerini bilgisayarda da kullanabiliriz. Eskiden sadece sanal klavye kullanırken yazım önerilerini sunan Microsoft artık donanım klavyesinde yazarkende metin önerilerini sunuyor. Donanım klavyesi için “metin önerisi özelliği” varsayılan olarak devre dışıdır. Ayarlar’dan etkinleştirilebilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, metin alanına yazı yazarken, ekranda üç tane yazım önerisi görebilirsiniz. Eğer önerilen kelimelerden birini kullanmak isterseniz sadece kelime üzerine tıklamanız yeterlidir. Eklemek istediğiniz kelime hemen metin alanına gelecektir.

Öneriler arasında seçim yapmak için klavyenizdeki ok tuşlarınıda kullanmak mümkündür. Bu özellikle yeni İngilizce çalışanlar yada Türkçe metinleri hızlıca yazmak isteyenler telefondaki tabletteki alışkanlıklarını masa üstünede da taşımak isteyen kullanıcılar için elverişli olacaktır. Böylece tüm karakterleri yazmak zorunda kalmadan hızlı ve kolay bir şekildede yazabileceksiniz.

Windows 10’da donanım klavyesi kullanırken sözcük önerisi (akıllı metin) ve otomatik düzeltme nasıl kullanılır?

1- Başlat menüsüne sağ tıklayın Ayarlar’ı seçin. Ardından Cihazlar ve Yazma‘yı seçin. Sağ bölmeyi aşığı doğru kaydırın. Donanım Klavyesi başlığı altında

Yazı Yazarken metin önerilerini göster” seçeneği karşısındaki anahtarı açın. Sonra yine bi altındaki

2- “Yazarken yanlış yazılan sözcükleri otomatik düzelt” seçeneğinin karşısındaki anahtarı açın.

Windows 10'da Donanım Klavyesi için Metin Önerilerini Açma

Özelliği etkinleştirdikten sonra, bir programa, uygulamaya Not Defteri’ne veya WordPad’e bir not yazarken metin önerileri göreceksiniz.

Windows 10'da Donanım Klavyesi için Metin Önerilerini Açma

Metin önerisi özelliği ile bir seferde metin alanınızın üzerinde üç öneri kelime gösterir. Bu kelimeleri metin alanına seçebilmek için imleciniz ile kelime üzerine tıklayın. Veya klavyenizdeki yukarı ok tuşuna basıp, önerilere zıplayın ve öneriler arasından seçimi de sağ – sol ok tuşlarını kullanarak geçiş yapın. Seçmek için enter yada boşluk tuşunu kullanın.

Donanım Klavyesi için Metin Önerilerini Kapatma

Eğer bu önerilerden rahatsız olursanız yine üstteki anlattığım adımları takip edip açtığınız anahtarları kapatabilirsiniz.

-Hepsi bu kadar. –

Windows 10’a Ek Klavye Dili Nasıl Eklenir

Klavyede Aynı Anda Tuş Kombinasyonunu Kullanamıyor musunuz

Klavyede Caps Lock Otomatik Olarak Kapansın

Klavye Bozuldu İse Bilgisayarda Nasıl Oturum Açabilirsiniz“Windows 10’da Donanım Klavyesi için Metin Önerilerini Açma” üzerine 2 yorum

  1. Vaay çok güzel düşünmüşler tekrar tekrar aynı kelimeleri yazmaktan kurtuldum. Elinize sağlık

    Cevapla
    • Rica ederim Gülbaharç yorumun için teşekkür ederim

      Cevapla

Yorum yapın